- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

ضریب تبدیل دام های سبک مولد ۲ برابر بیشتر از نژادهای بومی

دام های سبک مولد

مدیرعامل گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر مطرح کرد:

ضریب تبدیل دام های سبک مولد ۲ برابر بیشتر از نژادهای بومی

مدیرعامل گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر [1] با بیان اینکه ضریب تبدیل دام های سبک مولد ۲ برابر بیشتر از نژادهای بومی است، گفت: نژادهای اصلاح شده می توانند صنعت دام سبک کشور را متحول کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) [1]، مجتبی نوروزی [1] با اشاره به پروژه مزرعه ۳ هزار راسی دام سبک مولد پرتولید [1]، درباره تفاوت این نژادها با دام های بومی ایران گفت: دام های پرتولید از سرتاسر دنیا جمع شدند و نژادهای مختلفی که هم زایش و هم تولید شیرشان تفاوت بسیاری با نژادهای بومی کشور دارد، پرورش می یابند.

وی افزود: قرار است در آینده این دام ها با نژادهای بومی لقاح پیدا کنند و در هر استان و هر منطقه جغرافیایی در سطح کشور، نژاد خاصی برای تولید گوشت یا شیر پرورش یابد.

او ادامه داد: در حال حاضر توده های ژنتیکی بز روزانه ۲۵۰ سی سی شیر تولید می کنند که به لحاظ اقتصادی برای دامدار عشایری و روستایی مقرون به صرفه نیست، در حالی که دام های واردشده به کشور، در شکم اول روزانه سه لیتر و در مراحله بعدی ۴، ۷ و ۸ لیتر در روز شیر تولید می کنند.

تحول در صنعت دام سبک [1] کشور

مدیرعامل گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه وزن بره های این نژادها روزانه ۴۵۰ گرم افزایش پیدا می کند، اظهار کرد: ۵ نژاد گوسفندی وارد شده به کشور هم در مقوله زایش و هم تولید شیر با نژادهای بومی کاملا متفاوت هستند.

وی افزود: دام بومی ۸ کیلو علوفه، مرتع و کنسانتره لازم دارد تا یک کیلو گوشت تولید کند، در حالی که این نژادها با ۴ کیلو علوفه همین مقدار گوشت تولید می کنند.

با بیان اینکه ضریب تبدیل دام های سبک مولد ۲ برابر بیشتر از نژادهای بومی است، گفت: نژادهای اصلاح شده می توانند صنعت دام سبک کشور را متحول کنند.

وی افزود: با افتتاح سایت های کرمانشاه، مازندران و اردبیل، براساس سیاست های وزارت جهاد کشاورزی می توانیم کشور را به لحاظ تامین دام سبک پوشش دهیم.

او ادامه داد: باید پرورش صنعتی و نیمه صنعتی دام سبک را در کشور با هدف تولید گوشت و شیر راه اندازی کنیم.

به گفته مدیرعامل گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر، در حال حاضر یکی از کارخانجات داخلی با تولید پنیر از شیر بز تولیدشده در کشور آن را به کشورهای روسیه و حوزه قفقاز صادر می کند.

 

تامین گوشت گرم گوسفندی کشور با معرفی نژادهای جدید

نوروزی با اشاره به فقر مراتع و وجود مشکلات مدیریتی در بحث آب گفت: با معرفی این نژادها به جامعه روستایی، عشایری و افرادی که قصد سرمایه گذاری در حوزه دام سبک را دارند، می توانیم گوشت گرم گوسفندی را که در حال حاضر سالیانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن از کشورهای مختلف به شکل منجمد وارد کشور می شود، تامین کنیم.

مدیرعامل گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه شیر بز به دلیل هموژناسیون طبیعی موجود در آن، قابل هضم است، اظهار کرد: قرار است شیر بز را در بسته های ۲۵۰ سی سی در داروخانه ها به فروش برسانیم تا زنان باردار، سالمندان و کسانی که مشکل گوارشی دارند و نمی توانند شیر گاو را هضم کنند، از این بسته ها استفاده کنند.

وی همچنین با اشاره به آغاز کار توزیع اسپرم و انتقال جنین نژادهای دام سبک مولد و پرتولید و شتر در داخل کشور گفت: صادرات گوسفند، بز و شتر جزو برنامه های ما است تا در منطقه حرف اول را بزنیم.

به گفته نوروزی، کیفیت گوشت تولیدی با توجه به تغذیه تخصصی این دام ها هیچ تفاوتی با گوشت نژاد بومی و محلی ندارد، زیرا عناصر تغذیه مانند کلسیم، فسفر و اسیدهای آمینه در خوراکشان تنظیم شده است.

[2] [3] [4]