• شماره خبر : 43525۳۰ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۶ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • سرمایه های بخش خصوصی به کشاورزی سرریز نمی‌شوند

  رمضان نژاد کمبود دانش بخش کشاورزی و عدم سرریز سرمایه در این بخش را دو عامل اصلی رشد کم بهش کشاورزی دانست.

  چهار دلیل اصلی رشد کم بخش کشاورزی عنوان شد:

  سرمایه های بخش خصوصی به کشاورزی سرریز نمی‌شوند

  رمضان نژاد کمبود دانش بخش کشاورزی و عدم سرریز سرمایه در این بخش را دو عامل اصلی رشد کم بهش کشاورزی دانست.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، شاهرخ رمضان نژاد رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در نشست با مدیران مسوول نشریات تخصصی کشاورزی کشور اعلام داشت:
  وی افزود: وقتی سرمایه ای به این بخش منتقل نمی‌شود سرعت رشد کم می شود.

  ایشان افزود: سرعت رشد علم در بخش کشاورزی بسیار بالاست که متاسفانه این رسد در ایران به شدت کند است.

  رمضان نژاد افزود: عدم وجود تشکل های خصوصی قوی و منسجم که بتواند مشکلات بخش کشاورزی را مطرح و از آن دفاع کند از دیگر معضلات سرعت کم رسد در این بخش محسوب می شود.

  رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی از محدودیت های اقلیمی بعنوان چهارمین عامل رشد کم بخش کشاورزی نام برد و کمبود منابع آب را از شاخصه های این محدودیت عنوان کرد.

  رمضان نژاد سازمان نظام مهندسی را ملزم به پیگیری و رفع این محدودیت ها دانست و به شرح فعالیت های انجام شده در این زمینه عنوان نمود.

  وی اضافه کرد: شناسایی و معرفی و اثربخشی فناوری های نوین در بخش کشاورزی از مهمترین مسوولیت های سازمان در این بخش می باشد و از مهمترین سرفصل های مورد پیگیری سازمان می باشد. بعنوان مثال در چندین استان بهره گیری از پهباد اجرایی شد که تا انتهای سال جاری از این دست اقدامات انجام می شوند

  وی گفت: از دیگر خدمات سازمان، تاسیس ۴۰۰ مرکز خدمات کشاورزی غیر دولتی که از مهمترین وظایف آن معرفی تکنولوژی های نوین به بخش کشاورزی می باشد.

  رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی افزود: از دیگر خدمات ارایه شده سازمان سهم بری دانش از تولید می باشد و با کنار گذاشتن نگاه دولتی در سازمان و تغییر دیدگاه از ادبیات محوری به مهارت محوری از مهمترین اقدامات سازمان می باشد.

  وی خاطر نشان کرد : از طرفی سیاست بخش کشاورزی ما از دستمزد محوری به دانش مزد محوری تغییر کرده است که معنای سهم بری دانش از تولید می باشد که یک ادبیات جدیدی در بخش کشاورزی می باشد.

  رمضان نژاد اضافه کرد: فعالیت دیگری که توسط بخش خصوصی انجام شده ایجاد مرکز ملی خدمات غیر دولتی کسب و کارهای نوین کشاورزی می باشد. فعالیت دیگری که برای اولین بار در کشور انجام شد تاسیس مرکز پژوهش های  غیر دولتی کشاورزی در بخش خصوصی و ایجاد مراکز غیر دولتی انتقال تکنولوژی های نوین می باشد که مسوولیت انقال تکنولوژی های نوین را به تولیدکنندگان انجام می دهد.