• شماره خبر : 36116۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۷ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • فرصت ویژه نصیب سرمایه گذاران صنعت خوراک طیور خواهد شد

  پیش بینی می شود تا سال 2027، با افزایش تولید جوجه های گوشتی، بازار تولید خوراک نیز شاهد بالا رفتن تقاضا از سوی کشورهای آسیا – اقیانوسیه، به جز ژاپن، که بیشترین سود را با دو برابر رشد پیش بینی شده تا سال 2027 دارد، باشد.

  صنعت خوراک طیور

  افزایش تقاضا در جهان برای خوراک طیور؛

  فرصت ویژه نصیب سرمایه گذاران صنعت خوراک طیور خواهد شد

  پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۷، با افزایش تولید جوجه های گوشتی، بازار تولید خوراک نیز شاهد بالا رفتن تقاضا از سوی کشورهای آسیا – اقیانوسیه، به جز ژاپن، که بیشترین سود را با دو برابر رشد پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۷ دارد، باشد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از thepoultrysite، تغییر ذائقه مردم به رژیم های غذایی پروتئینی و افزایش تقاضا برای گوشت مرغ بر رشد بازار خوراک طیور در جهان تاثیر گذاشته است.

  افزایش صادرات مرغ، به ویژه از اتحادیه اروپا و ایالات متحده، در پی بالا رفتن تقاضا برای محصولات پروتئینی، فروش خوراک را بیشتر کرده است.

  سایت Fact.MR پیش بینی می کند، نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) تقاضا برای خوراک طیور بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۷، را ۷٫۱ درصد از نظر حجم افزایش دهد.

  همچنین تحقیقات نشان می دهد حجم فروش خوراک مرغ در پایان سال ۲۰۲۷ از مرز ۸۹۰ میلیون تن بگذرد.

  بر پایه این گزارش، تولیدکنندگان خوراک طیور بر ایجاد تحولات در محصولات و روش های پردازش خوراک، به منظور تامین نیازهای رو به رشد مصرف کنندگان و همچنان رعایت قوانین مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) متمرکز شده اند.  از این رو، استفاده از برچسب های بهداشتی روی محصولات، ابزاری است که با ارائه اطلاعات درباره محتویات محصول، به مصرف کننده اطمینان خاطر می دهد.

  برهمین اساس، کارخانجات خوراک طیور باید در سال های آینده شاهد رشد چشمگیر تقاضا نیز باشند.

  ممکن است قوانین دولت ها در استفاده از آنتی بیوتیک در پرورش طیور، بر بازار خوراک نیز تاثیرگذار باشد. برای نمونه، اتحادیه اروپا استفاده از آنتی بیوتیک ها در خوراک مرغ را به دلیل مخاطراتی که برای سلامت افراد ایجاد می کند، ممنوع کرده است.

  سازمان FDA نیز با صدور قوانینی استفاده از آنتی بیوتیک ها را در خوراک ممنوع اعلام کرد. این ممنوعیت باعث استفاده از جایگزین ها و افزودنی های جدیدی مانند آنزیم ها و پریمیکس ها در تولید خوراک طیور برای افزایش بهره وری شد.

  افزون بر این، سازمان جهانی خوراک و دارو، اجازه استفاده از پروتئین های حشرات مانند BFSL (Black Soldier Fly Larvae) در تهیه خوراک طیور را صادر کرده است که می تواند به عنوان یک منبع پروتئینی پایدار عمل کند.

  پیش بینی ها حاکی از این است؛ افزایش تولید جوجه های گوشتی، فروش خوراک مرغ در جهان را نیز بیشتر خواهد کرد. وزارت کشاورزی امریکا برآورد می کند، تولید جوجه گوشتی تا پایان سال ۲۰۱۸، دو درصد افزایش یابد و به ۹۲٫۵ میلیون تن برسد. از این رو، انتظار می رود، مصرف خوراک در تولید جوجه های گوشتی نیز ازسال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۷ رشد قابل توجهی داشته باشد.

  ذرت به عنوان یک منبع تولید خوراک طیور که از سال های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته، بسیار مغذی و حاوی پروتئین بالا و کم چرب است و طعم خوبی نیز دارد.

  خوراک مرغ با منبع ذرت می تواند با منابع دیگری مانند سویا که به کاهش هزینه در طول دوره پرورش کمک می کند، جایگزین شود.

  براساس برآوردها، فروش این نوع خوراک تا پایان سال ۲۰۲۷ به ۱۲۳ بیلیون دلار خواهد رسید و آن را به بخشی سودآور برای سرمایه گذاران خوراک مرغ تبدیل می کند.

  از این رو، ممکن است فروش خوراک طیور به صورت بریکت سهم عمده ای از بازار خوراک مرغ را به خود اختصاص دهد.

  با این وجود، تقاضا برای پلت، با توجه به بهبود ضریب تبدیل (FCR)، میزان مصرف غذا و افزایش وزن، رشد نسبتا بیشتری خواهد داشت.

  همچنین تقاضا برای خوراک مرغ در اقتصادهای نوظهور کشورهای آسیا – اقیانوسیه متمرکز باقی می ماند.

  در چند سال اخیر، کشورهایی مانند چین و هند، نسبت به پرورش جوجه های گوشتی علاقه نشان داده اند.

  در مجموع، سرمایه گذاران خوراک طیور با در نظر گرفتن عوامل صنعتی و اقتصاد کلان بین سال های مورد ارزیابی (۲۰۱۸ تا ۲۰۲۷) فرصتی ویژه نصیب شان خواهد شد.