• شماره خبر : 37673۲۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۷ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • شرکت های دارویی با یک سوم ظرفیت کار می کنند

  مدیرعامل گروه سنا با بیان اینکه در حال حاضر شرکت های دارویی با یک سوم ظرفیت کار می کنند، گفت: مشکلات تامین مواد اولیه تولید، شرکت ها را ناگزیر کرده است تا با یک سوم ظرفیت کار کنند. 

  شرکت های دارویی

  مدیرعامل گروه سنا:

  شرکت های دارویی با یک سوم ظرفیت کار می کنند

  مدیرعامل گروه سنا با بیان اینکه در حال حاضر شرکت های دارویی با یک سوم ظرفیت کار می کنند، گفت: مشکلات تامین مواد اولیه تولید، شرکت ها را ناگزیر کرده است تا با یک سوم ظرفیت کار کنند.

  پژمان آجیل چی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، با اشاره به مشکلات دریافت مجوز واردات مواد اولیه، تامین کنجاله سویا، تخصیص ارز و حواله آن که تولیدکنندگان از تقریبا ابتدای سال جاری با آن مواجه شدند، اظهار کرد: در بخش صادرات نیز تغییر ناگهانی قیمت ها و تعرفه ها در ماه های خرداد و تیر، ما را با چالش های بسیاری روبرو کرد.

  وی افزود: از شهریورماه امسال شرایط رو به بهبود بود، اما در ابتدای آبان ماه، بانک کنلن چین رسما اعلام کرد که نمی تواند پول حواله کند.

  او ادامه داد: این در حالی است که پیش از اعلام این بانک، شرکت ها پول ارسال کرده بودند و پس از اعلام این خبر از سوی بانک چینی، پول بازرگانان ایرانی در این بانک بلوکه شد.

  آجیل چی درباره همکاری سه کشور چین، ترکیه و روسیه در زمینه تبادلات ارزی، که از سوی رییس سازمان دامپزشکی اعلام شد، تصریح کرد: در این راستا با مدیران کل اعتبارات پنج بانک خصوصی و دولتی صحبت کردیم اما هنوز به نتیجه ای نرسیدیم.

  وی افزود: در این زمینه نیز چین، روسیه یا ترکیه تنها برای کالاهای خودشان اجازه حواله پول را صادر می کنند.

  او ادامه داد: اگر هم بتوانیم پول را از طریق این کشورها برای طرف های اروپایی حواله کنیم، با احتساب زمان و مراحل مختلف سفارش، تحویل، ترخیص، قیمت گذاری و غیره، هیچ کالایی زودتر از ۱۴ فروردین ۹۸ قابل عرضه و فروش در کشور نخواهد بود.

  مدیرعامل گروه سنا با بیان اینکه سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی وظایفشان را در این زمینه انجام داده اند، اظهار کرد: رییس سازمان دامپزشکی می داند ارز به چه کالایی و چه شرکتی اختصاص یافته است و وزارت جهاد نیز در جریان امور قرار دارد، اما نکته اینجاست که چه میزان از ارزهای تخصیصی به بانک رفته و پول آن حواله شده و چقدر از این پول ها در بانک ها بلوکه شده است.

  آجیل چی با اشاره به اینکه بهای تمام شده تولید افزایش قابل توجهی داشته است، اظهار کرد: حساسیت ها روی کالاهایی که استراتژیک نیست، کمتر است.

  وی افزود: افزایش قیمت کالاها متعادل و متناسب با افزایش هزینه های تولید نیست و هزینه کارگری، حمل و نقل، تعمیرات، نگهداری و عملیاتی به طور قابل توجهی بیشتر شده است.

  او ادامه داد: قیمت محصولات نیز بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

  آجیل چی درباره برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی داروهای دامپزشکی نیز گفت: حضور  شرکت های دارویی در نخستین نمایشگاه فارماکوپه، فراتر از حد انتظار بود.