- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

قزوین رتبه اول کشور را در واکسیناسیون علیه بیماری طیور دارد

فاطمه خمسه روز [1] شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی دامپزشکی [1] که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی قروین [1] برگزار شد، افزود: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان [1] در استان قزوین طی سال های ۹۵ و ۹۶ این صنعت عظیم را با چالش های فراوانی مواجه ساخت و در نهایت با چاره اندیشی و به کارگیری تیم ممیزی برای عوامل محیطی و انسانی بیماری آنفلوآنزا مدیریت شد.

وی تصریح کرد : در سال ۹۶ به علت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پنج میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار و گوشتی در استان تلف شده و صدمات فراوانی به اقتصاد استان وارد آمد.

خمسه با بیان اینکه استان قزوین در بحث مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جلوتر از اقدامات کشوری گام برداشت، اظهار داشت: کسب رتبه برتر کشور در حوزه واکسیناسیون و مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نشان از همت والای مسئولان استان دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین همچنین گفت: خوشبختانه توانستیم با وجود همه بحران ها خلای وجود مرغ های تخم گذار را در استان رفع کنیم و افزایش تولیدات تخم مرغ باعث شده نه تنها نیاز استان و کشور تامین شود، بلکه برای صادرات آن نیز اقدام شود.

خمسه با بیان اینکه ۵۰ درصد مرغ تخم گذار کشور در استان قزوین تولید می شود، خاطرنشان کرد: قزوین جز ۱۰ استان تولید کننده محصولات دامی و کشاورزی در کشور محسوب می شود که با وجود یک درصد مساحت کشور ۴٫۵ درصد محصولات کشاورزی و دامی کشور را تولید می کند.

[2] [3] [4]