• شماره خبر : 38259۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۵ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • سیاست دولت در تامین کودهای کشاورزی، حمایتی است/ پتروشیمی های تولیدکننده کود در لیست متخلفان ارزی نیستند

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، بر حمایت دولت از تامین کودهای کشاورزی و اختصاص ارز یارانه ای تاکید و تصریح کرد: تامین و تدارک کودهای کشاورزی، یکی از دغدغه های اصلی دولت در بخش کشاورزی و وظیفه ای است که تصمیم سازان نسبت به آن حساسند.

  کودهای کشاورزی

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران:

  سیاست دولت در تامین کودهای کشاورزی، حمایتی است/ پتروشیمی های تولیدکننده کود در لیست متخلفان ارزی نیستند

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، بر حمایت دولت از تامین کودهای کشاورزی و اختصاص ارز یارانه ای تاکید و تصریح کرد: تامین و تدارک کودهای کشاورزی، یکی از دغدغه های اصلی دولت در بخش کشاورزی و وظیفه ای است که تصمیم سازان نسبت به آن حساسند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، حمید رسولی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه برخی شرکت های پتروشیمی در لیست متخلفان ارزی قرار دارند، آیا تولیدکنندگان کود هم جزو آنها هستند، گفت: ۵ شرکت پتروشیمی تولیدکننده کود اوره، در چارچوب سیاست های ابلاغی دولت همکاری های خوبی با بخش کشاورزی دارند و تاکنون تخلفی از آنها سر نزده است.

  وی در خصوص احتمال افزایش قیمت کودهای یارانه ای نیز اظهار کرد: با توجه به سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و دغدغه تامین و تدارک کودهای یارانه ای، در ۳ سال اخیر افزایش قیمتی در این بخش نداشته ایم.

  رسولی ادامه داد: ناگفته نماند که قیمت کودهای کشاورزی خارجی با افزایش مواجه بوده اما وزارت جهاد کشاورزی این افزایش قیمت ها را در کودهای یارانه ای لحاظ نکرده است.

   

  قیمت کود افزایش پیدا نمی کند

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، گفت: هزینه های تمام شده تولید در پتروشیمی ها نیز بالا رفته است و آنها نیز مطالبه جویانه خواستار افزایش قیمت کود اوره هستند، اما فعلا افزایش قیمتی در این زمینه نداریم و کشاورزان نگران نباشند.

  به گفته رسولی، قیمت کودهای یارانه ای برای سال آینده بررسی و ارزیابی می شود و اگر هم کودهای یارانه ای (ازته، فسفاته و پتاسه) در سال آینده افزایش قیمت داشته باشد، بسیار اندک و مدیریت شده است تا کشاورزان و بهره برداران متحمل ضر و زیان نشوند.

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اشاره به مشکلاتی که امسال کشور با آن روبروست، تصریح کرد: امسال اتفاقات ویژه ای رخ داده که تامین نهاده ‌های کشاورزی را حساس‌تر کرده است. تحریم ‌ها و چالش ‌های بین‌المللی از جمله عوامل بازدارنده ای بودند که مبادلات تجاری و جهانی ما را زیر تاثیر قرار دادند، اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توانست بر همه مشکلات چیره شود و بهتر از سال های گذشته به وظایفش عمل کند.

  وی ادامه داد: بر همین اساس، تمامی برنامه ‌های انعقاد قرارداد برای تامین کودهای کشاورزی به صورت کامل انجام و نهاده‌ های مورد نیاز تامین شده است و حتی ۲۲۵ هزار تن ذخیره استراتژیک در انبارها داریم که تا پایان سال کفایت می کند.

   

  ورود دو محموله کود از چین و بلاروس

  رسولی همچنین از ورود دو محموله کود از کشورهای بلاروس و چین تا چند روز آینده به کشور خبر داد و افزود: هرکدام از این محموله ها به وزن ۴۰ هزار تن و در مجموع ۸۰ هزار تن است. محموله‌ بلاروس که از مسیر ترکیه می‌آید، کود پتاس و محموله‌ای که از چین می‌آید، کود فسفات است.

  مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به شبهه هایی که در کیفیت کودهای وارداتی از چین و هند وارد می شود، پاسخ داد و تصریح کرد: تمامی محموله ها از منابع معتبر که دارای کیفیت و استانداردهای بسیار بالای بین المللی هستند، تهیه و خریداری می شوند. ضمن اینکه چین یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان کودهای شیمیایی در جهان است.

  رسولی ورود محموله های نهاده های کود به کشور را بدون تاخیر و به موقع، امیدواری بخش کشاورزی و تداوم تولید محصولات غذایی که تامین کننده امنیت ملی است برشمرد و افزود: در ۱۰ ماهه نخست امسال، شرکت‌های پتروشیمی داخلی نیز یک میلیون و ۲۳۰ هزار تن کود اوره در اختیار ما قرار داده اند و تا پایان سال هم برنامه حمل ۶۰۰ هزار تن کود اوره به استان های مختلف در دستور کار قرار دارد.

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به چالش هایی که تابستان امسال شرکت های پتروشیمی تولیدکننده کود اوره در کشور ایجاد کردند، اشاره و اظهار کرد: بجز مدت زمان ۴۰ روزی که با پتروشیمی‌ها چالش داشتیم و سرانجام به که توافق دوطرفه منجر شد، میزان تحویل کود ازته (اوره) در یک دهه اخیر بسیار قابل توجه و بی ‌سابقه بوده است.

   

  تولید صددرصد کود اوره مورد نیاز بخش کشاورزی در کشور

  رسولی وضعیت تامین و تدارک کودهای کشاورزی در سال آینده با توجه به افزایش تقاضایی که با آن روبرو هستیم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر صددرصد کود اوره مورد نیاز بخش کشاوزری، در شرکت‌های پتروشیمی و ۸۱ درصد کل کودهای کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود.

  وی همچنین با بیان اینکه تاکنون ۸۴ درصد کود مورد نیاز کشور به میزان ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن خریداری و تامین شده است، گفت: ۱۶ درصد بقیه هم تا آخر ماه طبق برنامه محقق خواهد شد.

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی، کشاورزی بدون مصرف کود را یک فرض محال دانست و تصریح کرد: چنین اظهار نظرهایی غیر علمی و پایه و اساس است. تولید پایدار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و مقابله با تنش های محیطی، بدون استفاده از کودهای شیمیایی که دارای عناصر مورد نیاز گیاه هستند، امکانپذیر نیست.

   

  مصرف کود در ایران نصف میانگین جهانی

  وی همچنین مصرف کود در بخش کشاورزی را بسیار مهم ارزیابی و اظهار کرد: میانگین مصرف کود در ایران ۶۰ کیلوگرم است که نصف میانگین جهانی و یک سوم کشورهای پیشرفته محسوب می شود.

  رسولی گفت: ۸۰ درصد کودهایی که در کشور استفاده می‌شود ازته، ۱۵ درصد فسفاته و ۵ درصد پتاسه است اما در یک سال گذشته توانستیم این تناسب را به ترتیب به ۷۰، ۲۰ و ۱۰ درصد تبدیل کنیم که هنوز با استانداردهای جهانی فاصله دارد.

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درباره آخرین خبرها از واگذاری این شرکت به سازمان تعاون روستایی، گفت: بر اساس مصوبه قانونی ۱۳۸۵ شرکت خدمات حمایتی کشاورزی باید به بخش خصوصی واگذار شود. هرچند این کار خوبی است، اما از آنجایی که وظیفه این شرکت، تامین نهاده های بخش کشاورزی است که تامین کننده امنیت غذایی و ملی است، باید تصمیم های درستی در این زمینه اتخاذ شود.

  وی ادامه داد: الان ۱۱ سال است که این واگذاری محقق نشده است و ما انتظار داریم هر زمانی که این واگذاری انجام می شود، به شکل صحیح و درست اجرا شود تا بخش کشاورزی آسیب نبیند