• شماره خبر : 38940۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۹ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • مرکزی :۱۵ کانون تب برفکی در استان مشاهده شد

  مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: 15 کانون تب برفکی زمستان امسال در این استان مشاهده شده است.

  مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۱۵ کانون تب برفکی زمستان امسال در این استان مشاهده شده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از ایرنا، «دکتر محسن شانقی» افزود: پنج کانون تب برفکی در جریان بازرسی بهداشتی از واحدهای دامی سبک و سنگین استان دی ماه، هفت کانون در بهمن و سه کانون در اسفند ماه امسال مشاهده شده است.

  وی ادامه داد: ۲ کانون تب برفکی در شهرستان خنداب، یک کانون کمیجان، ۶ کانون شازند، چهار کانون خمین، یک کانون ساوه و یک کانون در شهرستان اراک بوده است.

  مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با یادآوری مشاهده ۱۷ کانون بیماری تب برفکی در زمستان سال گذشته در این استان خاطرنشان کرد: شمار کانون های این بیماری در فصل زمستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی داشته است.

  شانقی گفت: شمار کانون های بیماری تب برفکی در فصل زمستان هر سال به دلیل افزایش نقل و انتقال دام ها، تردد دلالان، خرید و فروش بدون مجوز دامپزشکی و فصل زایش دام های سبک در استان مرکزی و کشور روند افزایشی دارد.

  وی ادامه داد: بر این اساس مرحله سوم واکسیناسیون دام های سنگین از ابتدای بهمن ماه و دام سبک از هفته پایانی دی ماه امسال در استان مرکزی آغاز و تا کنون ۵۰ هزار راس دام سنگین و ۶۳۰ هزار راس دام سبک علیه بیماری بیماری تب برفکی واکسینه شده اند.

  مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی انجام ضد عفونی کانون های بیماری تب برفکی برای مقابله با این بیماری را از برنامه های این اداره کل عنوان کرد و افزود: در سه ماه پایانی امسال تمامی کانون های این بیماری و واحدهای اطراف آن ها به صورت رایگان توسط اداره کل دامپزشکی این استان ضد عفونی شده است.

  شانقی شهر داود آباد را تنها کانون بیماری تب برفکی در شهرستان اراک عنوان کرد و گفت: ورود دام های جدید در ۲ ماه گذشته به این شهر، نگهداری دام های جدید همراه با دام های موجود، رها کردن تلفات در محیط زیست، نبود گزارش گیری بروز بیماری و تلفات به دامپزشکی، نبود دفن بهداشتی تلفات و فاصله زمانی بین ۲ واکسیناسیون از جمله مهمترین عوامل شیوع این بیماری در این منطقه بوده است.

  وی ادامه داد: ۲۶۵ راس دام سنگین و ۳۳ هزار و ۲۰۰ راس دام سبک در فصل زمستان برای مقابله با شیوع بیماری تب برفکی در شهر داود آباد واکسینه و تمامی واحدهای آلوده این شهر با هماهنگی شهرداری به صورت رایگان ضد عفونی شده اند.

  مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ضد عفونی تمامی شهر داود آباد با استفاده از سه دستگاه تانکر توربو لاین را از دیگر برنامه های اداره کل دامپزشکی استان برای مقابله با بیماری تب برفکی در این شهر عنوان کرد و افزود: یکهزار و ۵۰۰ لیتر مواد ضد عفونی برای گندزدایی این شهر اختصاص یافته است.

  شانقی گفت: هماهنگی با شهرداری شهر داود آباد برای دفن بهداشتی لاشه ها، برگزاری نشست با دامداران و آموزش راه های پیشگیری، کنترل و مقابله با بیماری از دیگر اقدام های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی برای مقابله با بیماری تب برفکی در شهر داود آباد بوده است.

  وی، مقابله با شیوع بیماری تب برفکی را از برنامه های اولویت دار اداره کل دامپزشکی استان مرکزی دانست و خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۲۵۷ هزار راس دام سبک و ۲۱۲ هزار راس دام سنگین از ابتدای سال جاری تاکنون علیه این بیماری واکسینه شده اند.

  مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: هفت میلیون متر مکعب جایگاه دام و ۶۴۶ هزار راس دام از ابتدای سال جاری با پنج هزار و ۵۴۰ لیتر مواد ضد عفونی علیه بیماری تب برفکی ضد عفونی شده اند.

  شانقی افزود: برگزاری نشست های آموزشی، ارسال پیامک هشدار بیماری تب برفکی به دامداران و اتحادیه ها از دیگر اقدام های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی برای مقابله با بیماری تب برفکی بوده است.

  استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۶۲۲ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.