• شماره خبر : 39837۲۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۷ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • قزوین رتبه اول کشور را در واکسیناسیون علیه بیماری طیور دارد

  آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان قزوین طی سال های 95 و 96 این صنعت عظیم را با چالش های فراوانی مواجه ساخت و در نهایت با چاره اندیشی و به کارگیری تیم ممیزی برای عوامل محیطی و انسانی بیماری آنفلوآنزا مدیریت شد.

  فاطمه خمسه روز شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی دامپزشکی که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی قروین برگزار شد، افزود: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان قزوین طی سال های ۹۵ و ۹۶ این صنعت عظیم را با چالش های فراوانی مواجه ساخت و در نهایت با چاره اندیشی و به کارگیری تیم ممیزی برای عوامل محیطی و انسانی بیماری آنفلوآنزا مدیریت شد.

  وی تصریح کرد : در سال ۹۶ به علت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پنج میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار و گوشتی در استان تلف شده و صدمات فراوانی به اقتصاد استان وارد آمد.

  خمسه با بیان اینکه استان قزوین در بحث مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جلوتر از اقدامات کشوری گام برداشت، اظهار داشت: کسب رتبه برتر کشور در حوزه واکسیناسیون و مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نشان از همت والای مسئولان استان دارد.

  رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین همچنین گفت: خوشبختانه توانستیم با وجود همه بحران ها خلای وجود مرغ های تخم گذار را در استان رفع کنیم و افزایش تولیدات تخم مرغ باعث شده نه تنها نیاز استان و کشور تامین شود، بلکه برای صادرات آن نیز اقدام شود.

  خمسه با بیان اینکه ۵۰ درصد مرغ تخم گذار کشور در استان قزوین تولید می شود، خاطرنشان کرد: قزوین جز ۱۰ استان تولید کننده محصولات دامی و کشاورزی در کشور محسوب می شود که با وجود یک درصد مساحت کشور ۴٫۵ درصد محصولات کشاورزی و دامی کشور را تولید می کند.