• شماره خبر : 33458۲ ۹۷
 • تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۷ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • سالانه ۱۲ میلیون جوجه یک روزه در جاده‌های کشور تلف می‌شوند

  حمل‌ونقل نامناسب و غیرتخصصی جوجه یک روزه باعث شده است که سالانه ۱۲ میلیون قطعه جوجه یک روزه در کشور تلف و ۲ درصد ضایعات در بخش تولید مرغ گوشتی ایجاد شود و عامل خسارت ۷۶۰ میلیارد تومانی در این صنعت باشد.

  ۱۲ میلیون جوجه یک روزه در جاده‌های کشور تلف می‌شوند

  سالانه ۱۲ میلیون جوجه یک روزه در جاده‌های کشور تلف می‌شوند

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از تسنیم، غلامعلی فارغی دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه در حاشیه همایش بین‌المللی مدیریت حمل و نقل در صنعت طیور اظهار کرد: میزان تلفات و ضایعات حمل‌ونقل جوجه یک روزه بالا بوده و این امر یک هزینه سنگین پنهان برای مرغداران کشور است.

  وی با اشاره به دلیل این ضایعات افزود: در بخش حمل‌ونقل جوجه یک روزه، که در کامیون غیر تخصصی انجام می شود، جوجه خشک و منجر به افزایش تلفات و ضایعات آن می‌شود. همچنین وزن جوجه‌ها کاهش می یابد و هنگام ذبح نیز به دلیل یک دست نبودن ضایعات بیشتری ایجاد می‌شود.

  دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه با بیان اینکه حمل نامناسب جوجه یکروزه در کشور ، ۷۶۰ میلیارد تومان ضایعات ایجاد می‌کند گفت: سالانه حدود یک درصد از جوجه تولیدی کشور به این شکل از بین می رود، در حالی که از این تعداد قطعه امکان تولید ۱۰ هزار تن گوشت مرغ وجود داشت.

  فارغی با همچنین با اشاره به ۱۲ میلیون قطعه ای تلفات جوجه یک روزه به دلیل حمل و نقل نامناسب وغیرتخصصی در کشور، تصریح کرد: جوجه‌های که زنده می‌مانند نیز به طور میانگین دو در صد کاهش وزن دارند که این امر نیز باعث از دست رفتن امکان تولید ۷ تا ۸ هزار تن گوشت مرغ در کشور می‌شود و درمجموع اماکن تولید حدود ۱۸ هزار تن گوشت مرغ باحمل‌ونقل نامناسب از بین می‌رود.

  حمل جوجه‌های یک روزه در کابین و صندوق عقب خودوهای سواری

  بنابراین گزارش حسن رکنی مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم اظهار کرد: صنعت طیور کشور از صنایع بزرگ تولیدکننده مرغ در دنیا بوده به طوری که بر اساس آخرین آمار موجود ایران هفتمین تولیدکننده گوشت مرغ درنیا است.

  وی افزود: سرانه مصرف مرغ در کشورمان ۲۸ کیلوگرم و دو برابر سرانه جهانی است اما به همه حلقه‌های تولید این صنعت بزرگ در کشور توجه نشده است.

  مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه در کشور تولید می‌شود، ادامه داد: هنوز مشاهده می‌شود که جوجه‌های یک روزه به جای حمل در خودروهای مخصوص که رطوبت و دمای کنترل‌شده دارند در کامیون‌های بدون تجهیزات، وانت، صندوق‌عقب و کابین خودرو سواری حمل می‌شود.

  وی تصریح کرد: بر اساس برآورد های انجام‌شده سالانه ۱۳۰ هزار تن کاهش وزن به دلیل حمل‌ونقل نامناسب جوجه گوشتی در کشور ایجاد می‌شود.

  احمدرضا رزازی از فعالان این بخش نیز اظهار کرد: کم کردن هزینه حمل برای هر جوجه و صرفه اقتصادی انرژی لازم برای آن همراه با ایجاد شرایط مناسب حمل برای جوجه های یک روزه نتیجه استفاده از سیستم های نوین حمل است.

  وی افزود: براساس توافق صورت گرفته قرار است که کابین های حمل جوجه بر روی خودرو سازان داخلی با ظرفیت ۱۵ تا ۱۹۰ هزار قطعه جوجه یک روزه در کشور تولید شود