• شماره خبر : 35055۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۰ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • فیداکسپو در چارچوب سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به تحقق اهداف و برنامه ها کمک کند

  محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، ضمن تقدیر از تلاش برگزارکنندگان نمایشگاه تخصصی فیداکسپو، اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه در چارچوب سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به تحقق اهداف و برنامه های این وزارتخانه کمک کند.

  آلاینده های محصولات کشاورزی

  وزیر جهاد کشاورزی:

  فیداکسپو در چارچوب سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به تحقق اهداف و برنامه ها کمک کند

  محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، ضمن تقدیر از تلاش برگزارکنندگان نمایشگاه تخصصی فیداکسپو، اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه در چارچوب سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به تحقق اهداف و برنامه های این وزارتخانه کمک کند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، حجتی گفت: صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان کشور در طول سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری گسترده و بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا توانسته است ضمن ارتقای کمی تولید محصولات پروتئینی، زمینه ارتقای ایمنی و سلامت محصولات دامی را نیز فراهم کند.

  وزیر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: برگزاری سمینارها، همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی یکی از بسترهای مناسب برای تحقق اهداف و توسعه فعالیت ها در این بخش است که زمینه ایجاد تعاملات علمی و تکنولوژیکی و انتقال دانش و تجربیات بین تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در صنعت دامپروری و خوراک دام را میسر می سازد.

  وی با تاکید بر نقش متخصصان، دست‌اندرکاران و علاقه‌مندان صنعت دام، طیور و آبزیان و فعالان صنعت خوراک دام کشور در نمایشگاه های تخصصی، گفت: در این نمایشگاه ها آخرین دستاوردهای داخلی و خارجی و برنامه‌ریزی جهت بهبود  فضای ارتباطات و مذاکرات با سایر کشورها، توسعه صادرات و هم‌چنین جذب مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی ایجاد می شود.

  حجتی از برگزارکنندگان چهارمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی خوراک دام، طیور و آبزیان (Iran Feed Expo) خواست تا با تاسی از رویکردهای فوق به نحوی این رویداد را سازماندهی و برگزار کنند که مصداق عملی ایجاد فضای رقابتی برای تمامی ذی‌نفعان صنعت خوراک باشد و بتواند در چارچوب سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی زمینه تحقق اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده در  بخش را فراهم کند.

  وزیر جهاد کشاورزی همچنین بر اهمیت و ضرورت تامین امنیت غذایی در جهان تاکید و تصریح کرد: به دلیل رشد روزافزون جمعیت و افزایش سطح مصرف از یک سو و کاهش منابع تولید به همراه تغییرات اقلیمی از سوی دیگر سبب شده تا کشاورزی در کشورهای پیشرفته و درحال توسعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شود.

  وی افزود: به همین دلیل فضای رقابتی خاصی در تولید محصولات کشاورزی به منظور تامین مایحتاج داخلی و همچنین صادرات آن به کشورهای دیگر در جهان به وجود آمده است.

  حجتی امنیت غذایی را از معیارهای توسعه انسانی برشمرد و افزود: دستیابی به امنیت غذایی از اهداف اصلی هر کشور به شمار می‌رود.

  وی ادامه داد: بانک جهانی امنیت غذایی را «دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم» تعریف و سه عنصر «موجود بودن غذا»، «دسترسی به غذا» و «پایداری در دریافت غذا» را از محورهای اصلی این تعریف اعلام کرده است.

  حجتی تصریح کرد: طی گزارش فائو برای تأمین غذای جمعیت ۹ میلیارد نفری جهان در سال ۲۰۵۰، می‌بایست مقادیری معادل دو برابر میزان کنونی غذا تولید کرد که برای رسیدن به این هدف و با رعایت اصلاح الگوی مصرف، موانعی از جمله تغییرات اقلیم، محدودیت زمین‌های کشاورزی، کمبود آب، قیمت بالای انرژی و افزایش ضایعات غذایی را هم باید در نظر داشت.

  وی افزود: در این میان جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای منطقه از نظر شاخص‌های اقلیمی و موقعیت‌های استراتژیک بین‌المللی و منطقه‌ای دارای جایگاه ویژه‌ای است و به مدد تلاش‌های ارزشمند تولیدکنندگان و فعالان بخش‌های تخصصی و تشکل‌ها توانسته به‌رغم مشکلات موجود، ضمن فعالیت در حوزه‌های متنوع و گسترده کشاورزی، صنایع غذایی، دام، طیور، فراورده‌های لبنی و صنایع وابسته نقش مهم و تحسین برانگیزی در افزایش تولید ملی، امنیت غذایی، گسترش اشتغال‌زایی و کاهش وابستگی‌ها ایفا کند.