• شماره خبر : 32133۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۲ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • باید در قبال واردات، صادرات محصولات داخلی نیز صورت بگیرد

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به واردات میوه های کمیاب و یا میوه هایی که در داخل کشور تولید نمی شوند، گفت: باید در قبال واردات، صادرات محصولات داخلی نیز صورت بگیرد.

  میوه های کمیاب

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس:

  باید در قبال واردات، صادرات محصولات داخلی نیز صورت بگیرد

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به واردات میوه های کمیاب و یا میوه هایی که در داخل کشور تولید نمی شوند، گفت: باید در قبال واردات، صادرات محصولات داخلی نیز صورت بگیرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، علی اکبری اظهار داشت: در بحث واردات میوه‌های کمیاب در کشور و یا میوه‌هایی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند مانند موز، معمولا توصیه شده که در قبال واردات، صادرات محصولات داخلی نیز صورت بگیرد.

  رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بنا باشد حجم واردات این میوه‌ها افزایش پیدا کند می‌توان به‌عنوان کالای جانشین مصرف بسیاری از میوه‌های تولید داخل را کم کند، گفت: باید مکانیزمی را تعریف کنیم در مقابل واردات موز بخشی از سیب تولیدی کشور صادر شود.

  نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع پیش شرط همیشه در کمیسیون به دولت گوشزد شده تا به آن توجه داشته باشند و فقط شاهد واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و باغی ولو محصولات کم‌یاب و نادر نباشیم، ادامه داد: اینکه از مبادی غیررسمی این کالاها وارد می‌شود بحثی است که متاسفانه همیشه مطرح بوده و مصادیق آن نیز کم نیست.

  وی با بیان اینکه ناچاریم بپذیریم تا زمانی که به‌صورت جدی و با یک مکانیسم دقیق‌تر واردات و صادرات کنترل نشود همچنان شاهد این پدیده ناراحت کننده هستیم که بسیاری از کالاها به صورت قاچاق و غیررسمی وارد کشور شوند، تصریح کرد: نگهبانی واردات طبیعتا به عهده وزارت جهاد سازندگی نیست، نیروهای انتظامی و دستگاه‌های حفاظتی هستند که باید مبادی غیررسمی را ببندند.

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی نظارت بر عرضه و تولید محصولات کشاورزی می‌تواند برآوردی از وضعیت کالای موجود و میزان کالای وارداتی داشته باشد تا بتوان تشخیص داد از نظر تعادل واردات و تولید داخل در چه وضعیتی هستیم، خاطرنشان کرد: گاهی از این جهت نیز دچار سردرگمی هستیم و عملا وزارت جهاد کشاورزی شاید نتوانسته نظارتی دقیق بر میزان کالاهای کشور ارائه کند.