• شماره خبر : 36036۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۴ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • رکورد شکنی ۱۷ ساله بارندگی در مازندران

  سابقه بارش بیش از 250 میلمتری در غرب مازندران که همواره شهرستان رامسر رکورددار آن بود، مربوط به 10 مهر سال 80 بود که در زمان کمتر از 24 ساعت حدود 318 میلمتر بارش ثبت شد.

  مدیرکل هواشناسی مازندران گفت که بارش ۲۶۲ میلیمتری باران کمتر از ۲۴ ساعت در میانلاب رامسر طی ۱۷ سال گذشته بی سابقه بوده است.

  محمدرضا رضوی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سابقه بارش بیش از ۲۵۰ میلمتری در غرب مازندران که همواره شهرستان رامسر رکورددار آن بود، مربوط به ۱۰ مهر سال ۸۰ بود که در زمان کمتر از ۲۴ ساعت حدود ۳۱۸ میلمتر بارش ثبت شد.

  مدیرکل هواشناسی مازندران شدت و میزان بارندگی در شرق استان را هم کم سابقه دانست و گفت که در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۴۰ میلمتر بارندگی در ایستگاه گلوگاه در شرق مازندران به ثبت رسید که بیش از یک دهه اخیر سابقه نداشت.

  وی افزود: احتمال می رود این رکورد زنی بیشتر از یک دهه اخیر باشد، ولی به دلیل نبود ایستگاه هواشناسی در این شهرستان محاسبه از زمان استقرار ایستگاه انجام شد.

  ** حرکت شدت بارش ها به شرق مازندران
  رضوی پیش بینی کرد که از میزان بارش ها در غرب مازندران از عصر امروز شنبه کاسته می شود و بارش ها بیشتر در شرق استان رخ می دهد.

  مدیرکل هواشناسی مازندران اظهارداشت : بارش باران در این استان تا بامداد فردا یکشنبه ۱۶ مهرماه ادامه خواهد داشت و از مازندران خارج می شود.

  وی افزود: سامانه دیگر بارشی اواسط هفته جاری از جنوب وارد استان می شود که ولی بارش ها از شدت کمتری برخوردار خواهد بود.

  در سال زراعی گذشته (۹۷-۹۶) ۵۰۴ میلمتر در مازندران باران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد کاهش داشت.

  بیشترین کاهش بارندگی در سال زراعی گذشته با ۳۰ درصد مربوط به امیرآباد در شرق مازندران و بیشترین بارش نیز با بیش از یک هزار میلمتر مربوط به شهرستان رامسر بوده است است.

  *آبگرفتگی در چالوس موجب مرگ یک نفر شد
  معاون فرماندار چالوس نیز از مرگ یک راننده تاکسی در چالوس بر اثر خفگی در سیلاب خبر داد.

  حمید محمدی فیروز توضیح داد: راننده ۷۲ ساله تاکسی به هنگام عبور از زیرگذر تازه آباد که به دلیل بارش های شدید باران، سطح آب در آن بالا آمده بود دچار خفگی شد.

  معاون فرماندار چالوس با اشاره به تلاش شبانه روزی تمامی نیروهای شهرستان از روز گذشته گفت: در حال حاضر در روستاهای خرمنه علیا و سفلی، تازه آباد، اشکاردشت، ایشبن، آبرنگ و دلگشاه بخش مرکزی شهرستان آبگرفتگی معابر و برخی از منازل به وقوع پیوست که نیروها در حال رفع آن هستند.

  وی اظهار داشت: در روستای سنگ وارث بخش مرکزی شهرستان نیز بارش شدید باران موجب ریزش سنگ از کوه شد که هم اکنون لودر در حال پاکسازی منطقه است.

  محمدی با اشاره به حجم بالای بارش در ۱۲ ساعت گذشته افزود: اجرای عملیات لایروبی رودها و انهار از ۲ هفته گذشته در شهرستان موجب کاهش قابل توجه میزان آبگرفتگی و سیلاب در چالوس شد.

  از عصر روز گذشته(جمعه) تا صبح امروز بیش از ۱۵۰ میلی متر در شهرستان چالوس باران باریده است.
  شهرستان چالوس دارای ‎ ۱۵۰هزار نفر و بیش از ‎ ۱۰۰روستا است.


  کلید واژه ها:
  , ,