• شماره خبر : 32244۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۷ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • صادرات گندم اروپا کاهش یافت

  ارزش صادرات مواد غذایی کشاورزی اتحادیه اروپا در سال 2017 به 137.9 میلیارد یورو رسید که در مقایسه با سال 2016، 5.1 درصد افزایش یافته است. این رقم از صادرات به ایالات متحده، روسیه و آسیا به دست آمده است.

  صادرات گندم

  صادرات گندم اروپا کاهش یافت

  ارزش صادرات مواد غذایی کشاورزی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ به ۱۳۷٫۹ میلیارد یورو رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۵٫۱ درصد افزایش یافته است. این رقم از صادرات به ایالات متحده، روسیه و آسیا به دست آمده است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از allaboutfeed، این ارقام بر اساس آخرین گزارش ماهانه تجاری کمیسیون اروپا است.

  بازارهای آسیا، روسیه و ایالات متحده آمریکا مهمترین بازارها برای رشد صادرات موادغذایی کشاورزی اتحادیه اروپا هستند. فروش به ایالات متحده، ۶ درصد (یا ۱٫۲۲ میلیارد یورو) افزایش یافت، در حالی که صادرات روسیه تا ۱۶ درصد  (۰٫۹ میلیارد یورو) افزایش یافت. صادرات به ژاپن تا ۱۱ درصد  (۰٫۶ میلیارد یورو اضافی)، به چین ۵ درصد (یا ۰٫۶ میلیارد یورو)، به هنگ کنگ ۱۰ درصد (۰٫۴ میلیارد یورو) و به کره جنوبی ۱۳درصد (تا ۰٫۳ میلیارد یورو) افزایش یافت.

  ارزش صادرات ۲۰۱۸ برای مقاصد خاورمیانه و آفریقای شمالی (به دلیل صادرات کمتر غلات) مخصوصا عربستان سعودی (-۵۳۲ میلیون یورو: -۱۲ درصد)، مصر (۰٫۴۴۸ میلیون یورو: -۲۵ درصد)، مراکش ( -۱۷۶ میلیون یورو: -۱۰ درصد)، لیبی (-۱۶۳ میلیون یورو) و الجزیره (-۱۵۴ میلیون یورو، -۶ درصد) پایین ماند.

  اما همه بخش ها در بخش صادرات خوب عمل نکردند. صادرات گندم، غلات و گوشت دام به ترتیب به میزان ۲۷٫۵٪ (کمتر از ۱٫۵ میلیارد یورو)، ۱۳٫۵٪ (۰٫۳ میلیارد یورو کمتر) و ۲٫۸٪ (کمتر از ۰٫۱ میلیارد یورو) کاهش یافتند.

  واردات مواد غذایی کشاورزی اتحادیه اروپا نیز با سرعت کمتری نسبت به صادرات افزایش یافت. این در بازده تجارت برای محصولات کشاورزی منعکس شده است که با مازاد صادرات ۲۰٫۵ میلیارد یورو، مثبت باقی ماند. بیشترین افزایش ارزش واردات در سال ۲۰۱۷ برای روغن نخل (+ ۱٫۱ میلیارد یورو + ۱۹٪)، اسید های چرب (+ ۸۹۵ میلیون یورو + ۵۶٪)، غلات به غیر از گندم و برنج (+ ۷۴۲ میلیون یورو + ۳۲٪)، (دانه های روغنی غیر از سویا ( + ۲۱٪)، و میوه های گرمسیری (+ € ۶۷۹ میلیون و + ۵٪) ثبت شده است.

  منبع: http://www.allaboutfeed.net/