• شماره خبر : 44757۱۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۸ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • سرانه سردخانه در ایران به ۶۵ کیلوگرم رسید

  مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سرانه سردخانه به ازای هر نفر از 25 کیلوگرم در سال 91 به 65 کیلوگرم در سال جاری رسید عددی که در کشورهای توسعه یافته بین 60 تا 70 کیلوگرم است.

  اسفندیاری:

  سرانه سردخانه در ایران به ۶۵ کیلوگرم رسید

  مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سرانه سردخانه به ازای هر نفر از ۲۵ کیلوگرم در سال ۹۱ به ۶۵ کیلوگرم در سال جاری رسید عددی که در کشورهای توسعه یافته بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ؛به نقل از  ایانا در استان فارس، چنگیز اسفندیاری روز پنج شنبه نهم آبان ماه در بازدید از سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس واقع در شهرستان سپیدان، تصریح کرد: تا پایان سال ۹۱ حدود دو میلیون تن سردخانه بالای صفر در کشور وجود داشت که از سال ۹۲ تاکنون به حدود ۵٫۱ میلیون تن رسیده است.

  وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی دو ویژگی مهم و اساسی فصلی بودن و فسادپذیری دارند، افزود: نگهداری آن ها در سردخانه ها نقش اساسی در کاهش ضایعات، افزایش بهره وری و توسعه صادرات دارد.

  اسفندیاری با اشاره به اینکه در استان فارس ظرفیت سردخانه ها از ۱۵۰ هزار تن به ۳۸۵ هزار تن رسیده، اظهارکرد: برنامه ریزی برای ۸۰۰ هزار تن در این استان شده چرا که این استان قطب تولید محصولات کشاورزی است.

  مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی احداث سردخانه های بالای صفر در استان فارس و کل کشور را از اولویت های اصلی دانست و افزود: حدود سه میلیون تن سردخانه با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد وجود دارد که اگر به بهره برداری برسد مشکلی در ارتباط با نگهداری محصولات کشاورزی نخواهیم داشت.