• شماره خبر : 34968۴ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۴ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • سامانه پایش و رصد ذخیره توزیع نهاده های دامی راه اندازی می شود/جلب مشارکت نمایندگان صنعت دام و طیور جهان در فیداکسپو

  دبیر اجرایی چهارمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: یکی از دستاوردهای مهم فیداکسپو، جلب مشارکت تعدادی از نمایندگان کشورهای حاضر در فضای نمایشگاهی برای توسعه سرمایه گذاری مشترک در کشور بود.

  فیداکسپو

  دبیر اجرایی چهارمین نمایشگاه و همایش بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:

  سامانه پایش و رصد ذخیره توزیع نهاده های دامی راه اندازی می شود/جلب مشارکت نمایندگان صنعت دام و طیور جهان در فیداکسپو

  دبیر اجرایی چهارمین نمایشگاه و همایش بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: یکی از دستاوردهای مهم فیداکسپو، جلب مشارکت تعدادی از نمایندگان کشورهای حاضر در فضای نمایشگاهی برای توسعه سرمایه گذاری مشترک در کشور بود.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، تورج صارمی در نشست خبری چهارمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه یکی از رویکردهای راهبردی وزارت جهاد توجه به کمیت و کیفیت خوراک دامی کشور است، اظهار کرد: در سال ۹۶، ۱۴ میلیون تن انواع محصولات دامی به ارزش ۶۰۸ هزار میلیارد ریال در کشور تولید شد.

  وی افزود: برای تولید این ظرفیت در محصولات دامی، ۴۲۷ هزار میلیارد ریال خوراک در اقلام متنوع مصرف شده است.

  او با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از هزینه تولید محصولات دامی را خوراک تشکیل می دهد، افزود: ارزش ریالی خوراک تولیدشده در بخش دام و طیور ۱۲۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

  مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت  جهاد با بیان اینکه در سال ۲۰۱۷، یک میلیارد تن انواع خوراک آماده در ۱۳۰ کشور و در بیش از ۳۰ هزار کارخانه تولید شده است، تصریح کرد: رشد جهانی خوراک آماده در دنیا حدود ۵/۲ درصد است.

  وی افزود: کشورهای چین، آمریکا، برزیل، روسیه، مکزیک، هند و اسپانیا، هفت کشور مهم تولیدکننده خوراک در سال ۲۰۱۷ بودند که ۵۰ درصد از خوراک آماده جهان را تولید می کنند.

  صارمی با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته و با صنعتی شدن دامپروری، صنعت خوراک دام فعالیتش را آغاز کرد، گفت: در سال ۹۶، ۶۶۰ واحد تولید خوراک آماده با ظرفیت اسمی ۲۰ میلیون تن و ظرفیت تولیدی ۸/۹ میلیون تن در سطح کشور فعال بودند.

  مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد، روند تولید خوراک در کشور را بین سال های ۹۲ تا ۹۶ رو به رشد توصیف کرد و گفت: تولید خوراک آماده از سال ۹۲ با ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن، امروز به ۱۰ میلیون تن خوراک آماده در کشور تولید می شود.

  وی ادامه داد: رشد سالانه تولید خوراک آماده در کشور، ۱۲ درصد است.

  صارمی با بیان اینکه صادرات خوراک دام در سال ۹۰، از  ۲۶هزار تن به  ۲۰۸هزار تن در سال ۹۶ رسید، افزود: صادرات خوراک به کشورهای اسپانیا، امارات، عراق، ترکمنستان، قطر و عمان  انجام شود.

   

  عرضه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن سبوس گندم به صورت الکترونیکی

  مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد با اشاره به الکترونیکی شدن فعالیت ها در حوزه ارائه خدمات به تولیدکنندگان و بهره برداران بخش از سال ۹۵ تا ۹۷ افزود: این اقدام روند ارائه سبوس گندم به عنوان تنها نهاده یارانه دار وزارت جهاد کشاورزی را تسهیل کرد.

  صارمی همچنین الکترونیکی شدن فعالیت ها را مانع حضور واسطه ها و کاهش قیمت تمام شده دانست و افزود: با این اقدام، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن سبوس گندم با نرخ مصوب توزیع شد.

  به گفته صارمی، برای اولین بار دامنه نهاده های دامی اطلس کارخانجات در راستای اجرایی کردن نظام نظارت فنی و کنترل کیفی خوراک دام با مشارکت اتحادیه کارخانجات خوراک دام راه اندازی شد.

   

  سامانه پایش و رصد ذخیره توزیع نهاده های دامی راه اندازی می شود

  این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از راه اندازی سامانه پایش و رصد ذخیره توزیع نهاده های دامی در اقلام وارداتی با همکاری معاونت توسعه اقتصادی و صنایع کشاورزی، بانک سپه و شرکت بازرگانی دولتی خبر داد و افزود: امکان عرضه نهاده های وارداتی ذرت، کنجاله سویا، جو و لوبیای سویا در قالب این سامانه وجود خواهد داشت.

  وی افزود: این سامانه می تواند در آینده با توجه به میزان درخواست تشکل های استانی، نهاده های وارداتی را به آنها تخصیص می دهد تا با شفافیت قیمت به تسهیل در روند عرضه و حذف واسطه گری کمک کند.

   

  جلب مشارکت نمایندگان صنعت دام و طیور جهان در فیداکسپو

  دبیر اجرایی چهارمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران درباره برگزاری این رویداد گفت: یکی از اهداف مهم در برگزاری این نمایشگاه و همایش تخصصی، اطلاع از آخرین پیشرفت ها و فناوری های روز دنیا در صنعت خوراک دام است.

  وی افزود: فیداکسپو بستر مناسبی را برای انتقال دانش و تجارب داخلی و بین المللی بین تولیدکنندگان بخش ایجاد می کند و می تواند توانمندی ها و پتانسیل های تولیدکنندگان داخلی صنعت خوراک دام را ارائه دهد.

  او ادامه داد: در این فضا، تولیدکنندگان می توانند درباره مشکلات هم اندیشی و تبادل نظر کنند و راهکارهای مناسب برای برون رفت از مشکلات صنعت را ارائه دهند.

  دبیر اجرایی فیداکسپو، تامین نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری تولیدکنندگان در حوزه های متنوع را از دیگر مزایای برگزاری این نمایشگاه و همایش های تخصصی آن برشمرد و تصریح کرد: سمینارها، مطالب علمی و کاربردی برای مدیران، کارشناسان، بهره برداران و دانشجویان با برگزاری کارگاه های آموزشی در حاشیه نمایشگاه برگزار می شود.

  صارمی با بیان اینکه نمایشگاه یکی از ابزارهای مهم در شناسایی نیاز مشتریان است، تصریح کرد: این نمایشگاه تخصصی ویترینی است که به خوبی چهره صنعت دام و طیور کشور را نشان می دهد.

  دبیر اجرایی فیداکسپو با بیان اینکه امسال ۳۳ کشور از نمایندگان صنعت خوراک جهان در این رویداد تخصصی حضور می یابند، افزود: چهارمین دوره نمایشگاه و همایش تخصصی صنعت خوراک با ۱۲ سمینار علمی با حضور متخصصان داخلی و خارجی برگزار می شود.

  به گفته وی، یکی از دستاوردهای مهم فیداکسپو، جلب مشارکت تعدادی از نمایندگان کشورهای حاضر در فضای نمایشگاهی برای توسعه سرمایه گذاری مشترک در کشور بود.

  گفتنی است، چهارمین نمایشگاه و همایش بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، از ۲۰ تا ۲۲ مردادماه در بوستان گفتگو برگزار می شود.