• شماره خبر : 38284۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۶ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 •  ضرورت تشکیل شرکت های فرآوری گیاهان دارویی/حمایت وزارت جهاد کشاورزی از ایجاد زنجیره و تولید قراردادی این محصولات

  وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از خام فروشی گیاهان دارویی بر ضرورت تشکیل شرکت های فرآوری این گیاهان تاکید کرد و افزود: ایجاد زنجیره و تولید قراردادی گیاهان دارویی توسط تعاونی های تولید و بخش خصوصی برای ساماندهی تولید و بازاررسانی این محصولات ضروری است.

  زارت جهاد کشاورزی

  وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:

   ضرورت تشکیل شرکت های فرآوری گیاهان دارویی/حمایت وزارت جهاد کشاورزی از ایجاد زنجیره و تولید قراردادی این محصولات

  وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از خام فروشی گیاهان دارویی بر ضرورت تشکیل شرکت های فرآوری این گیاهان تاکید کرد و افزود: ایجاد زنجیره و تولید قراردادی گیاهان دارویی توسط تعاونی های تولید و بخش خصوصی برای ساماندهی تولید و بازاررسانی این محصولات ضروری است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی امروز سه شنبه در نشست ستاد عالی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی که با حضور مدیران ارشد این وزارت، تشکل ها و نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط و بخش خصوصی برگزار شد، با اعلام این مطلب اظهار کرد: ایران از ظرفیت های خدادادی و تنوع در گیاهان دارویی برخوردار است و با توجه به این که این گیاهان به صورت دیم در عرصه های طبیعی می رویند، امکان کاشت گیاهان دارویی در این عرصه ها، مستثنیات، دیمزارها و همچنین زراعت آن وجود دارد.

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: گیاهان دارویی با اقلیم کشور سازگارند و با توجه به نقش این محصولات در ایجاد اشتغال، درآمدزایی و ارزآوری، توسعه تولید، فرآوری و صادرات آن باید مورد توجه قرار گیرد.

  وی تصریح کرد: به منظور ایجاد اشتغال،  درآمد و ارزآوری می توان مدیریت و بهره برداری گیاهان دارویی در عرصه های طبیعی را در چارچوب قرارداد و ظرفیت طبیعت به مردم واگذار کرد.

   

  ضرورت تشکل کارگروه های تخصصی در زمینه کاربرد گیاهان دارویی

  حجتی با بیان این وزارت جهاد کشاورزی از ایجاد زنجیره ها و تولید قراردادی گیاهان دارویی حمایت و پشتیبانی می کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، زعفران به صورت قراردادی توسط بخش خصوصی تولید می شود و باید این موضوع در سایر گیاهان دارویی نیز انجام شود.

  وی تغییر نرخ ارز را فرصت مناسبی برای صادرات گیاهان دارویی دانست و افزود: عملکرد کنونی توسعه گیاهان دارویی جوابگوی ظرفیت های خدادادی کشور نیست و سرعت پیشرفت در این حوزه باید افزایش یابد.

  وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت تشکیل کارگروه های تخصصی در زمینه کاربرد گیاهان دارویی برای تولید داروهای انسانی و دامی، صنعت و تجهیزات، صادرات و واردات، نظام های تولید و بهره برداری این گیاهان تاکید کرد و گفت: نیاکان ما با همت و تلاش خود بدون اتکاء به نفت به بهترین شکل ممکن از منابع،  بهره برداری صحیح کردند و این منابع را در اختیار ما قرار دادند؛ ضروری است که ما هم در استفاده بهینه از منابع تلاش کنیم و شکرگزار باشیم.

  در این نشست، اعضای ستاد،  دیدگاه های خود را درباره ظرفیت ها و مشکلات توسعه تولید، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی مطرح کردند.