• شماره خبر : 42060۲۸ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۹ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • روند شتاب تصاعدی توسعه پروش میگو در شهرستان جاسک

  مهندس محمد رادمهر فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک با اعلام این خبر گفت: با امعان نظر به قابلیت‌ها و پتانسیل‌های این منطقه، پرورش میگو از لحاظ اقتصادی در این شهرستان توجیه ‌پذیر و به ‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری طلایی محسوب می گردد.

  مهندس محمد رادمهر فرماندار جاسک اعلام کرد :
  روند شتاب تصاعدی توسعه پروش میگو در شهرستان جاسک

  مهندس محمد رادمهر فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک با اعلام این خبر گفت: با امعان نظر به قابلیت‌ها و پتانسیل‌های این منطقه، پرورش میگو از لحاظ اقتصادی در این شهرستان توجیه ‌پذیر و به ‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری طلایی محسوب می گردد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) ، فرماندار جاسک اظهار داشت: شهرستان جاسک سهم بسزایی از تولید میگو را به خود اختصاص داده است و در این شهرستان حدود ۸۶۴۰ هکتار مزرعه مستعد پرورش میگو شناسایی شده است. جاسک با سه سایت زیر کشت میگو و ۱۶ مزرعه حدود ۳۵۰ الی ۴۰۰ هکتار سطح زیر کشت دارد که در سفر اخیر استاندار و نماینده عالی دولت در استان و وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان جاسک ۱۶۰ هکتار افتتاح گردید و این روند توسعه ای ادامه دارد.

  مهندس رادمهر گفت: در هر هکتار کشت میگو بطور میانگین بصورت مستقیم و غیرمستقیم ۲/۵ نفر اشتغال زایی ایجاد می شود از این منظر می توان اذعان داشت که تولید میگو هم در بحث درآمدزایی و هم در رابطه با اشتغال زایی قدرت مانوری بسیار بالایی دارد از سویی دیگر ارزش بسیار بالای غذایی این آبزی انکارناپذیر است و بازار پسندی خوبی در کشور و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد.

  فرماندار جاسک افزود: هدف حمایتی فرمانداری جاسک از طرح های کشت میگو در راستای اقتصاد مقاومتی و بحث درآمدزایی مردم, اشتغال زایی جوانان, توسعه صادرات و ارزآوری برای کشور و همچنین جذب سرمایه گذار است. خوشبختانه پروش میگو در این شهرستان روندی تصاعدی به خود گرفته است و بحث توسعه ای این مهم در دستور کار این فرمانداری قرار دارد.

  وی در ادامه افزود: برخلاف گذشته اکنون راهکارهای خوبی برای مدیریت برداشت میگو پیش پای تولیدکنندگان قرار دارد.

  ایشان گفت: یکی از مهمترین سیاست های دولت تدبیر و امید بحث رونق کسب و کارهای زودبازده است. نظر به اینکه پرورش میگو حدود ۱۲۰ روز طول می کشد تا قابلیت برداشت داشته باشد لذا این مهم با درآمدزایی بالا , ظرف کوتاه مدت برای سرمایه گذار و کشاورز بسیار قابل صرفه است.

  مهندس رادمهر خاطر نشان کرد: سایت‌ها و مزارع پرورش میگو یکی از مهم‌ترین راه‌های تولید اشتغال جوانان بر پایه اقتصاد مقاومتی هستند که جایگاهی ارزشمندی در تولید، ارزآوری و صادرات به بازارهای جهانی دارند.

  فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک گفت: امروزه صنعت پرورش میگو به یکی از صنایع رایج و درآمدزای شیلاتی تبدیل شده است ، بطوریکه سرمایه گذاران علاقه زیادی به ورود به این صنعت پردرآمد دارند. در شهرستان جاسک طرح های پرورش میگو در حال گسترش است و مناطق جدیدی شناسایی و همچنین در جهت واگذاری در مراحل مطالعه، احداث و بهره داری قرار دارند و ما در رابطه با اجرای چنین طرح های زودبازده و درآمدزا در شهرستان استقبال و حمایت می کنیم.

  رادمهر ابراز نمود: نظر به مقوله اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی، در حال حاضر موضوع شیلات یکی از اساسی ترین دستگاه‌های اجرایی در این زمینه است؛ که برای اشتغال زایی می توان از آن مدد گرفت.

  وی گفت: در ماه جاری طی سفر استاندار و نماینده عالی دولت و وزیر جهاد کشاورزی پروژه ۱۶۰ هکتاری با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال در شهرستان جاسک به بهره برداری رسید که توسط بخش خصوصی در کمتر از یک سال راه‌اندازی شد. این مزرعه۱۶۰ هکتاری بیش از ۱۰۰ استخر یک هکتاری را شامل می‌شود و میزان تولید در این استخرها با استفاده از روش‌های مدرن و دستگاه‌های مکانیزه طی دو دوره پرورش در سال, بالغ بر هزار و ۲۰۰ تن است. این سایت نقش مهمی در کاهش فشار بر ذخایر آبزیان خلیج فارس و افزایش آبزی پروری دارد.

  فرماندار و نماینده عالی دولت گفت: نگاه دکتر همتی استاندار هرمزگان به مقوله سرمایه گذاری و تولید با توجه به موضوع مهم رونق تولید و اقتصاد مقاومتی نگاهی توسعه محور است که بحمدالله خروجی تمرکز ایشان بر روی این مقوله در عمل ما شاهد پیشرفت و تسریع اجرای پروژه های مختلف که مرتبط با موضوع رونق تولید هستند در مناطق مختلف استان هستیم.

  فرماندار جاسک گفت: بحمدالله سرمایه ‌گذاران به این منطقه دارند ورود پیدا می‌کنند و برآورد می شود مزارع پرورش میگو در سال جاری حدود ۱۸۰۰ هکتار توسعه کشت پیدا کنند و از سویی در بحث صادرات بازار مصرف میگوی بسیار خوبی در کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

  مهندس رادمهر تبدیل زمین های لم یزرع به حاصلخیز را فرصتی طلایی در توسعه روستایی توسط صنعت پرورش میگو دانست.

  ایشان در ادامه رشد میگو پروری را در شهرستان جاسک بسیار امیدوار کننده دانست و درآمدزایی خوبی را برای این صنعت پیش بینی کرد.

  وی در ادامه اظهار داشت: اجرای اینگونه طرح ها در راستای اقتصاد مقاومتی و سیاست های توسعه ای و اشتغال زایی در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار دارد.

  فرماندار جاسک خاطر نشان کرد: بطور کل در صنعت آبزی پروری ما امیدوار هستیم که بیش از پیش با آخرین ابزارهای نوین این صنعت حرکت کنیم چرا که فن آوری های نوین راه حل جدیدی در جهت رسیدن به اهداف توسعه آبزی پروری پایدار می‌باشد.

  وی بیان کرد: در بحث پروش میگو میانگین وزن، درصد بقاء، قیمت فروش و ضریب تبدیل غذایی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در اقتصاد یک مزرعه هستند. که این ها از پارامترهای مهم این صنعت بشمار می آیند.

  ایشار اظهار داشت : ما انتظار داریم ضمن تامین بخشی از نیاز داخلی , صادرات میگو نیز از این شهرستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس عملیاتی شود و ضمن توسعه اقتصادی شهرستان ارزآوری خوبی برای کشور از طریق این صنعت به ارمغان آید.

  فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان گفت: با رای زنی هایی که انجام شده خوشبختانه اخیرا سرمایه گذاران بخش خصوصی در این مورد اقدام کرده اند این استقبال نشان می دهد طرح های پرورش میگو توجیه دارد چون برگشت سرمایه آن ۳.۵ تا ۴ سال است.

  مهندس رادمهر فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک گفت: با پیگیری های انجام شده امیدواریم به زودی سایر طرح های پرورش میگو در شهرستان جاسک به بهره برداری برسند