• شماره خبر : 36734۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۸ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • مازندران : نگهداری و پرورش بیش از ۱۰۰ قطعه پرنده در منازل روستایی استان ممنوع است

  مدير كل دامپزشكي استان مازندران در این رابطه اظهار کرد: كارگروهي در استان تشكيل شد كه واحدهاي پرورش طيور بومي، رنگي و غير مجاز پرورش طيور و يا واحدهاي داراي پروانه‌هاي نامعتبر را با هدف توليد پايدار و بهداشتي ساماندهي خواهد كرد.

  مدیر کل دامپزشکی استان مازندران در این رابطه اظهار کرد: کارگروهی در استان تشکیل شد که واحدهای پرورش طیور بومی، رنگی و غیر مجاز پرورش طیور و یا واحدهای دارای پروانه‌های نامعتبر را با هدف تولید پایدار و بهداشتی ساماندهی خواهد کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان مازندران، اولین جلسه کارگروه استانی ساماندهی واحدهای پرورش طیوربومی ، رنگی و فاقد پروانه معتبر و واحدهایی با فعالیت غیر مجاز مازندران با حضور مدیر کل دامپزشکی، نمایندگانی از سازمان جهاد کشاورزی، مسئولین نظام مهندسی کشاورزی و دامپزشکی استان و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی در محل سالن جلسات دامپزشکی استان روز شنبه ۲۶ آبان تشکیل شد.

  در این جلسه، «دکتر رضوانی» مدیر کل دامپزشکی استان، هدف از تشکل جلسه را اعمال ضوابط و مقررات فنی و بهداشتی برای اجرای دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ساماندهی واحدهای طیور فاقد پروانه معتبر و واحدهایی با فعالیت غیر مجاز و همچنین پرورش طیور بومی، رنگی و روستائی اعلام داشت و افزود برای کنترل بیماری‌ها و جلوگیری از بروز و انتشار برخی از بیماری‌های مسری و مشترک بین انسان و طیور باید این دستورالعمل بر اساس قوانین موجود اجرائی شود.

  مدیر کل دامپزشکی مازندران، حمایت از سرمایه گذاری و اشتغال، مدیریت تولید بصورت کمی، کیفی و بهداشتی محصولات طیور و کاهش مخاطرات بهداشتی ناشی از عملکرد واحدهای غیر مجاز و غیر بهداشتی را از دیگر اهداف تشکیل این کمیته استانی برشمرد و بر روند نظارت بهداشتی و اعمال قوانین برابر ضوابط قضایی بر عملکرد اینگونه واحدها را خواستار شد.

  وی در ادامه افزود این کمیته در استان کار اجرایی خود را آغاز نمود و بر اساس دستورالعمل ابلاغی کلیه واحدهائی که دارای پروانه نامعتبر هستند و یا بصورت غیر مجاز در حال فعالیت می‌باشند شناسائی و اقدامات لازم بعمل خواهد آمد.

  مدیر کل دامپزشکی مازندران اعلام کرد، بر حسب دستورالعمل‌ها و قوانین موجود، نگهداری و پرورش بیش از ۱۰۰ قطعه پرنده در منازل روستائی غیر مجاز بوده و باید خارج از بافت بصورت صنعتی تعریف شود.

  وی در پایان افزود، طیور روستائی شامل پرندگانی از قبیل مرغ، اردک، غاز، بوقلمون، شتر مرغ، کبک، بلدرچین و پرندگان زینتی بوده که بمنظور مصرف خانوار روستائی در مکانی داخل بافت روستا بصورت محصور شده نگهداری و پرورش داده می شود و حداکثر ظرفیت این پرندگان نباید بیش از ۱۰۰ قطعه باشد.