• شماره خبر : 40243۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • علت اصرار ریاست جمهوری نسبت به تشکیل وزارت بازرگانی چیست/ آیا وزارتخانه های تولیدی خلاف وزارت بازرگانی درعرصه واردات عمل می کنند!!؟

  ساختار عملیاتی بازرگانی ایران مبتنی بر قوانین و مقررات تسهیل کننده صادرات نفت و واردات کالای فرآوری شده و مايحتاج عمومی بنا گذاشته شده و سیستم ازقدیم چنین بوده و هست هرگز مسوولین نخواسته اند علت را جستجو و زیربنایی اصلاح کنند...

  دکتر علی تقی خانی تحلیلگرتوسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی کشاورزی

  علت اصرار ریاست جمهوری نسبت به تشکیل وزارت بازرگانی چیست آیا وزارتخانه های تولیدی خلاف وزارت بازرگانی درعرصه واردات عمل می کنند!!؟

  ساختار عملیاتی بازرگانی ایران مبتنی بر قوانین و مقررات تسهیل کننده صادرات نفت و واردات کالای فرآوری شده و مایحتاج عمومی بنا گذاشته شده و سیستم ازقدیم چنین بوده و هست هرگز مسوولین نخواسته اند علت را جستجو و زیربنایی اصلاح کنند بنابراین شرایط بازرگانی داخلی و خارجی کشور چندان ارتباطی با نام ِوزارت بازرگانی ندارد هر اسمی با ادغام و غیر ادغام با وزارتخانه های تولیدی بگذارند با شدت بیشتری واردات انجام می پذیرد! چون ساختار بازرگانی و گمرک و غیره مبتنی بر واردات است!! و صادراتِ محصولات تولیدی در چرخه حمایت از تولیدات داخلی جایگاهی تعریف شده اجرایی و متولی قانونی ندارد بلکه میزان محدودی که بدون برنامه و تصادفی با کاهش و افزایش قیمت ارز خود جوش انجام می شود آنهم بادخالتِ نا معقول دولت، بجای سازماندهی تولید برای صادرات!!

  روز به روز کاهش می یابد چون سیستمی پویا و کارآمد با امکانات و تجهیزات مربوط به صادرات با قوانین و مقررات پیشرفته و تسهیل کننده صادرات تعریف نشده و نخواهد شد، خوش بینانه قضاوت کنیم شاید فیزیکِ جسمانی مسوولینِ این کشور دنباله روی کارهای سختی مثل صادرات را نداشته و ندارد!! متأسفانه عادتی بصورت ژنتیکی نسل اندر نسل مبتنی بر فروش نفت و واردات کالاهای مصرفی بوده و هست،، تولید دراین کشور عملاً فانتزی و درنهایت با جمع جبری ضرر و زیان برای تولیدکنندگان به همراه دارد!!

  مناسب است مشاورین ریاست جمهوری (جناب نوبخت، جناب واعظی) بجای تحریک و اصرار بر ایشان نسبت به تشکیل وزارت بازرگانی ابتدا پیشنهاد بدهند زیر ساختهای قوانین و مقررات مدیریت بازرگانی را یکپارچه اصلاح تا تسهیل کننده روندِ توسعه تولیدات داخلی با محوریتِ ساختار و دیسیپلین ویژه صادرات محصولات کشاورزی و امکاناً کالاهای صنعتی با استاندارد جهانی و موردنیاز بین المللی را هدف گذاری کلان نمایند، با تشکیل وزارت بازرگانی یا انتزاع آن، تا زمانیکه زیرساختهای بازرگانی کشور مبتنی بر نظام اقتصادی متداول کشور های پیشرفته و توسعه یافته اصلاح وسازماندهی نشود صددرصد اقدامی بیهوده در جهت تخریب نصف و نیمه تولیدات داخلی بعبارتی آش همان آش و کاسه همان خواهد بود به اضافه هزینه‌های سنگین نوسازی و ایجادِ ساختمان های گسترده بنام وزارت بازرگانی مثل جهاد کشاورزی، نیرو…… هم اکنون نیز به همین دلیل باادغام وزارت بازرگانی دردستگاههای تولیدی تفاوت معنا داری درعرصه حمایت از تولیدات داخلی نداشته وهر روز شاهد گزارشات مسوولین محترم نسبت به واردات اقلام متنوع مایحتاج عمومی، لاستیک،ابزاروملزومات صنعتی بی کیفیت چینی،اخیراً ماشین آلات کشاورزی نشاکار!! بیش از گذشته هستیم که جمع جبری گزارشات خبری رسانه ها را محاسبه کنیم خبرهای وارداتی ۱۰ برابر خبرهای تولیدات داخلی است!!؟ و مفسده های اداری هم طبق شنیده ها با قوت سرجای خودش با پرونده‌های قضایی هست و بخشی از خبرهای رسانه ای است؛ مضافاً با ارگانِ تنظیم بازار بسیار ناتوان و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان که فقط تشکیلاتی مضر و بیهوده هستند مسبب گرانی لجام گسیخته و درآمدزایی میلیارد دلاری واسطه های وارداتی فرزندانِ ژن برتر بازاریان شریف و معتمد گذشته متأسفانه شاغل ولی غیرمعتمد در دستگاههای دولتی و نیمه دولتی خصوصی فعلی !! دولت درعرصه بازرگانی و مدیریت اقتصادی متأسفانه ناتوان و ضعیف است و شاید می خواهند ضعیف بمانند تا اگر برای مردم آب نباشد برای برخی مسوولین شاید نانِ با برکتی باشد!!

  اللهُ اعلم،اقتصاد مملکت فکر نمی کنم با شعارهای زیبا مثل اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و غیره اصلاح شود اگر بنا بود اصلاح شود آثار آن مشاهده می شد همچنانکه با ایجاد و انتزاع وزارت بازرگانی مشکلی از مشکلات بازرگانی کشور حل نشد بلکه بدتر هم شد بیائیم کاری کنیم بدتر از شرایط فعلی نشود، تشکیل وزارت بازرگانی منوط به اصلاح زیرساختهای مدیریتی آن و تجهیز به قوانین و مقررات تسهیل کننده گسترش روند تولیدات داخلی منضم به ضوابط و دیسیپلین توزیع در جامعه مبتنی بر سیستم علمی و راهبردی در کشور های توسعه یافته و نیز پایه گذاری ساختاری قوانین ومقررات تسهیل کننده صادراتِ تولیدات برنامه‌ریزی شده و نیز تنظیم ساختار مدیریتی با برنامه‌ریزی استراتژیک و نیز حضورِ فعال در جمع کشورهای عضو سازمان توسعه همکاری های اقتصادی OECD و تصمیم سازی درعرصه تجارت جهانی محصولات کشاورزی و صنعتی اعم از صادرات واردات برنامه‌ریزی شده بلند مدت و منسجم با وزارتخانه های تولیدی بصورت سیستمی و مدیریت مشارکتی …. می باید نظر و دیدگاه جناب دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری مبنی بر تشکیل وزارت بازرگانی را توجیه و پذیرفت،

  علی تقی خانی
  تحلیل گرتوسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی کشاورزی