• شماره خبر : 42510۲۸ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۶ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • صادرات گندم پاکستان ممنوع شد

  کمیته همکاری اقتصادی پاکستان موسوم به (ECC) در گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر گندم برای برآورده کردن نیازهای جمعیت کشور کافی نیست.

  کمیته همکاری اقتصادی پاکستان موسوم به (ECC) در گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر گندم برای برآورده کردن نیازهای جمعیت کشور کافی نیست.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از میزان، کمیته همکاری اقتصادی پاکستان موسوم به (ECC) در گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر گندم برای برآورده کردن نیازهای جمعیت کشور کافی نیست.

  از سوی دیگر میزان گندم خریداری شده ۳۳ درصد کمتر از سال گذشته بوده بنابراین کمیته همکاری اقتصادی پاکستان برای ممنوعیت صادرات گندم وارد عمل شده است.

  این در حالی است که چند سال قبل کمیته ملی کشاورزی پاکستان با ارائه یک طرح ۶ محوری در حمایت از کشاورزان هدف‌گذاری تولید گندم این کشور را ۲۶.۵ میلیون تن اعلام کرد.

  پاکستان به دلیل داشتن جمعیت زیاد بالغ بر ۱۸۸ میلیون نفر اغلب گندم تولیدی خود را به مصرف می‌­رساند ولی در این بین، بخشی از تولید گندم خود را صادر می­‌کند.

  توان صادراتی پاکستان برای کشورهای همسایه از جمله ایران فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا به جای واردات از کشورهای غربی که فاصله جغرافیایی زیادی با این کشور دارند، گندم را از این کشور وارد کند.

  افغانستان به جهت مرز مشترک ۲۲۴۰ کیلومتری بیشترین سهم واردات گندم از پاکستان را به خود اختصاص داده است.