• شماره خبر : 39813۳۰ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۷ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • ضعف صندوق‌های عشایر در انجام وظایف خود/ لزوم ایجاد زنجیره‌های تولید برای عشایر

  وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه متاسفانه تا امروز صندوق‌های مربوط به عشایر وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند، افزود: توانمندسازی عشایر در بعدهای مختلف از جمله فکری، اجتماعی و اقتصادی باید اجرا شود.

  ضعف صندوق‌های عشایر در انجام وظایف خود

  ضعف صندوق‌های عشایر در انجام وظایف خود/ لزوم ایجاد زنجیره‌های تولید برای عشایر

  محمود حجتی در نخستین گردهمایی مدیران تشکل ها و مسئولین امور عشایر کشور با بیان اینکه آنچه من سال‌های سال به آن تاکید داشته‌ام ایجاد زنجیره تولید و ارزش در بخش کشاورزی و عشایری است، اظهار کرد: با ایجاد زنجیره تولید، بهره عشایر و کشاورزان از محصول خود افزایش می‌یابد. همچنین هزینه تولید نیز برای آن‌ها کاهش یافته و واسطه‌ها حذف می‌شوند.

  وی ادامه داد: تمام بحث‌هایی که درباره صندوق‌های خرد مانند صندوق زنان عشایر می‌شود نیز در راستای اجرای این اهداف است.

  وی با تاکید بر اینکه متاسفانه تا امروز صندوق‌های مربوط به عشایر وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند، افزود: توانمندسازی عشایر در بعدهای مختلف از جمله فکری، اجتماعی و اقتصادی باید اجرا شود.

  مصوبات بی‌سابقه دولت برای حمایت از کشاورزان سیل‌زده

  وی در حاشیه «گردهمایی سراسری مدیران تشکل‌ها و مسئولان امور عشایر کشور» اظهار داشت: طی این سال‌ها، حرکت‌ها و اقدامات خوبی در بخش عشایر کشور انجام شده؛ ولی آنچه که باید صورت گیرد، در مقابل آنچه که انجام شده، بسیار زیاد است؛ به عبارتی نارسایی‌ها و کمبودهای زیادی در بخش کشاورزی داریم.

  حجتی خطاب به تولیدکنندگان و مسئولان عشایر کشور، تصریح کرد: دولت و وزارت جهاد کشاورزی در خدمت کشاورزان است و امیدواریم با همکاری یکدیگر و پیگیری‌هایی که انجام می‌دهیم، بتوانیم اهدافی را که تعیین کرده‌ایم، تحقق بخشیم.

  وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر افزود: امسال، سال آبی بسیار خوبی را پشت سر می‌گذاریم.

  حجتی افزود: متأسفانه در کنار این نعمت‌های الهی، خسارت‌هایی نیز به اقشار جامعه شهری، روستایی، عشایری و محصولات آنها وارد شده است.

  وی در پاسخ به این سوال که میزان خسارت نهایی به بخش کشاورزی چقدر برآورد شده است؟ گفت: این رقم بارها از سوی مسئولان مختلف اعلام شده است.

  وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه دولت مصوبات بسیار خوبی برای آسیب‌دیدگان سیل اخیر در بخش کشاورزی داشته است، تصریح کرد: این مصوبات تاکنون در بخش کشاورزی سابقه نداشته؛ به خصوص اینکه دولت اکنون با محدودیت‌های بسیاری مواجه است.

  به گفته حجتی، مصوبات مذکور به ستاد حوادث استان‌ها ابلاغ شده تا پرداخت‌ها انجام گیرد.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جامعه عشایر، روند رو به رشد و توسعه‌ای را تجربه می‌کند، افزود: در تولید محصولاتی مثل گوشت، پشم و پوست، توفیقات خوبی حاصل شده و ما باید بتوانیم این محصولات را در زنجیره تولید قرار دهیم تا حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم.

  وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه گیاهان دارویی و صنایع دستی، از دیگر حوزه‌های قابل توجه در عشایر است، اظهار داشت: با توجه به ساز و کارهایی که امروز فراهم شده، باید از ظرفیت‌ها استفاده کرده و این ظرفیت‌ها را تبدیل به ثروت ملی نمائیم.