• شماره خبر : 36789۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۳۰ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • عرضه و تقاضای جهانی گندم کاهش می یابد/کاهش ۴٫۳ درصدی تولید گندم

  براساس گزارش دو سالانه بازار جهانی مواد غذایی ( Food Outlook) توسط FAO، پیش بینی می شود که عرضه و تقاضای جهانی گندم در سال 2018-2019 کاهش یابد.

  عرضه و تقاضای جهانی گندم کاهش

  براساس گزارش فائو؛

  عرضه و تقاضای جهانی گندم کاهش می یابد/کاهش ۴٫۳ درصدی تولید گندم

  براساس گزارش دو سالانه بازار جهانی مواد غذایی ( Food Outlook) توسط FAO، پیش بینی می شود که عرضه و تقاضای جهانی گندم در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ کاهش یابد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از allaboutfeed، تولید گندم در جهان در سال ۲۰۱۸ در ماه های اخیر به پایین ترین حد خود و حدود ۷۲۷٫۹ میلیون تن رسید که ۴٫۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است.

  کاهش سالانه کشت گندم در اتحادیه اروپا، روسیه، چین و استرالیا بیشتر به چشم می خورد. این در حالی است که چشم انداز تولید در آمریکای شمالی و جنوبی بهبود یافته است.

   

  ذخایر جهانی گندم ۴٫۵ درصد کاهش یافت

  انتظار می رود کاهش مصرف گندم در خوراک تحت تاثیر کاهش مصرف آن در روسیه و اوکراین به دلیل کاهش ذخایر داخلی و قیمت های نه چندان قابل توجه، در ۲۰۱۸- ۲۰۱۹، با رشد کمتری مواجه شود.

  همچنین پیش بینی می شود استفاده جهانی از گندم برای مصارف غذایی ۱٫۰ درصد افزایش یابد. با تولید گندم در سال ۲۰۱۹ نسبت به مصرف جهانی، پیش بینی می شود ذخایر جهانی گندم در این سال، ۴٫۵ درصد کمتر از بالاترین سطح ثبت شده، شود.

  انتظار می رود کاهش تولید در میان صادرکنندگان عمده این محصول، به ویژه فدرال روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده، رخ دهد. در نتیجه، نسبت سهام پایدار صادرکنندگان عمده گندم به کل آن (مصرف داخلی به اضافه صادرات) – میزان دسترسی به بازار جهانی – به پایین ترین حد خود در پنج سال اخیر یعنی ۱۶٫۳ درصد برسد.

   

  تجارت جهانی گندم

  پیش بینی می شود، تجارت جهانی گندم در ۲۰۱۹-۲۰۱۸ (جولای/ ژوئن) نسبت به میزان ثبت شده در دو فصل گذشته کاهش پیدا کند.

  همچنین پیش بینی می شود در میان وارد کنندگان، الجزایر، هند و آفریقای جنوبی خرید گندم را در پی افزایش تولید برنج داخلی کاهش دهند. در زمینه صادرات نیز کاهش حمل و نقل گندم از فدرال روسیه نشان دهنده کم شدن تولید داخلی این محصول است.

  این در حالی است که انتظار می رود صادرات گندم از استرالیا، اتحادیه اروپا و اوکراین نیز کاهش یابد.

   


  کلید واژه ها:
  , ,