• شماره خبر : 35640۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۱ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • شرکت پشتیبانی هم به مدل «مدلل»ی نهاده می فروشد! / قیمت مرغ عادلانه نیست

  یک مرغدار پیشکسوت مازندرانی از وضعیت توزیع نهاده های یارانه ای ابراز نگرانی کرد و گفت: در میان مرغداران یک اصطلاحی به نام مدل «مدلل»ی وجود دارد که نحوه تحویل نهاده از طریق شرکت پشتیبانی هم شبیه این مدل است.

  وزارت کشاورزی

  مرغدار پیشکسوت مازندرانی:

  شرکت پشتیبانی هم به مدل «مدلل»ی نهاده می فروشد! / قیمت مرغ عادلانه نیست

  یک مرغدار پیشکسوت مازندرانی از وضعیت توزیع نهاده های یارانه ای ابراز نگرانی کرد و گفت: در میان مرغداران یک اصطلاحی به نام مدل «مدلل»ی وجود دارد که نحوه تحویل نهاده از طریق شرکت پشتیبانی هم شبیه این مدل است.

  رحمان یزدان مهر، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، افزود: برای نمونه، در تاریخ ۱۳ امرداد دو کامیون(۳۲ تن) سویا به قیمت هر کیلوگرم ۲۲۷۵ تومان از شرکت مدلل خریداری کردم.

  وی گفت: در روش خرید مدللی که در میان مرغداران مصطلح شده است، ابتدا باید کل مبلغ را به حساب این شرکت واریز کنیم اما جنس خریداری شده را پس از ۱۰ روز تحویل بگیریم.

  یزدان مهر ادامه داد: سفارش من پس از ۲۹ روز آن هم به صورت ناقص که هنوز ۲ تن از آن باقی مانده است، تحویل داده شد و شوربختانه شرکت پشتیبانی امور دام هم به همین روال نهاده در اختیار مرغداران قرار می دهد.

  این مرغدار ساروی در توضیح این ادعا، گفت: من ۴ تن مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام تحویل دادم که بر اساس آن باید یک کامیون نهاده دریافت می کردم اما پس از دو و نیم ماه، یک کامیون نهاده را تحویل گرفتم.

  وی با ابراز نارضایتی از وضع موجود، تصریح کرد: چرا مرغدار و تولیدکننده باید همواره محصول و کالای خود را که در شرایط نابسامان اقتصادی با هزینه های تمام شده بالا تولید می کند، در اختیار کشتارگاه ها و شرکت پشتیبانی قرار دهد اما با بدقولی های آنها مواجه شود.

   

  دلالان مرغ را ۵۰۰ تومان زیر قیمت می خرند

  یزدان مهر افزود: دلالان و واسطه ها مرغ ما را ۵۰۰ تومان زیر قیمت تعیین شده می خرند و چک مدت دار می دهند البته اگر به موقع نقد شود!

  این مرغدار پیشکسوت مازندارنی ادامه داد: بارها در نشست هایی که با مسئولان استانی داشتیم مشکلات مان را گفتیم و آنها هم قول همکاری دادند اما در عمل، مشکلات همچنان باقی است.

   

  توقف توزیع مرغ منجمد برای تنظیم بازار

  وی همچنین از توزیع نابهنگام مرغ های خریداری و ذخیره شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام ابراز نارضایتی کرد و گفت: سالن های مرغداران پر از مرغ های بیش از ۳ کیلوگرم شده است و دولت باید در این برهه، توزیع مرغ منجمد در بازار را کاهش دهد یا قطع کند.

  یزدان مهر اظهار کرد: دلالان از این موقعیت به سود خودشان بهره برداری می کنند و مرغ های با وزن بالا را به قیمت ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان از مرغدار می خرند. ادامه این وضعیت به ورشکستگی بیشتر مرغداران می انجامد.

  وی نرخ تعیین شده مرغ از سوی وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار را با توجه به افزایش هزینه های تمام شده تولید، ناعادلانه دانست و افزود: وزیر جهاد کشاورزی هم نسبت به این نرخ معترض بود.

  گفتنی است؛ وزارت جهاد کشاورزی در یک هفته گذشته توزیع مرغ های منجمد را برای تنظیم بازار و تعادل در قیمت ها، متوقف کرد.