• شماره خبر : 32088۲۷ ۹۷
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۱ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • رهیافتی به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

  با درج مطلب تحلیلی «تفسیری بر استیضاح وزیر، آرای خفته حجتی در مجلس بیدار می شوند! » دوستان بسیاری از میان مخالفان و موافقان این بحث تماس گرفتند. عمده مسائل از سوی موافقان استیضاح این بود که کجا می توان گفت این استیضاح «حق» است و کجا یک «رانت» .

  منصور انصاری روزنامه نگار

  آیا حجتی به پنج شنبه می رسد؟

  رهیافتی به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

  با درج مطلب تحلیلی «تفسیری بر استیضاح وزیر، آرای خفته حجتی در مجلس بیدار می شوند! » دوستان بسیاری از میان مخالفان و موافقان این بحث تماس گرفتند. عمده مسائل از سوی موافقان استیضاح این بود که کجا می توان گفت این استیضاح «حق» است و کجا یک «رانت» .

  ملاک برای یک چنین ارزیابی چیست و با کدام شاخص می بایست قضاوت کرد و اگر استیضاح متهم به رانت باشد نمایندگان چگونه از حقوق موکلان خود دفاع کنند؟

  همچنین گفته شد که حجتی برای کشاورزی کشور چکار کرده است که حتما باید بماند؟ چرا نرود؟ مردم و کشاورزان که به ایشان چک سفید نداده اند و یادآور می شدند: اگر حجتی خوب عمل کرده است پس این همه نارسایی در صحنه کشاورزی چیست و به بحران های مختلف در حوزه دام و طیور، ورشکستگی صندوق بیمه و ناتوانی اش در پرداخت خسارات و نهایتا به گرانی تخم مرغ ، افزایش قیمت جوجه یک روزه، کاهش قیمت گوشت مرغ در آستانه شب عید و زیان مرغداران گوشتی، واردات تخم مرغ و موضوعات مختلف دیگر اشاره کردند.

  حتی عده ای هم به موضوع «جوان گرایی» در راس تصمیم گیران وزارتخانه اشاره کردند که مورد توجه قرارنگرفته است. در مقابل، مخالفان استیضاح می گفتند: استیضاح با هدف براندازی وزیر می تواند آخرین تیر ترکش برای اصلاح امور و مطالبه حق مردم البته بعد از دیدار و گفتگو با وزیر، احضارش به مجلس ، بحث و گفتگو در کمیسیون های تخصصی، تذکر در صحن علنی و حتی گفتگوهای مطبوعاتی، مناظره میان استیضاح کنندگان با وزیر یا معاونان ایشان و در نهایت اگر نتیجه بخش و موجب اصلاح امور نگردید، استیضاح که به واقع برای جابجایی وزیر است انجام شود.

  مخالفان استیضاح و نه الزاما طرفداران حجتی می گفتند: آیا همین استیضاح کنندگان این مراحل را سپری کرده اند؟ زیرا استیضاح وزیر به واقع یعنی استیضاح دولت و دولت هم در جایگاه کشور قرار دارد، پس موضوعات استیضاح باید بحث های ملی و ساختاری را شامل شود آیا آنچه که استیضاح کنندگان به میان آورده اند موضوعاتی در سطح ملی است که عدم انجام آن می تواند موجب خسران ملی باشد؟

  استیضاح یک وزیر، اگر سیاسی، جناحی و برای کسب قدرت نباشد در محدوده اعتبارات، امکانات و مقدورات، قوانین موضوعه کشور و سیاست های کلی، منطقی است. آیا استیضاح کنندگان از شرایط خاص و تنگناهای داخلی و بین المللی دولت یا وزیر استیضاح شونده اطلاع ندارند؟

  مخالفان استیضاح می گویند: استیضاح کنندگان که هدفشان براندازی حجتی است می بایست با دست پُر و معرفی «بدیل» ایشان به میدان آیند. این تئوری که «این نباشد ، هرکه می خواهد باشد» از روی بی مسئولیتی یا همان امتیاز خواهی است ، «بدیل» حجتی در این شرایط چه کسی است؟ چرا با مردم شفاف و روشن سخن گفته نمی شود؟ چه کسی در شرایط کنونی و از چه جناحی با کدام تجربه و آزمون می تواند در جایگاه حجتی با بحران های عظیم بخش کشاورزی و کمبودهای اعتباری و نارسایی های شگفت انگیز در این بخش رو در رو شود؟

  مخالفان استیضاح برای براندازی می گویند و همگان از مشکلات کشاورزی و آوارها و خرابه ها ی فرود آمده از قبل بر سر این بخش و غفلت های تاریخی در مورد کشاورزان و کشاورزی اطلاع دارند، ولی کسانی که می گویند «این برود» و نمی گویند چه کسی با کدام برنامه و نقشه راه بیاید، به واقع بیشتر نمایندگانی عصبانی و دلخور هستند تا نمایندگانی که قصد دارند کشاورزان و کشاورزی را از مخمصه نجات دهند.

  مخالفان استیضاح با هدف برداشتن حجتی می گویند: شما نمی توانید به کارمندت ۱۰ هزار تومان پول بدهی و با قاطعیت بگویی برو ۵ دست چلوکباب سلطانی با ماست و نوشابه و تنقلات و ترشی بخر (ریحون فراموش نشه) و اگر نیامدی و نتوانستی این کار را انجام دهی برو خودت را به کارگزینی معرفی و حکم اخراجت را بگیر .

  مخالفان برداشتن حجتی می گویند: به کشاورزی چی داده ایم که حالا می خواهیم همه چیز باشد. مخالفان می گویند: اینها فراموش کرده اند که حجتی سال گذشته در هیات دولت برای گرفتن ۱۴ هزار میلیارد تومان پول خرید تضمینی گندم آنقدر فریاد زد که به بیمارستان اعزام شد.

  این دوستان نماینده یادشان رفته است که حجتی در دفتر دکتر نوبخت به عنوان اعتراض در تاخیر پرداخت پول گندم، بَست نشست تا نوبخت قول مساعد داد. اینها فراموش کرده اند واحدهای صنفی سراسر کشور زیر نور درخشان چراغ ها، انواع انگور شیلی، گلابی فرانسه، مرکبات و ۱۷ نوع میوه خارجی که در داخل تولید می شوند را به قیمت های سرسام آور برای غصه دار کردن اقشار کم درآمد با قدرت پایین خرید به نمایش می گذاشتند، یادشان رفته است که مردم دست بچه های خود را محکم می گرفتند که از کنار این میوه فروشی به سرعت آنها را عبور دهند تا نگویند «مامان این میوه ها چقدر قشنگ اند برایم بخر»  و بغض فرو خفته مادر یا پدری که با خود می گفت «الله اکبر، خدا به ما صبر بده»!

  مخالفان استیضاح می گویند: این دوستان برانداز یادشان رفته که ماجرای شکر و تعطیلی کارخانجات قند و واردات شکر چه بود و حالا بعد از ۱۲۰ سال به یک رکورد بی سابقه شکر دست یافته ایم.

  مخالفان استیضاح می گویند: اینها یادشان رفته که کشاورزان و شالیکاران شمالی که از کشت برنج سودی نمی بردند لامحاله برای امرارمعاش، زمین های شالی خود را به پولداران شهری می فروختند و آنان نیز شبانه ویلا می ساختند و سقف می زدند، حالا شمال که می روی هر تکه زمین تبدیل به شالیکاری سبز و خرم شده است، این دوستان یادشان رفته که در صدا و سیمای ملی، هر شب برنج فروشان، یک خودروی چهار چرخ صفر کیلومتر ساخت داخل و خارجی به مصرف کنندگان خوش شانس برنج خارجی و از جیب مردم جایزه می دادند.

  مخالفان طرح استیضاح می گویند: این دوستان که صادرات ۷۰ هزار تن تخم مرغ و ۶۰۰ هزار تن انواع لبنیات به ارزش بالغ بر یک میلیارد دلار را نمی دیدند حالا واردات ۱۰ هزار تن تخم مرغ که دستاورد بیماری جهانی آنفلوآنزا با امحاء ۲۷ میلیون مرغ مادر و تخم گذار است را بر سر چوب کرده اند و شعار وامصیبتا سر می دهند .

  مخالفان استیضاح می گویند: این دوستان یادشان رفته که در سال ۹۲، ذخیره گندم تا حد خطرناکی ناچیز بود و حالا بالغ بر ۷ میلیون تن گندم ذخیره شده داریم، ولی یک مورد گزارش مخلوط کردن ماسه با گندم را به خوبی می بینند.

  مخالفان می گویند: این دوستان استیضاح کننده فراموش کرده اند چه تلاش هایی از سوی حجتی و تیمش صورت گرفت تا واردات نهاده های اصلی و مورد نیاز صنعت دام و طیور با نرخ ارز مبادله ای انجام شود و محصول نهایی که غذای مردم است افزایش قیمت بیشتری نداشته باشد.

  این دوستان به یاد نمی آورند که فقط با ابزار تعرفه به گونه ای عمل شد که تضاد تاریخی میان کارخانجات روغن کشی و مصرف کنندگان کنجاله سویا و دانه های روغنی به تعادل برسد.

  مخالفان می گویند: آیا دوستان استیضاح کننده تعجب نمی کنند که چرا چون گذشته، کشاورزان حوزه های انتخابیه شان با سفارش، عریضه و نامه هایی مبنی بر تقاضا برای دریافت سهمیه یک دستگاه تراکتور و یا دنباله بند اینک جلوی دفترشان صف نمی کشند و اصلا وجود خارجی ندارند؟

  اینها نمی دانند که حجتی، با هر ضرب و زوری که بود توانست بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون تامین کند به گونه ای که هیچ کشاورزی برای دریافت تراکتور به هیچ مقامی مراجعه نمی کند؟

  مخالفان استیضاح می گویند: اگر حجتی برود چه کسی حاضر است با جرات این موضوع را مطرح سازد که در خوزستان، به دلیل مصرف بالای آب برنج نکارید و یا کشت چغندر را به پاییز برای استفاده از آب سبز منتقل نمایید؟

  مسلم است که این نوع تصمیمات مخالفانی هم دارد و اعتراض هایی را نیز بر می انگیزد، ولی اینها منافع ملی نیستند. آیا باید حجتی را به خاطر اینکه کشاورزی را ملی و در قامت استقلال می بیند و نه منطقه ای و استانی، برانداخت؟ خب به رسانه ها بگویید چه کسی بهتر از حجتی و تیمش و در چه شرایطی قرار است سر کار آید؟ مخالفان استیضاح به نمایندگان استیضاح کننده می گویند: حتما خواهید گفت این مشکل دولت است، مشکل ما نیست، همین است که استیضاح حجتی در جایگاه ملی قرار ندارد و مسئولانه نیست!

  به هر حال هر وزیری «به جز کشته خود ندرود».

  حجتی و سیاست ها و برنامه هایش نارسایی های فراوان دارد، زیرا مسئولیت کاری را برعهده گرفته که در موردش غفلت تاریخی وجود داشته و دارد و جای دریغ و حسرت است برای آن، ولی مسئولانه آن است که نمایندگان استیضاح کننده بدیل معرفی کنند.

  در جمع بندی نهایی، شاکله مجلس هوشیارتر از آنند که نتوانند از چنبره دسته بندی ها و لابی های سیاسی عبور نکند، پس می توان گفت شرایط برای «براندازی حجتی» مساعد نیست، گرچه پیچیدگی های مملکت بیش از آن است که بتوان با یک ارزیابی و تحلیل روند رخدادها را پیش بینی کرد، پس می مانیم تا روز چهار شنبه که چه خواهد شد و آیا حجتی به پنج شنبه می رسد؟

  دریغ است در پایان بر این نکته تاکید نشود که برای ما مطبوعاتی ها به ویژه مطبوعات تخصصی، از بُعد منافع شخصی و دشواری های مالی، بهترین وضعیت این است که حجتی برود و وزیر دیگری که توجه بیشتر و جدی تری به کار دشوار و پر هزینه ما دارد بیاد، ما با ایشان سخت ترین و بدترین سال های کاری را گذراندیم، ولی وجدان کاری و رسالت مطبوعاتی، همچنین دفاع از کیان کشاورزی مملت حکم می کند در این تندپیچ های دشوار تاریخی، بر تحولات حاصل شده توسط وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم تاکید و از دستاوردهای آن در عرصه کشاورزی دفاع کنیم و عیان بگوییم «انداختن حجتی به نفع منافع ملی و کشاورزی کشور نیست»!

  منصور انصاری

  ۲۱/۱۲/۹۶