• شماره خبر : 34430۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۳ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • صادرات تخم مرغ قابل توجه نیست

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار گفت: در حال حاضر صادرات تخم مرغ از کشور به واسطه مشکلات قیمتی غیر قابل توجیه و بسیار ناچیز است.

  صادرات تخم مرغ

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار:

  صادرات تخم مرغ قابل توجه نیست

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار گفت: در حال حاضر صادرات تخم مرغ از کشور به واسطه مشکلات قیمتی غیر قابل توجیه و بسیار ناچیز است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، فرزاد طلاکش در گفت و گو با رادیو اقتصاد افزود: ایران هیچ وقت در بحث صادرات تخم مرغ با محدودیت مواجه نبوده و طبق معمول این محصول به کشورهای همسایه صادر می شود.

  وی همچنین اظهار داشت: سال گذشته به سبب بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان صادرات تخم مرغ از کشور با محدودیت مواجه شد.

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار گفت: موفق آمیز نبودن صادرات تخم مرغ در کشور بواسطه مشکلات قیمتی است.

  وی افزود: میانگین قیمت تخم مرغ داخلی از نرم قیمتی در کشورهای همسایه برای صادرات به ممالک دیگر بالاتر و از طرفی به جهت عدم اختصاص یارانه صادراتی از سوی دولت در عمل کالای مدنظر قدرت رقابت در سطح بازارهای خارجی را ندارد.

  طلاکش همچنین در خصوص خبری مبنی بر اینکه صادرات تخم مرغ از سرگرفته می شود، اظهارداشت: محصول تخم مرغ در یک مقطع خیلی کوتاهی بواسطه سقوط شدید قیمت ها روی ریل صادرات قرار گرفت.

  وی گفت: در حال حاضر قیمت تخم مرغ تولید داخلی غیر قابل توجیه بوده و در عمل صادرات قابل توجهی در این حوزه صورت نمی گیرد.

   

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار افزود: با وجود کاهش مصرف تخم مرغ در کشور همچنان معدل قیمت این محصول بالا و برای صادرات به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.

   

  قیمت تخم مرغ متاثر از بالا بودن نرخ نهاده هاست

  وی  با بیان اینکه رشد قیمت تخم مرغ متاثر از بالا بودن نرخ نهاده هاست، اظهارداشت: قیمت تمام شده این محصول از میانگین نرخ پنج هزار و ۴۰۰ تومان به ازای هرکیلوگرم در بازار دستکم ۸۰۰ تومان بیشتر است.

  طلاکش تصریح کرد: هم اکنون نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ به طور میانگین درب مرغداری پنج هزار و ۴۰۰ تومان خرید و فروش می شود.

  وی با بیان اینکه یک کیلو گرم تخم مرغ بدون شانه ۱۵ عدد است، یادآورشد: بهترین سایز مصرفی تخم مرغ برای خانوار ۵۸ تا ۶۲ گرم می باشد.