• شماره خبر : 46070۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۱ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • سال ۲۰۲۰، سال بهداشت گیاهان نامگذاری شد

  در راستای بهداشت گیاهان و جلوگیری از گسترش آفات و بیماریها، سال ۲۰۲۰ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سال بین المللی بهداشت گیاهان نامگذاری شده است.

  فناوری نانو به کمک تولید داروهای دامپزشکی

  اخبار بین المللی؛

   

  سال ۲۰۲۰، سال بهداشت گیاهان نامگذاری شد

   

   در راستای بهداشت گیاهان و جلوگیری از گسترش آفات و بیماریها،  سال ۲۰۲۰ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سال بین المللی بهداشت گیاهان نامگذاری شده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ؛ به نقل از «مدرن دیپلماسی»، گیاهان منبع هوای تنفسی ما هستند و بیشتر غذاهایی که می خوریم توسط گیاهان تامین می شود ، اما چگونگی سالم نگه داشتن آنها اغلب نادیده گرفته می شود.  به طوریکه این مساله می تواند نتایج مخربی در پی داشته باشد. سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد تخمین می زند که ۴۰ درصد از محصولات غذایی به دلیل آفات و بیماری های گیاهی سالانه از بین می روند. به طوریکه این امر باعث می شود تا میلیون ها نفر بدون غذا بمانند و به کشاورزی هم  آسیب برسد در عین حال که کشاورزی  منبع اصلی درآمد جوامع فقیر روستایی هم به شمار می رود.

  درهمین راستا ، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال ۲۰۲۰ را به عنوان سال بین المللی بهداشت گیاهان نامگذاری شده است.

  ماریا ساکالیان، کارشناس برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) بر این باور است، سلامت گیاهان به طور فزاینده ای مورد تهدید قرار دارد. تغییرات آب و هوایی و فعالیت های انسانی اکوسیستم های مختلف را تخریب  و تنوع زیستی را کاهش داده و شرایط جدیدی را ایجاد کرده است که آفات بتوانند رشد کنند. “

  در عین حال ، طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی ، طی یک دهه گذشته سفر و تجارت بین المللی سه برابر شده است واین امر می تواند به سرعت آفات و بیماری ها را در سرتاسر جهان گسترش دهد و خسارات زیادی به گیاهان بومی و محیط زیست وارد کند.

  به عنوان مثال ، نماتد چوب کاج آمریکای شمالی ، با نام Bursaphelenchus xylophilus ، گونه ای از کرم آفات است که باعث بیماری معروف به پژمردگی کاج می شود. به طوری که برای اولین بار در اتحادیه اروپا و در جنگل های پرتغال در سال ۱۹۹۹ کشف شد.  از طرفی برای جلوگیری از گسترش بیشتر آن امروزه یک منطقه ۲۰ کیلومتری ، عاری از آفت ، در امتداد مرز اسپانیا ایجاد شده است. 

  محافظت از گیاهان در برابر آفات و بیماری ها بسیار مقرون به صرفه تر از برخورد با شرایط اضطراری بهداشتی گیاهان است. این در حالی است که پس از ایجاد آفات و بیماری های گیاهی اغلب ریشه کن کردن آنها دشوار  و مدیریت آنها بسیار وقت گیر و گران است. جلوگیری از تأثیر مخرب آفات و بیماریها بر کشاورزی ، معیشت و امنیت غذایی مساله ای بسیار مهم است و بسیاری از ما در این زمینه نقش مهمی داریم.

  مدیریت یکپارچه آفات یک رویکرد اکوسیستم است که با استفاده از استراتژی ها و شیوه های مختلف مدیریت برای رشد محصولات زراعی سالم و در عین حال به حداقل رساندن از سموم دفع آفات صورت می گیرد. جلوگیری از مواد سمی هنگام برخورد با آفات نه تنها از محیط زیست محافظت می کند بلکه از گرده افشان ها ، دشمنان طبیعی آفات ، ارگانیسم های مفید و مردم و حیواناتی که به گیاهان وابسته هستند نیز محافظت می کند.

  بیش از ۸۲۰ میلیون نفر در جهان در معرض سوءتغذیه هستند ،که همچنان این میزان رو به افزایش است. از طرفی سیاست ها و اقدامات برای ارتقاء سلامت گیاهان، اساس دستیابی به اهداف توسعه پایدار ۱ و ۲ یعنی فقر و گرسنگی صفر است.

  اما در این زمینه چه موارد دیگری می تواند انجام شود؟

  – در هنگام انتقال گیاهان و محصولات گیاهی از مرزها ،  مراقب باید بود.

  – تجارت در زمینه گیاهان و محصولات گیاهی را با رعایت استانداردهای بین المللی بهداشتی گیاهان انجام شود.

  – سرمایه گذاری و تحقیق و ارایه خدمات در توسعه ظرفیت سلامت گیاهان انجام شود.

  – سیستم های نظارت و اخطار سریع برای محافظت از گیاهان و سلامت گیاهان تقویت شود.

  – اقدامات از سوی بخش محیط زیست سازمان ملل  صورت