• شماره خبر : 43564۳۰ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۶ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • فساد اداری ، صداقت کشاورزی و سیاسی کاری دیگران!

  در کنار آنچه وزیرجهاد کشاورزی در مورد تیغ زدن ها و تلکه کردن و تعلل و «امروز برو فردا بیا» برای کشاورزان و کارآفرینان و تولید کنندگان در زیرمجموعه خود می گوید که البته واقعیتی انکار ناپذیر است، در عین حال باید گفت در میان 100 هزار مستخدم این وزارتخانه هزاران کارمند، کارشناس و متخصص صادق و درستکار وجود دارند که زیر تیغ آفتاب سوزان تابستان و سرمای زیر صفر درجه زمستان در مزارع و واحدهای تولیدی به تولید کنندگان خدمت می کنند.

  منصور انصاری

  فساد اداری ، صداقت کشاورزی و سیاسی کاری دیگران!

   

  در کنار آنچه وزیرجهاد کشاورزی در مورد تیغ زدن ها و تلکه کردن و تعلل و «امروز برو فردا بیا» برای کشاورزان و کارآفرینان و تولید کنندگان در زیرمجموعه خود می گوید که البته واقعیتی انکار ناپذیر است، در عین حال باید گفت در میان ۱۰۰ هزار مستخدم این وزارتخانه هزاران کارمند، کارشناس و متخصص صادق و درستکار وجود دارند که زیر تیغ آفتاب سوزان تابستان و سرمای زیر صفر درجه زمستان در مزارع و واحدهای تولیدی به تولید کنندگان خدمت می کنند.

  آنچه حجتی می گوید زخمی است کهنه و چرکین که در تمام وزارتخانه ها وجود دارد اما وزیران آنها سیاسی کاری می‌کنند و همچون طبیعت کشاورزی و کشاورزان صادقانه سخن نمی گویند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ; همان‌طوری‌که در اخبار به ویژه رسانه ها، خبرگزاری ها و مطبوعات سیاسی و غیر سیاسی خواندید و ما نیز در اخبار سبز ایران به صورت مشروح گفتیم، مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی از بعضی کارمندان یا کارشناسان زیرمجموعه خود به شدت انتقاد کرد و زبان به شکایت و شکوه گشود.

  وی در جمع بالغ بر هزار نفر مرکب از معاونان، مدیران کل وزارتخانه، مدیران ارشد و مدیران تشکل ها و مجموعه ای از فعالان کشاورزی و تولید کنندگان در سالن خوشه این وزارتخانه و در هفتمین گردهمایی زراعت، از زخم کهنه ای یاد کرد که واقعیتی انکار ناپذیر و غم انگیز برای منافع ملی و توسعه پایدار است.

  حجتی به تندی و صراحت جملات بی سابقه ای گفت: مراجعه کنندگان، سرمایه گذاران و تولید کنندگان را با شگرد «امروز برو فردا بیا» و یا تعلل در کارشان و سرگردان کردن آنان تیغ می زنند و تلکه می کنند.

  حجتی این فرصت فساد را ناشی از کثرت قوانین و مقررات دست و پاگیر برشمرد و حتی تندی گفتار خود را تا آنجا ادامه داد که با عصبانیت و با اشاره به یک مورد که سرمایه گذاری برای پرورش شترمرغ را ملزم کرده اند تعهد محضری بدهد که برای پرورش شترمرغ تقاضای آب نداشته باشد، با کنایه گفت: این کارها توسط اسرائیل و آمریکا در مورد تولید کنندگان و کارآفرینان اعمال نمی شود بلکه همکاران خود ما در وزارت جهاد کشاورزی هستند!

  گرچه آنچه حجتی در این گردهمایی می گوید از نظر محتوا و مضمون تازگی ندارد و در میان افکار عمومی تولیدکنندگان و کشاورزان، مردم و مراجعه کنندگان به کرات گفته شده و می شود اما بیان آن از زبان یک وزیر و عضو موثر کابینه دولت تدبیر و امید آنهم با این تندی کم سابقه بوده است. در عین حال باید گفت شکایت وزیر از وضع موجود، نشانه های بارز و قابل اتکایی مبنی بر وجود فساد و گسترش آن در ساختار اداری دولت و زیرمجموعه یک وزارتخانه است.

  اینکه ایشان فغان به آسمان بلند کرده و در یک سمینار با حضور گسترده خبرنگاران و فعالان بخش آشکارا بیان می دارد، موضوع یک کارمند یا کارشناس خاطی یا خودسر ضد تولید در میان نیست، حجتی می گوید خاستگاه و منشا این تیغ زنی، منبعث از قوانین و مقررات دست و پاگیر است، لذا کار به آنجا رسیده است که اگر توسعه پایدار می خواهیم باید دست به تحولات اساسی و ساختاری در تشکیلات اداری بزنیم و بسیاری از قوانین و مقررات دست و پاگیر را حذف یا خلاصه و موجز کنیم. در کنار این بحث، تاکید بر یک نکته ضروری است که تصور نشود اینگونه فسادها، ناملایمات و تولیدآزاری فقط مربوط به زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است، بلکه در وزارتخانه های دیگر اعم از صنعتی، خدماتی و حتی فرهنگی و ارشادی نیز اینگونه شیوه های اداری گسترش یافته و وجود دارد.

  حتما ماجرای اسفبار آلوده به رانت سهمیه یارانه های مطبوعاتی و واردات کاغذ و زد و بندهای مرتبط به انواع فساد در واردات کاغذ را فراموش نکرده ایم، اما کشاورزان و وزرای کشاورزی از دیرباز به دلایل جایگاه اجتماعی و اقتصادی گسترده و مردمی و نوع تولید که با معیشت مردم ارتباط مستقیم دارد نوعی صداقت، راستگویی و سادگی در رفتار و گفتار خود داشته و دارند و کمتر اهل سیاست بازی و سیاسی کاری اند. حجتی هم خود از نوع کشاورزی است، کت وشلوارش همیشه خاکی و بی پروا و به دور از سیاسی کاری های متداول سخن می گوید؛ گرچه این شیوه آشکارا سخن گفتن از طریق مطبوعات و رسانه ها در تمامی دنیا روشی متداول و خود مرهمی تاثیرگذار بر زخم چرکین و کهنه فساد و مردم آزاری در ادارات دولتی بوده و هست.

  پس اگر دیگر وزارتخانه ها یا وزرای آنان به این صراحت از فساد زیرمجموعه های خود سخن نمی گویند به این معنی نیست که پاک و منزه هستند و فقط این وزارت جهاد کشاورزی است که بعضی از کارمندانش در لابه لای قوانین و مقررات دست و پاگیر زائد، شگرد تیغ زنی را به کار می برند، در عین حال حق و انصاف است که گفته شود در میان ۱۰۰ هزار مستخدم این وزارتخانه، هزاران کارمند و کارشناس صادق و درستکار با کمترین دستمزدها وجود دارند که زیر تیغ آفتاب سوزان تابستان در اقالیم گرم و سرمای زیر صفر درجه زمستان در مزارع و واحدهای تولیدی به تولیدکنندگان خدمت می کنند که نباید فراموش کنیم.