• شماره خبر : 34988۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۵ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • شرایط ذخایر کالاهای اساسی بسیار مطلوب است/وزارت صنعت، پیگیر تامین ظروف موردنیاز کارخانه های روغن

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: ذخایر محصولات اساسی شامل روغن، برنج و گوشت مرغ در شرایط مطلوبی است و در محصولات گندم و شکر نیز نیازی به واردات نیست.

  مهندسان کشاورزی

  وزیر جهاد کشاورزی:

  شرایط ذخایر کالاهای اساسی بسیار مطلوب است/وزارت صنعت، پیگیر تامین ظروف موردنیاز کارخانه های روغن

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: ذخایر محصولات اساسی شامل روغن، برنج و گوشت مرغ در شرایط مطلوبی است و در محصولات گندم و شکر نیز نیازی به واردات نیست.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از صداوسیما، محمود حجتی با اشاره به اینکه تامین کالاهای اساسی با قیمت مناسب اولویت دولت و وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: در گروه کالاهای اساسی مصرفی مانند روغن و برنج و در گروه کالاها و نهادهای تولید در بخش دام و طیور مانند کنجاله سویا و ذرت که غیر مستقیم در تولید کالاهای اساسی نقش دارند ارزان ترین ارز دولتی برای واردات است که اختصاص یافته است.

  وی گفت: شرایط در بخش ذخایر راهبردی برنج خیلی خوب است و ۳۰۰ هزار تن برنج در انبار شرکت های مباشر خریده و ذخیره شده و معادل همین میزان نیز در راه واردات است.

  وزیر جهاد کشاورزی افزود: ۷۰ درصد برنج مورد نیاز بازار از تولیدات داخل و ۳۰ درصد از واردات تأمین می شود.

  حجتی گفت: با توجه به نزدیک شدن زمان برداشت محصول برنج در استان های گیلان و مازندران با توافق سازمان برنامه و بودجه برنامه خرید توافقی برنج اجرا می شود.

  وی تاکید کرد: از آنجا که کشور در تولید گندم و شکر به خوداتکایی رسیده است امسال شرایط ذخایر این دو کالای اساسی بسیار مطلوب است و نیازی به واردات نداریم.

  وزیر جهاد کشاورزی افزود: میزان ذخایر گندم در کشور ۱۰ میلیون تن است و علاوه بر این میزان خرید تضمینی گندم نیز از مرز ۸ میلیون تن گذشته است.

   

  توزیع کنجاله سویا و ذرت در شبکه تولیدکنندگان برای جلوگیری از سودجویی افراد

  حجتی درباره شرایط تولید گوشت مرغ گفت: با تخصیص ارز ارزان دولتی برای واردات خوراک دام و طیور مانند ذرت و کنجاله سویا شرایط ذخایر گوشت مرغ خوب است و مرغداران و دامداران کمبودی برای تأمین نیازهای تولید ندارند.

  وی میزان ذخایر گوشت مرغ را بیش از ۵۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: در صورت کمبود و یا افزایش بیش از انتظار قیمت در بازار گوشت مرغ منجمد توزیع خواهد شد.

  وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به اینکه برای واردات این نهاده ها ارز دولتی اختصاص می یابد برای جلوگیری از سودجویی از افراد تعهدات لازم را برای توزیع کالاهای وارداتی کنجاله سویا و ذرت در شبکه تولیدکنندگان اخذ کردیم.

  حجتی با بیان اینکه قیمت برخی نهاده ها مانند سویا و ذرت در بازارهای جهانی افزایش یافته است، گفت: از آنجا که قیمت ارزی که برای واردات نهاده ها اختصاص یافته اندکی افزایش داشته است و علاوه بر این شاهد افزایش هزینه های تولید نیز هستیم بنابراین افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار از ۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان منطقی است.

   

  وزارت صنعت، پیگیر تامین ظروف موردنیاز کارخانه های روغن

  وی گفت: با توجه به شرایط مناسب ذخایر روغن خوراکی هیچ نگرانی برای تأمین نیاز بازار نداریم و دانه روغنی به اندازه کافی وارد شده است.

  وزیر جهاد کشاورزی علت کم شدن روغن خوراکی را در هفته های اخیر کمبود ظروف برای عرضه به بازار دانست و افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوع تأمین ظروف مورد نیاز کارخانه های روغن را پیگیری کرده است و ظروف تأمین و در اختیار کارخانجات قرار خواهد گرفت.

  حجتی گفت: دولت تاکید دارد روغن با قیمتی قابل قبول به مصرف کنندگان عرضه شود.

   

  میزان تولید شیر در دامداری بیش از تقاضای بازار داخلی

  وی درباره شرایط تولید و بازار لبنیات نیز افزود: میزان تولید شیر در دامداری ها بیش از تقاضای بازار داخلی است بنابر این برنامه ریزی های لازم برای افزایش صادرات انجام شده است.

  حجتی ابراز امیدواری کرد: با نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان محصولات لبنی با قیمت های مصوب در اختیار مردم قرار گیرد.

  وی تاکید کرد: در بخش تولیدات شیر و مواد لبنی در شرایط خیلی خوبی قرار داریم.