• شماره خبر : 26361۲۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۲ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • ضرر و زیان حذف ارز مبادله ای واردات کنجاله سویا از جیب مصرف کنندگان پرداخت می شود/ سیاست گذاران پیامدهای ارز آزاد را باید بپذیرند

  رییس اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، گفت: ضرر و زیان حذف ارز مبادله‌ای در واردات کنجاله سویا از جیب مصرف کنندگان پرداخت می شود و سیاست گذاران باید پیامدهای آن را بپذیرند.

  رییس اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:

  ضرر و زیان حذف ارز مبادله ای واردات کنجاله سویا از جیب مصرف کنندگان پرداخت می شود/ سیاست گذاران پیامدهای ارز آزاد را باید بپذیرند

  رییس اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، گفت: ضرر و زیان حذف ارز مبادله‌ای در واردات کنجاله سویا از جیب مصرف کنندگان پرداخت می شود و سیاست گذاران باید پیامدهای آن را بپذیرند.

   

  حسین کیهانی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، با اعلام مخالفت نسبت به حذف ارز مبادله‌ای در واردات کنجاله سویا افزود: از طریق اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان به صورت کتبی و شفاهی از مراجع تصمیم گیر در این زمینه درخواست بررسی موضوع کرد‌ه‌ایم‌ تا شرایط به حالت سابق برگردانده شود.

  وی تصریح کرد: البته مراتب اعتراض خود را به عنوان تشکل تولید نیز به مسئولان و مراجع مربوط اعلام کرده ایم و منتظر تصمیم نهایی تصمیم گیران و سیاست‌گذاران هستیم.

  کیهانی پیش بینی کرد که با توجه به اوضاع اقتصادی کشور، ارز مبادله ای برای واردات کنجاله سویا حذف شود و افزود: ضرر و زیان حذف ارز مبادله‌ای در واردات کنجاله سویا در نهایت از جیب مصرف کنندگان پرداخت خواهد شد و مسئولان با در نظر گرفتن تبعات آن باید تصمیم گیری کنند.

  رییس اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: با توجه به اینکه ۳۰ درصد  خوراک طیور را کنجاله سویا تشکیل می‌دهد، حذف ارز مبادله‌ای منجر به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مرغ و تخم مرغ خواهد شد.

  وی ادامه داد: برای جلوگیری از افزایش قیمت این محصولات، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پیگیر حذف نشدن ارز مبادله ای در واردات کنجاله سویا هستند.

  کیهانی گفت: با توجه به اینکه کنجاله سویا در تمام فرمول‌های تغذیه ای و جیره های دام، طیور و آبزیان قابل استفاده است، عامل اصلی افزایش قیمت در این بخش‌ها به شمار می رود که با افزایش ۶۰۰ تومانی نرخ دلار، قیمت شیر و سایر محصولات لبنی و پروتئینی دست کم با ۲۰ درصد افزایش روبرو خواهد شد.

  وی گفت: پیشنهاد حذف ارز مبادله ای واردات کنجاله سویا از سوی صنایع روغنکشی بوده است. آنها خواهان اختصاص ارز آزاد برای واردات کنجاله سویا هستند تا به این طریق فضای رقابتی ایجاد کنند.

  رییس اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: در شرایطی که برخی به دنبال حذف ارز مبادله‌ای در واردات کنجاله سویا هستند، شنیده شده برای واردات دانه روغنی ارز مبادله‌ای در نظر گرفته شده است. در صورتی که دولت بخواهد ارز را کاملا تک نرخی کند دیر یا زود همه صنایع باید به این سمت حرکت کنند.