• شماره خبر : 35458۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۳ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • ساخت واکسن جدید بیماری حاد ILT  طیور

  دانشمندان سوئیسی موفق به ساخت واکسن جدیدی برای مقابله با بیماری حاد  لارنگوتراشیت عفونی (ILT) در طیور شدند.

  ساخت واکسن جدید

  توسط دانشمندان سوئیسی انجام شد؛

  ساخت واکسن جدید بیماری حاد ILT  طیور

  دانشمندان سوئیسی موفق به ساخت واکسن جدیدی برای مقابله با بیماری حاد  لارنگوتراشیت عفونی (ILT) در طیور شدند.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از poultryworld، ویروس ILT که مجاری تنفسی جوجه ها را هدف قرار می دهد، منجر به کاهش تخم گذاری و در موارد شدیدتر کاهش وزن می شود.

  پیش از این واکسن ILT، یک ویروس ضعیف شده بود که با وجود اثرگذاری اما در برخی موارد، با جهش یافتن ذرات ویروس، باعث ایجاد بیماری می شد.

  محققان دانشگاه زوریخ، ویروس جدیدی را برای تهیه واکسن کشت داده اند که ریسک جهش یافتگی در آن وجود ندارد.

  این محققان به جای استفاده از ویروس ضعیف شده، برای ساخت واکسن از ذرات ویروس مانند استفاده کرده اند که سیستم ایمنی بدن طیور آن را تشخیص می دهد، اما بیماری ایجاد نمی کند.

  دکتر نینا ولفروم، یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی، چگونگی اثرگذاری واکسن جدید ILT را با واکسنی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، مقایسه کرده است.

  براساس این مقایسه، واکسن جدید بی خطر است و عوارض جانبی مشخصی نشان نمی دهد.

  این تحقیق همچنین نشان می دهد که واکسن جدید در مقابل عفونت ILT، پاسخ ایمنی ایجاد می کند، اگرچه مطالعات بیشتری در این زمینه باید انجام شود.

  در آینده، این واکسن می تواند در پیشگیری از ILT در گله های طیور، بهبود وضعیت رفاه حیوانات و کاهش خسارت های مالی در نتیجه کاهش تلفات، به صنعت طیور کمک قابل توجهی کند.

  دکتر ولفروم در انجمن میکروبشناسی در دانشکده سنت کاترین آکسفورد، درباره یافته هایش با عنوان «زیست شناسی مولکولی و بیماری زایی ویروس های طیور»، سخنرانی خواهد کرد.