• شماره خبر : 26950۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۶ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • قم: تلف شدن ۱۷۳ راس دام در استان با شیوع تب برفکی

  مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت:در سال جاری با توجه به شیوع تب برفکی در مراکز نگهداری دام در استام قم، تعداد 173 راس دام تلف شد.

  مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت:در سال جاری با توجه به شیوع تب برفکی در مراکز نگهداری دام در استام قم، تعداد ۱۷۳ راس دام تلف شد.

  محمد مهدی رفیعی روز شنبه در نشست خبری با گرامیداشت هفته دامپزشکی از ۱۴ تا ۲۰ مهر ماه افزود: با توجه به تراکم ظرفیت دام در استان قم باید نظارت بیشتری اتخاذ شود. در این باره قم ۶ برابر میانگین کشوری دارای تراکم در مرغداری های گوشتی است.

   

  وی با اشاره به عملکرد اداره کل در در ۶ ماه اول سال جاری بیان کرد:در این مدت واکسیناسیون های مختلف دامی توسط کارشناسان انجام گرفت که ۳۴۱ هزار راس گاو، گوساله و تعداد ۱ میلیون و ۱۶۵ هزار راس گوسفند و بز واکسینه شدند. در مجموع ۱ و نیم میلیون راس دام واکسینه شده که ۲۰ درصد افزایش عملیات واکسیناسیون نسبت به سال قبل داشته است.

   

  مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: تست سل و تب مالت از بیماری های مشترک انسان و دام از جمله اقداماتی است که در این مدت بیش از ۱۶ هزار راس گاو شیری تست سل داده اند که ۱۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش عملکرد داشته ایم. همچنین در این مدت۸۰۰ هزار متر مربع جایگاه دامی سم پاشی شده که سموم به صورت رایگان در اختیار دامداران قرار گرفت، ضمن اینکه ۴۸۰ هزار متر مربع اماکن دامی ضد عفونی شده است که این نیز نسبت به سال مشابه در ۹۵ به ۲٫۵ برابر رسید.

   

  رفیعی ادامه داد: نظارت بر فرآورده های خام دامی از دیگر اقدامات است و در این راستا ۲۹۱ هزار راس گوسفند و بز و ۴۳۷۰ راس گاو و گوساله و شتر کشتار شده که تمامی دام ها تحت نظارت از نظر بهداشتی و شرعی ذبح شده است. در این میان ۲۰ تن و ۵۰۰ کیلو گوشت گوسفند و بز و ۳۹ تن گوشت گاو و گوساله ضبط و معدوم شده است که به طور کلی ۶۰ تن ضبط گوشت در کشتارگاه ها صورت گرفت. همچنین۲۷ تن و ۵۰۰ کیلوگرم آلایش های دامی در کشتارگاه ضبط و معدوم سازی شده است.

   

  وی در مورد ذبح طیور نیز گفت:در این مدت ۶ ماهه، ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه طیور کشتار شده است که تک تک لاشه ها مورد نظارت ذبح شرعی و بهداشتی قرار گرفته اند و در این میان ۱۳ هزار و ۵۰۰ قطعه طیور غیر بهداشتی ضبط و ومعدوم شده است.

   

  رفیعی بیان کرد: حمل دام و طیور با خودروهای دامپزشکی به کشتارگاه صورت می‌گیرد و با خودروهای سردخانه دار به محل های توزیع حمل می‌شود و اکیپ ها نیز در مراکز عرضه نظارت دارند ضمن اینکه در این مدت ۱۳ هزار نوبت بازدید در سطح مراکز عرضه و سردخانه ها انجام شده و ۴۷ و نیم تن محصولات شناسایی و معدوم شد. تخلفات در این مراکز به مراجع قضائی اعلام می شود که ۲۱ مورد پرونده قضائی تشکیل شده است.

   

  مدیرکل دامپزشکی استان قم درباره واکسیناسیون طیور گفت:بخش خصوصی متولی این امر است که در این مدت ۱۲۲ و نیم میلیون دز انواع واکسن های طیور در مراکز توزیع شده و از این میزان ۱۴ و نیم میلیون توسط بخش خصوصی تزریق شده است و در این ارتباط ۲۸ درصد افزایش عملیات نسبت به سال قبل داشته ایم.

   

  وی در خصوص کنترل های بهداشتی و قرنطینه ای تصریح کرد: متاسفانه بیش از ۸۰ درصد از دام هایی که به پروار بندی های قم منتقل می شود فاقد مجوز واحد قرنطینه ای و کنترل مستمر بهداشتی و دامپزشکی است و دامداران موظفند این مجوزها را دریافت نمایند.

   

  رفیعی با تاکید بر مدیریت متمرکز بهداشت بر دام بیان کرد: تراکم بالای دام به ویژه در دامشهر و برخی از مراکز و خطر شیوع بیماری به صورت فراگیر میان دام ها اقدامات بهداشتی باید متمرکز و در یک جا انجام شود. در این زمینه برخی دامداری ها از این اقدامات تخطی می کنند و موجب آلودگی دیگر واحدها می شوند. تلاش می شود دامداران در روستاها با همکاری دهیاران اقدام به پرورش و ورود دام کنند و در مجتمع های دامداری هر گونه حمل و خرید دام زیر نظر مسئول فنی دامپزشکی انجام شود.

   

  مدیرکل دامپزشکی استان قم یادآور شد: برخورد با تخلفات بهداشتی یکی از اقدامات مهم است. این افراد سرمایه دیگر دامداران را به خطر می اندازند که در شناسایی و معرفی این افراد به مراجع قضایی یک نظم بهداشتی در واحدها ایجاد شود تا مانع از بیماری های فراگیر میان دام ها شویم.

   

  وی تاکید کرد: با واکسیناسیون و رعایت توصیه های بهداشتی می توان از بیماری های جدی خودداری کرد. در روستاها کلاس های آموزشی نیز برای ارتقای سطح آگاهی دامداران تشکیل می شود.

   

  رفیعی در رابطه با شیوع تب برفکی و برخی اقدامات پیشگیرانه خاطرنشان کرد:در ۶ ماه ابتدای سال جاری ۱۶۵ هزار راس گوسفند و بز مایه کوبی شدند که نسبت به سال قبل ۴۲ درصد افزایش عملیات داشته ایم. ۲۵۱ هزار راس دام گاو و گوساله نیز مایه کوبی شدند که نسبت به سال قبل ۳۲ درصد افزایش عملیات داشته ایم و سال گذشته رتبه اول را در واکسیناسیون تب برفکی کسب کرده ایم.

   

  مدیرکل دامپزشکی استان قم با هشدار خطر بیماری آنفلوآنزای پرندگان در فصل سرما بیان کرد: فصل مهاجرت پرندگان مهاجر را پیش رو داریم و کنترل های بهداشتی بهترین و موثرترین راه برای پیشگیری از آنفلوآنزای پرندگان است.

   

  رفیعی گفت:در حال حاضر قرنطینه شبانه روزی دامپزشکی از شهریور ماه فعال شده تا در مبادی ورودی دام های غیر مجاز توقیف شود. در این مدت نیز با تلاش های صورت گرفته ۷۰ درصد کاهش تلفات مرغ نسبت به سال قبل در تابستان داشته ایم.

  مدیرکل دامپزشکی استان قم ادامه داد: ۱۱۷ هزار گاو و گوساله و دام سنگین در قم وجود دارد که در این میان ۲۷ هزار راس شیری و ۹۰ هزار راس پرواری می باشد. سال گذشته۵۱ هزاز تن گوشت و ۱۴۵ هزار تن تولید شیر تولید شد که ظرفیت مهمی در اشتغال زایی و سرمایه گذاری و ارزش افزوده دارد.