• شماره خبر : 34911۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۰ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • مرکزی: خاموشی ها و تنگناهای پرورش طیور استان

  پرورش طیور از بخش های مهم در حوزه کشاورزی است که در سال های اخیر مشکلات فراوانی را از جمله تامین نهاده ها و دارو و نوسانات در قیمت تمام شده تجربه کرده و در سال جاری خاموشی ها و تامین انرژی نیز به عنوان چالش دیگری برای شاغلان این بخش خودنمایی کرده است.

  پرورش طیور از بخش های مهم در حوزه کشاورزی است که در سال های اخیر مشکلات فراوانی را از جمله تامین نهاده ها و دارو و نوسانات در قیمت تمام شده تجربه کرده و در سال جاری خاموشی ها و تامین انرژی نیز به عنوان چالش دیگری برای شاغلان این بخش خودنمایی کرده است.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت مرغ، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ جایگاه ویژه ای را در امنیت غذایی کشور و این استان دارد.

  دست اندرکاران حوزه انرژی می گویند که تغییر شرایط اقلیمی و الگوی بارش ایران، کاهش تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های آبی را در کشور به همراه داشته است که با توجه به افزایش مصرف برق در فصل گرما برای جبران این کاهش وزارت نیرو خاموشی های ۲ ساعته روزانه را برای مشترکان در دستور کار خود قرار داده است.

  به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی کسری انرژی الکتریکی در این استان ۲۰۰ مگاوات است و اجرای برنامه خاموشی تنها راه حل در شرایط کنونی برای مدیریت منابع است.

  وی افزود: واحدهای صنعتی، اداری، تولیدی و خدماتی باید به ژنراتور تجهیز شوند و با مدیریت کوتاه مدت از خسارت قطع برق جلوگیری کنند.

  این در شرایطی است که تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ استان مرکزی با اجرایی شدن برنامه خاموشی با مشکلات جدی مواجه شده اند و نیاز است در سایه اطلاع رسانی دقیق خاموشی ها و آمادگی مرغداران، مشکلات به حداقل برسد.

  مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخمگذار استان مرکزی در این خصوص گفت: به روز رسانی واحدهای مرغداری و حذف سامانه باز و پنجره موجب شده که مرغداری ها برای تامین نور و هوا از طریق لامپ و سیستم هواساز اقدام کنند که با قطع برق روشنایی و تهویه هوا با مشکل جدی مواجه می شود.

  داود عزیزنیا افزود: ژنراتورهای موجود در واحدهای پرورش مرغ برای تامین یک تا ۲ ساعت انرژی در طول ماه تهیه شده است و برای استفاده روزانه مناسب نیست و شاغلان این بخش توان تهیه تجهیزات برقی قوی را نیز در شرایط اقتصادی کنونی ندارند.

  وی ادامه داد: قطع برق ناگهانی واحدهای پرورش مرغ تخمگذار را با شوک مواجه کرده و کاهش تولید را سبب می شود و ادامه این روند با توجه به افزایش قیمت نهاده ها و برخی مشکلات اقتصادی دیگر این صنعت را به ورشکستگی می رساند.

  مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخمگذار استان مرکزی یاد آور شد: تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ همواره با مشکلات فراوانی از جمله کمبود نقدینگی، نوسان قیمت نهاده ها، پایین بودن قیمت عرضه محصولات نسبت به بهای تمام شده تولید روبه رو بوده اند و خاموشی ها نیز مشکلات جدیدی را برای شاغلان این بخش ایجاد کرده است.

  عزیزنیا توضیح داد: نور کافی یکی از عوامل مهم در تولید واحدهای پرورش تخم مرغ است و این واحدها برای تکمیل سیکل تولید باید روزانه ۱۷ ساعت نور دهی را داشته باشند.

  وی ادامه داد: با توجه به اینکه ژنراتورهای موجود در این واحدها توان کافی برای تامین ۲ ساعت برق در روز را ندارند، کیفیت کار در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار استان افت کرده و افت تولید تخم مرغ رخ داده است.

  مدیرعامل تعاونی مرغداران تخمگذار استان مرکزی افزود: خاموشی های بی برنامه سبب شده که نظام نوردهی و هوارسانی در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار دچار اختلال شود و این مهم مرغ ها را از چرخه تخمگذاری خارج می کند که برای بازگشت دوباره طیور به تولید حداقل ۲۰ روز زمان نیاز است و مرغداران خسارت زیادی را از این بابت متحمل می شوند.

  وی گفت: اعلام برنامه خاموشی ها برای صنعت مرغ تخمگذار حیاتی است و شاغلان این بخش باید با اطلاع از زمان قطع برق فرصت کافی برای جلوگیری از خسارات داشته باشند.

  مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخمگذار استان مرکزی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت ژنراتور تولید برق در بازار و ناتوانی اقتصادی مرغداران در خریداری این تجهیزات نیاز است برای جلوگیری از بروز مشکلات و کاهش تولید تسهیلات و یارانه در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

  عزیزنیا تجهیز واحدهای مرغداری به پنل های خورشیدی برای تهیه انرژی را از دیگر راهکارهای رفع مشکل برق این واحدها دانست و گفت: مساعدت دولت با مرغداران برای استقرار پنل خورشیدی ضمن تامین برق نیاز واحدهای پرورش مرغ، آلودگی زیست محیطی نیز ندارد و با ذخیره حجم مناسب انرژی نگرانی های مرغداران برطرف می شود.

  یکی از تولیدکنندگان جوجه یک روزه در استان مرکزی نیز در این زمینه عنوان کرد: با توجه به حساسیت های مراحل تولید ۲ دستگاه ژنراتور برق اضطراری در این واحد وجود دارد.

  حسینقلی لطفی افزود: با وجود استقرار ژنراتور، احتمال روشن نشدن این تجهیزات برای تامین برق اضطراری دغدغه ای جدی است و اگر چنین اتفاقی تنها برای مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه رخ دهد ضرر و زیان جبران ناپذیری به این واحد تولیدی وارد می شود.

  وی توضیح داد: اعلام زمان دقیق خاموشی ها به واحدهای تولیدی طیور خواسته مهم مرغداران استان مرکزی است و بی برنامگی در قطع برق استرس زیادی را به مرغداران وارد می کند.

  این تولید کننده جوجه یک روزه در استان مرکزی افزود: در صورت اعلام زمان خاموشی ها تولیدکننده پیش از قطع جریان برق آمادگی کامل دارد و این مهم می تواند خسارت های جدی را پیشگیری کند.

  لطفی عنوان کرد: شرایط اقلیمی ایران برای کوتاه مدت تغییر نکرده بنابراین نیاز است دولت برنامه اساسی و زیربنایی برای تامین برق صنعت طیور داشته باشد و در این راستا نصب پنل های خورشیدی در واحدهای مرغداری سرمایه گذاری صحیح و منطقی است و می طلبد حمایت لازم صورت بگیرد.

  وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی مرغداران و مراحل اداری پیچیده امکان نصب پنل خورشیدی در واحدهای تولید مرغ و تخم مرغ استان را با محدودیت مواجه کرده و اینجاست که دولت باید با مداخله بهنگام خود به کمک صنعت طیور بیاید و برای امنیت غذایی و اقتصاد این حوزه حمایت اصولی از مرغداران داشته باشد.

  این تولیدکننده جوجه یک روزه استان مرکزی گفت: نصب پنل خورشیدی در واحدهای مرغداری ذخیره مطمئن برق را دارد و با نصب کنتورهای ۲ طرفه دولت می تواند در شرایط اضطراری از برق ذخیره شده مازاد این پنل ها در جبران کسری انرژی الکتریکی مدد بگیرد.

  مدیرعامل یکی از واحدهای تولیدی مرغ گوشتی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: پرورش مرغ گوشتی از دقت و حساسیت بالایی برخوردار است و به منظور کنترل شرایط محیطی در سامانه تولید بسته تهویه، دما و رطوبت به ویژه در فصول گرم سال نقش حیاتی دارد.

  علی اکبر حیدری افزود: دسترسی به هوای کافی و متعادل تامین انرژی مورد نیاز پرنده، خروج گازهای مضر، کنترل سرما و گرما و رطوبت نبض تولید در صنعت پرورش طیور است و قطع بی برنامه و مکرر برق در تابستان امسال و توقف سیستم های دان خوری، آبخوری و تهویه خسارات جبران ناپذیری را وارد می کند.

  وی ادامه داد: قطع برق در تابستان به سرعت موجب تغییر دمای سالن پرورش شده و گرما، استرس زیادی را به طیور وارد می کند که این مشکل به علاوه کاهش مصرف دان موجب بروز تلفات در سطح وسیع می شود.

  این تولیدکننده مرغ گوشتی استان مرکزی افزود: نوسانات انرزی الکتریکی و استرس گرمایی در طیور زمینه بروز انواع بیماری ها، کاهش سیستم ایمنی بدن پرنده را در پی دارد.

  حیدری گفت: اگرچه واحدهای مرغداری های استان مرکزی تجهیزات برق اضطراری دارند اما، برای تامین سوخت آن مشکلاتی عدیده ای را تحمل می کنند و نیاز است قطع برق در واحدهای مرغداری حذف شود و یا با برنامه ای اصولی و منطقی باشد.

  این تولیدکننده مرغ گوشتی استان مرکزی خاطر نشان کرد: اداره توزیع برق با فروش انشعاب به مرغداری ها موظف به تامین انرژی مورد نیاز این واحدها در طول دوره پرورش است و در صورت قطعی برق و بروز خسارت بایستی تمامی زیان احتمالی مرغدار توسط وزارت نیرو پرداخت شود.

  مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: ۷۵۰ واحد مرغ گوشتی و تخمگذار در این استان فعال است که سالانه ۶۰ هزار تن گوشت و ۳۲ هزار تن تخم مرغ تولید می کنند.

  مجید آذر افزود: استان مرکزی با تولید این محصولات رتبه یازدهم را در زمینه تولید گوشت مرغ و رتبه نهم را در تولید تخم مرغ دارد.

  وی ادامه داد: نبود نقدینگی و ثبات قیمت نهاده ها در بازار و وجود واسطه ها از مهمترین مشکلات واحدهای پرورش طیور در استان مرکزی است.

  مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: با به روز رسانی واحدهای پرورش مرغ و تغییر سامانه باز در این واحدها به سامانه بسته، هوادهی و نور با دستگاه های مدرن برقی انجام می شود و قطع ناگهانی انرژی الکتریکی شوک بزرگی برای این صنعت است.

  آذر افزود: واحدهای پرورش طیور برای جلوگیری از بروز مشکلات و خسارت های احتمالی در هنگام قطع برق باید از ژنراتورهای برق اضطراری بهره مند شوند که برخی از این واحدها به دلیل مشکلات اقتصادی اقدام به تهیه ژنراتورهای ضعیف کرده اند که پاسخگو نیست.

  معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: تجهیزات برق اضطراری از الزامات اداره کل دامپزشکی استان برای صدور پروانه واحدهای مرغداری است و در هنگام صدور مجوز جوجه ریزی، واحدهای پرورش طیور باید از ژنراتور برق اضطراری فعال برخوردار باشند.

  محمد فتاحی افزود: ماهانه حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ قطعه هزار جوجه در واحد واحدهای مجاز پرورش طیور استان پرورش می یایند که در هنگام صدور مجوز جوجه ریزی، ژنراتور این واحدها مورد بررسی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی قرار می گیرد.

  معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: واحدهای فاقد ژنراتور برق اضطراری در هنگام خاموشی با مشکلاتی از جمله قطع سیسیتم تامین آب، پخش دان و از کار افتادن سیستم هوادهی و هواکش های سالن مواجه می شوند که این مهم در سنین بالای پرورش در طیور گوشتی و همچنین در واحدهای تخمگذار علاوه بر ضرر و زیان های اقتصادی سنگین، مشکلات بهداشتی عدیده ای را برای این واحدها به همراه دارد.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: تجهیز واحدهای پرورش مرغ، گاوداری ها و نانوایی ها به ژنراتور برق اضطراری از جمله عوامل مهم در صدور پروانه بهره برداری از این واحدها است.

  محمد اله داد افزود: تجهیزات برق اضطراری این واحدها باید به گونه ای باشد که بتواند حداقل انرژی الکتریکی روزانه ۲ تا سه ساعت را تولید کند و خرید پنل خورشیدی نیز در شرایط کنونی با توجه به هزینه های بالا صرفه اقتصادی برای مرغداری ها ندارد.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی خاطر نشان کرد: اعلام دقیق جدول خاموشی ها به مرغداران به منظور جلوگیری از بروز مشکل در دستور کار است.

  اله داد یاد آور شد: ۹۵۰ مگاوات مصرف روزانه برق استان مرکزی است و با احتساب خاموشی ها اکنون ۸۵۰ مگاوات برق مصرف می شود و انتظار است مردم در صرفه جویی بیش از پیش کوشا باشند.

  وی ادامه داد: بر اساس اعلام هواشناسی این استان جبهه هوای گرم تا پایان هفته جاری به دلیل بادهای شرقی در استان مرکزی حاکم است و اگر صرفه جویی لحاظ نشود ساعات خاموشی استان مرکزی افزایش خواهد داشت.

  مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی داد یادآور شد: ارزیابی مصارف برق دستگاه های اجرایی این استان از ۱۰ تیرماه جاری آغاز شده و تا پایان فصل تابستان نیز ادامه دارد و ارزیابان این شرکت نحوه مصرف نهادهای مختلف را رصد می کنند.

  اله داد اضافه کرد: زمان اوج مصرف دستگاه های اجرایی از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۵ عصر است و ارزیابان در این ساعات با مراجعه به ساختمان های اداری و بانک ها شاخص های عملکرد مدیریت پیک بار را رصد می کنند.

  اله داد تصریح کرد: در این مدت برخی از نهادهای استان مرکزی عملکرد مناسبی نداشته اند و فهرستی از دستگاه های سهل انگار تهیه و به استانداری مرکزی برای قطع برق داده شده است.

  وی گفت: شرکت توزیع برق استان مرکزی جدولی از خاموشی احتمالی روزانه در این استان تهیه کرده که شهروندان در صورت اطلاع از آن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شرکت توزیع نیروی برق این استان به آدرس www.mpedc.ir مراجعه کنند