• شماره خبر : 31348۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۵ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • سمنان: توسعه آبیاری نوین ضامن رونق بخش کشاورزی

  بحران آب در سال‌هاي گذشته استان سمنان را با خطراتي مواجه کرد که مهم‌ترين آن کاهش شديد سطح آب‌هاي زيرزميني بود که نياز آبي بخش‌هاي آشاميدني، کشاورزي و صنعت و خدمات در اين استان را برجسته‌تر از گذشته نشان مي‌دهد.

  در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که ۸۷ درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود، با توجه به سهم ۸۷ درصدی بخش کشاورزی از منابع آب تولیدی در استان سمنان به منظور مقابله با بحران کم آبی توجه به افزایش بهره وری در مصرف آب در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  از ۱۹۸ هزار هکتار موجود اراضی کشاورزی استان سمنان تا قبل از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید فقط در ۲۰ هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد و درسفر فروردین ماه ۹۵ دکتر روحانی به این استان، تجهیز بیش از ۲۰ هزار هکتار دیگر از این اراضی کشاورزی به سامانه های آبیاری مصوب شد.
  به گفته کارشناسان، تجهیز ۱۹۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سمنان به سامانه های نوین آبیاری صرفه جویی بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب آب را به همراه داشته و در کاهش هدر رفت آب در این استان کویری و گرم و خشک موثراست، ۴۴ هزار بهره بردار در سمنان در بخش کشاورزی فعالیت می کنند که تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری می تواند بخش قابل توجهی از هدر رفت آبی استان را برطرف کند.
  به گفته کارشناسان، اکنون حدود ۵۰ درصد آبهای قابل استفاده در بخش کشاورزی استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی لوله های انتقال و آبیاری های غیراصولی هدر می رود.
  در رابطه با اهمیت استفاده از سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان، سیدشهاب الدین چاوشی استاندار سمنان روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود : به منظور مقابله با آثار سوء خشکسالی، توسعه آبیاری تحت‌فشار در استان سمنان بدون محدودیت انجام می‌شود و کشاورزان استان در صورت علاقه‌مندی می‌توانند از تسهیلات دولتی برای توسعه آبیاری ساماندهی شده، در باغات یا اراضی کشاورزی خود بهره‌مند شوند.
  وی گفت : توسعه آبیاری نوین به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی از سیاست‌های مهم و جدی دولت بوده و برای جلوگیری از هدر رفت آب و مهاجرت در مناطق روستایی استفاده از سامانه های نوین آبیاری در ارضی کشاورزی استان اجتناب ناپذیر است.
  چاوشی محدودیت آب را یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش کشاورزی در استان سمنان ذکر کرد و اظهارداشت: مصرف بهینه منابع آبی باید از مهمترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی سمنان باشد و طرح‌هایی مانند احداث استخرهای ذخیره آب، لایروبی قنات ها، انتقال آب کشاورزی به اراضی از طریق لوله‌های انتقال آب و ساماندهی آبیاری با همکاری کشاورزان برای کاهش هدر رفت آب در دست اجرا قرار گیرد.
  استاندار سمنان به نقل از کارشناسان گفت منابع زیر زمینی آب استان ۱۴۳ میلیون متر مکعب کمبود دارد، ادامه داد : مهمترین دلیل این امر حفاری بی‌رویه چاه به دلیل خشکسالی سال های اخیر است.
  وی اضافه کرد: حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان از آنها باعث شده تا تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیرزمینی استان به شدت به هم بخورد و امروز شاهد دشت های بی آب باشیم. وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری در بحث صرفه جویی در مصرف آب گفت: اگر تنها ۱۰ درصد صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی کشور صورت گیرد، بخش قابل توجه ای از نیاز آبی ایران اسلامی در بخش صنعت، معدن برطرف می شود.
  چاوشی تصریح کرد : اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو برای اجرای سیاست ها و اهداف راهبردی نظام و احقاق حقوق عموم مردم نیازمند تعامل همکاری و هماهنگی مسولان قضایی با ماموران و کارکنان مربوط در صنعت آب است.
  زمین های کشاورزی استان سمنان ۱۹۸هزار هکتار و تعداد بهره برداران این بخش هم ۴۴ هزار نفر است، میزان تولیدات کشاورزی استان سمنان در مجموع بیش از یک میلیون و ۶۶۰ هزار تن است که شامل ۳۳۱ هزار تن تولیدات باغی و ۷۳۴ هزار تن تولیدات زراعی است.
  تولیدات محصولات گلخانه ای در استان سمنان ۱۵ هزار و ۲۹ تن است که با توجه به کویری بودن و کمبود منابع آبی، توجه به تولیدات گلخانه ای یکی از راه های برون رفت از مشکلات فعلی بخش کشاورزی سمنان است.
  استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.