• شماره خبر : 39601۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۸ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • لزوم هشیاری کشورها و انجام عملیات کنترل در مواقع ضروری/پیش بینی حجم انبوه ملخ در اواخر اردیبهشت و خردادماه

  به گزارش فائو، وضعیت گسترش ملخ صحرایی در دو سوی دریای سرخ که در طول ماه مارس بیش از 80 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تهدید می کرد، بهبود یافته، اما نسل دوم این ملخ ها همچنان در حال پیشروی است.

  عملیات کنترل

  فائو نسبت به پیشروی نسل دوم ملخ صحرایی هشدار داد؛

  لزوم هشیاری کشورها و انجام عملیات کنترل در مواقع ضروری/پیش بینی حجم انبوه ملخ در اواخر اردیبهشت و خردادماه

  به گزارش فائو، وضعیت گسترش ملخ صحرایی در دو سوی دریای سرخ که در طول ماه مارس بیش از ۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تهدید می کرد، بهبود یافته، اما نسل دوم این ملخ ها همچنان در حال پیشروی است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از فائو، با این وجود، نسل دوم این ملخ ها همچنان در حال پیشروی به سمت برخی از مناطق ساحلی سودان و عربستان سعودی است که در شرایط اکولوژیکی مطلوب این مناطق، باعث گسترش گروه های بالغ و انبوه این حشرات شده است. برخی از گروه های بالغ به عربستان سعودی نقل مکان و در ماه مارس تخم ریزی کرده اند.

  در جنوب غربی آسیا، گروه های بالغ و چند گروه انبوه دیگر از این حشره در سواحل جنوبی ایران که تخم ریزی شان در پایان ماه مارس آغاز شد، وجود دارند. گروه های بالغ و حداقل یک گروه با تعداد انبوه در اواسط ماه مارس در مناطق مجاور جنوب غربی پاکستان در جایی که تخم ریزی کرده اند، ظاهر شدند. عملیات کنترل در هر دو کشور در حال انجام است.

  در طول ماه آوریل، تعداد ملخ های صحرایی در هر دو سوی دریای سرخ کاهش خواهد یافت، اما در عربستان سعودی و مناطق ساحلی و جنوب ایران و جنوب غربی پاکستان جایی که ملخ ها از تخم خارج می شوند، افزایش می یابد و انتظار می رود گروه های این حشرات در این مناطق شکل بگیرند. برخی از این حشرات در نهایت گروه های بالغ را تشکیل می دهند و احتمالا تا پایان ماه می (اواخر اردیبهشت و خردادماه) چندین گروه شکل خواهد گرفت.

  گروه های بزرگسال ممکن است در دره نیل در شمال سودان ظاهر شوند و در مناطق نزدیک مزارع تولیدمثل کنند.

  در شمال غرب آفریقا، گروه های کوچکتر ملخ در مناطق کوه های اطلس در مراکش و الجزایر مشاهده خواهند شد.

  فائو هشدار داد؛ همه کشورها باید هوشیار باشند و در صورت لزوم اقدامات کنترلی را انجام دهند.