• شماره خبر : 36545۳۰ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۳ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • سازمان حفظ نباتات، نهاد حاکمیتی که زیر سایه ماند

  به گفته دکتر محمدرضا درگاهی، رییس جدید و جوان سازمان حفظ نباتات، این سازمان یک نهاد حاکمیتی است که در سال 1346 آغاز به کار کرد و اساسنامه آن در مجلس شورای ملی وقت به تصویب رسید اما به طور دقیق، قدمت این سازمان به سال 1302 بازمی گردد؛ زمانی که اداره کل مبارزه با ملخ در کشور تشکیل شد.

  سازمان حفظ نباتات

  کشاورزی ایران با احیای سازمان حفظ نباتات جانی دوباره می گیرد

  سازمان حفظ نباتات، نهاد حاکمیتی که زیر سایه ماند

  مولود غلامی

  به گفته دکتر محمدرضا درگاهی، رییس جدید و جوان سازمان حفظ نباتات، این سازمان یک نهاد حاکمیتی است که در سال ۱۳۴۶ آغاز به کار کرد و اساسنامه آن در مجلس شورای ملی وقت به تصویب رسید اما به طور دقیق، قدمت این سازمان به سال ۱۳۰۲ بازمی گردد؛ زمانی که اداره کل مبارزه با ملخ در کشور تشکیل شد.

  با این پیشینه و قدمت که نشان از اهمیت و جایگاه سازمان حفظ نباتات دارد، این سازمان همگام و همتراز با سازمان دامپزشکی است که نقش بسیار حیاتی در تولید و سلامت محصولات کشاورزی و غذایی و همچنین بهداشت و سلامت جامعه دارد.

  بر اساس آمارهای رسمی سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود و اگر سازمان حفظ نباتات به وظایف خود درست عمل نکند، حتی یک درصد آسیب هم می تواند خسارت گسترده ای به این بخش و اقتصاد کشور وارد کند.

  بنابراین؛ نقش این سازمان به ویژه در کیفیت محصولات هم مهم است و بهره گیری از دانش روز در آفتکش های بخش کشاورزی و همچنین ایجاد فضای استفاده از آفتکش های کم خطر و حمایت از تولید آنها در زمینه کاهش باقیمانده های سموم ضرورت دارد.

  با توجه به جایگاه و نقش مهم و تاثیرگذار سازمان حفظ نباتات در تولید و صادرات محصولات کشاورزی و همچنین نقش پررنگ آن در تامین سلامت و بهداشت جامعه، بنا به هر دلیلی تاکنون این جایگاه حتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز مهجور و مغفول ماند.

  این موضوع برای رییس جدید سازمان که هم جوان است و هم مجهز به دانش روز و البته متخصص، چندان خوشایند نیست. وی عزم همت جزم کرده است تا سازمان حفظ نباتات را به عنوان یک سازمان مستقل، تاثیرگذار و حاکمیتی بشناساند و ارتقای جایگاه دهد. به گفته خودش، رویکرد جدید سازمان بر مبنای رفع مشکلات در ساختار اداری و جذب نیروی انسانی کارآمد است که مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

  تا پیش از این، وزارت جهاد کشاورزی یک روز سازمان حفظ نباتات را به معاونت زراعت و روز دیگر به معاونت باغبانی حواله می داد در حالی که سازمان حفظ نباتات یک سازمان مستقل و حاکمیتی است و حتی باید بودجه جداگانه به آن اختصاص داد.

  پایین بودن ضریب نفوذ آی تی، یکی دیگر از چالش های سازمان حفظ نباتات است و چشم اسفندیار این نهاد مستقل به شمار می رود. درگاهی، رییس جدید سازمان، این مشکل را به خوبی شناسایی کرده است و ارتقای آن از ۲۰ به ۸۰ درصد را در اولویت برنامه های خود قرار داده است. وی به خوبی می داند که دیگر نمی توان یک سازمان را با نگاه سنتی مدیریت کرد.

  در حالی که در دنیا، ماهواره ها آفات را مانیتورینگ و اطلاعات به دست آمده را لحظه ای مدیریت می کنند در سازمان حفظ نباتات با پیشینه نزدیک به یک قرن، ضریب نفوذ آی تی به ۲۰ درصد آن هم در حد اتوماسیون اداری است!

  بخش خصوصی در قالب انجمن های تولید و همچنین صادرات و واردات، یکی از اهرم های حمایتی برای بخش دولتی محسوب می شود به شرط اینکه مدیران متخصص، آگاه و با دانش روز در سازمان های دولتی حضور داشته باشند. درگاهی در نشستی که با مدیران نشریات تخصصی کشاورزی داشت، یکی دیگر از برنامه هایش برای ارتقای سازمان حفظ نباتات را ارتباط با انجمن های مربوط مانند انجمن تولیدکنندگان سموم، انجمن واردکنندگان سموم، انجمن بیولوژیک و انجمن توزیع کنندگان سموم اعلام کرد. وی بر این باور است که تصمیمی در سازمان حفظ نباتات بدون اجماع و نظر انجمن ها گرفته نخواه شد.

  وی از انجمن های مربوط خواست تا با کمک سازمان حفظ نباتات و بانک کشاورزی(تامین نقدینگی) تشکیلاتی را در زمینه توزیع و پخش تخصصی سموم در کشور راه اندازی کنند و خودشان سهامدارش باشند.

  درگاهی می گوید: در حوزه توزیع سم بسیار ضعیف هستیم و سموم با هر ماشینی جابجا می شوند. سموم هم مانند دارو باید سیستم و نظام پخش درست داشته باشند. همانطور که بخشی به نام «دارو پخش» وجود دارد، باید «سم پخش» را نیز ایجاد کنیم تا ماشین های مشخصی سموم را جابجا و پخش کنند.

  هر چند جایگاه سازمان حفظ نباتات تاکنون در کشور مهجور و مغفول مانده است اما مدیران جدید و با دانش این سازمان بزرگ و تاثیرگذار می خواهند با استفاده از توانمندی های موجود، کمک رسانه ها به ویژه نشریات تخصصی و همچنین انجمن ها و اتحادیه های مربوط، جایگاه سازمان را ارتقا دهند و دغدغه های این بخش را برطرف کنند.