• شماره خبر : 23074۲۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۶ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • مزیت های اقتصادی، عملیاتی و کیفی اجرای اتوماسیون کامل در صنعت تولید خوراک دام و طیور

  اهمیت صنعت خوراک دام ، طیور وآبزیان وتولیدات آن به جهت اینکه خروجی محصول در چرخه و زنجیره ای قرار می گیرد که تشکیل دهنده ی بخش مهمی از سلامت جامعه انسانی می باشد حائز توجه و اهمیت است.

   

   

  اهمیت صنعت خوراک دام ، طیور وآبزیان وتولیدات آن به جهت اینکه خروجی محصول در چرخه و زنجیره ای قرار می گیرد که تشکیل دهنده ی بخش مهمی از سلامت جامعه انسانی می باشد حائز توجه و اهمیت است.

  بدین شرح که تولید خوراک سالم و غنی ، منجر به سلامت دام وطیور شده و در نتیجه تولید فراورده های پروتئینی ولبنی سالم برای انسان در گرو تهیه ی آنها از دام و طیور سالم خواهد بود ، لذا اهمیت جایگاه این صنعت مخصوصا تولید با تکنولوژی بروز و استاندارد به حدی بالاست که دانشمندان و متخصصین امر تغذیه و بهداشت مکرر اذعان داشته اند که طیف وسیعی از بیماری ها و مرگ ومیرهای جوامع انسانی بدلیل تغذیه ی نامناسب دام و ماکیان است و متاسفانه تبعات و زیان های وارده از محل آن ها اغلب جبران ناپذیر بوده و هزینه های بسیار عظیم اجتماعی ، اقتصادی ، درمانی و… را به جامعه تحمیل می کند که با اقدامات پیش گیرانه ی قبلی ، از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد.

  و ازآنجایی که دامدار و یا مرغدارانی که باخرید خوراک ( نا مرغوب یا آلوده و یا…) که البته گاها اطلاعی هم از بی کیفیتی دان ندارند یا بر اساس اعتماد به تولید کننده خوراک تهیه می کند ( که بعضا تولید کنندگان این صنعت هم به خاطر بِه روز نبودن سیستم و ماشین آلات و یا خطوط تولید ، از کیفیت خروجی محصول وشرایط انبارداری و دیگر پارامتر های کیفی لازم ، اطمینانی ندارند ) در نهایت موجب تلفات یا حادث شدن بیماری هایی در دام یا طیورمی شود، و از طرفی به دلیل این که سرمایه صاحبان دام ویا طیور به مخاطره نیافتد به ناچار به انجام درمان هایی توسط دامپزشک منجر میشود که باعث کاهش تلفات و یا به تاخیر افتادن مرگ آنها شده ودر نتیجه تاثیرات مستقیم بر روی پروتئین ، لبنیات و دیگر فرآورده های دام گذاشته و در انسان ایجاد بیماری های گوناگون و مرگ و میرهایی می کند که آمار نیز بیان گر آن است وهزینه های غیرقابل جبرانی را به جامعه تحمیل میکند.

   

  Safe Feed = Safe Food

   

  خوراک سالم                    دام و طیور سالم                تولید گوشت و فرآورده های پروتئینی و لبنی سالم

   

  کاهش بیماری های ناشی از مصرف پروتئین و فراورده های ناسالم

  کاهش هزینه های درمانی وداشتن جامعه ای سالم

  توسعه ی تولید ،کار آفرینی و در آمد زایی

  افزایش صادرات در زمینه خوراک ، در زمینه صادرات پروتئین

  و بعنوان چشم انداز تبدیل شدن به قطب تولید خوراک دام و طیور درمنطقه و…

   

  بررسی وضعیت صنعت خوراک دام وطیور

   

  کارخانجات تولید خوراک دام وطیور ( که تنوع اغلب آن ها در دو نوع کلی پس آسیاب و پیش آسیاب تعریف می شوند ) به لحاظ کیفیت محصول خروجی ضمن حائز اهمیت بودن کیفیت مواد اولیه ( نهاده ها )، در هر بخش از مراحل تولید خوراک ، فرایندهایی با حساسیت بالا را در پروسه های تولید خود طی می کنند که مجهز بودن این صنعت به یک سیستم کنترل و اتوماسیون کامل، تنها راه حل تضمین کیفیت وکمیت مطلوب تولید است .

  پس از یک بررسی وتحقیق از سوی بخش تحقیق و توسعه ی دپارتمان فنی شرکت پارت کنترل در حوزه وضعیت این صنعت در ایران و نیز بررسی انطباق آن با استاندارد های جهانی ( خصوصا آنچه در fefac و fefana ؛ انجمن تخصصی اتحادیه اروپا خوراک دام و طیور ، و فدراسیون تولید کنندگان خوراک اروپا بعنوان مرجع تعیین کننده ی استانداردهای این تولیدات مطرح می گردد ) نتایج به دست آمده مبنی براینست که اغلب کارخانجات فعالِ این صنعت در ایران یا دارای سیستم کنترل واتوماسیون نیستند و یا اتوماسیون در آنها به درستی وبطور کامل پیاده سازی نشده است . که در نتیجه امکان مدیریت و کنترل صحیحی بر روی تمامی بخش ها و پروسه های تولید نیست ، و در نتیجه کیفیت تولید وحتی ظرفیت و مقدارتولید خروجی مورد رضایت صاحبان این صنعت نبوده و از طرفی چون برخی از سازندگان ماشین آلات این صنعت بنا به دلایلی مانند: ۱)نداشتن تخصص و دانش کافی در زمینه اتوماسیون ، ۲)رقابتی شدن قیمت وکاهش هزینه های تمام شده ی خط تولید ( به جهت دیدگاه هزینه ای به بخش کنترل و اتوماسیون ) ۳)یا درد سر ساز بودن سیستم کنترل واتوماسیون برای کارفرما و۴) …  خط تولید را بطور کامل و فرآیندی به اتوماسیون مجهز نمی کنند که این هم باعث ایجاد مشکلات تولید برای کارفرما شده و در نتیجۀ آن، مشتری نیز از محصول رضایت کافی را نداشته و معضلاتی را به بار می آورد.

  برخی از ویژگی های مربوط به پیاده سازی سیستم کنترل و مزیت هایی که در مسیر تولید و پیرو این تکنولوژی حاصل می شود و در حال حاضر در سه پروژه ای که توسط این شرکت برای کارفرمایان این صنعت به انجام رسیده  و قابل بررسی نیز می باشد ، عبارتنداز  :

   

           امتیازات پیاده سازی کامل سیستم کنترل و اتوما سیون در تولید خوراک دام و طیور

         این ویژگی ها در سه بخش طبقه بندی می گردد :

         الف- برای تولیدکننده ی خوراک دام و طیور

   

  • افزایش طول عمر ماشین آلات
   • کنترل کامل و به موقع راه اندازی وحذف توقف تجهیزات و ماشین آلات
   • مدیریت و کنترل بر رفتار ماشین ها طی فرآیند تولید به نحوی که همواره در نقطه کار باشند.
   • جلوگیری از ضربه های سهمگین به ماشین آلات در زمان بروز خطاهای احتمالی
   • کاهش استهلاکات
   • افزایش طول عمر ماشین آلات

  و نتیجتا هزینۀ تعمیرات خرابی‌های مکرر آنها به علاوه ی هزینه های توقف خط از ردیف هزینه های تولید حذف و در نهایت کاهش محسوس هزینه ی تمام شده تولید را در برخواهد داشت. هم چنین هزینه های دیگری چون اتلاف مواد در حین تولید، نیروی انسانی معطل شده و … که در صورت خرابی ماشین آلات به بار می‌آید، بر کارفرما تحمیل نخواهد شد.

  نکتۀ دیگر  اینکه کارکردن ماشین آلات در نقطه کار باعث می شود که ماشین آلات با کمترین استهلاک ممکن، و با حداکثر عمر مفید در فرآیند تولید کارایی بهینه داشته باشند.

   

  • مدیریت جامع خط تولید

  با اجرای یک سیستم جامع اتوماسیون کارخانه ، تمام فرآیندها و ماشین آلات تحت مدیریت واحد یک کنترل کننده قرار می گیرد. مزیت این کار اینست که به راحتی می توان لازمه های بهینه شدن فرآیند تولید و کارکرد ماشین آلات را تعریف و پیاده سازی کرد. که این کار با اتوماسیون مجزای ماشین آلات ولو اینکه با جدیدترین سخت افزارهای اتوماسیون صورت گیرند به دست نمی آید.

   

  • افزایش میزان تولید و رسیدن به حداکثر توان خروجی ممکن
   • با وجود سیستم سخت افزاری و نرم افزاری بهینه و جامع اتوماسیون صنعتی در یک کارخانه خوراک دام و طیور، افزایش سرعت تولید و به عبارتی کاهش نرخ تولید در واحد زمانی صورت می‌گیرد. هم چنین به راحتی می‌توان فرآیندهایی موازی را برنامه ریزی و اجرا کرد. در این صورت خلأهای زمانی فی مابین از بین می‌روند. مثل فرآیندهای بچ گیری جدید ، میکس کردن بچ قبلی ، آسیاب شدن با حداقل زمان و حداکثر دقت وبدون کمترین فشار بر روی ماشین آلات که همه می‌توانند به صورت موازی و کاملا کنترل شده ، انجام شوند.

   

  • تنوع تولید
   • در سیستم اتوماسیون امکان تعریف فرمول های مورد نظر و ذخیره سازی بیش از صد ها نوع محصول در گروه های متفاوت به راحتی میسر است و سیستم می‌تواند با انتخاب فرمولِ از قبل تعریف شده، فرمان ترکیب مواد اولیه ، مکمل‌ها و تنظیمات مختلف تولید بدون کوچکترین تغییرات سخت افزاری را به سرعت انجام دهد، در ضمن گزارشات تولید در طول تاریخ تولید کارخانه ذخیره خواهد ماند که معمولا برای بررسی ها و تصمیمات حوزه ی مدیریت این گزارش گیری ها بسیار مطلوب و تصمیم ساز هستند.
   • کارشناسان تغذیه یک کارخانجات خوراک دام تمام اتوماتیک می توانند فرمولاسیون های متعدد و متنوع را که بر اساس آخرین مطالعات خود به آن دست پیدا کرده اند را در سیستم پیاده سازی کنند. در این صورت جذب بیشترین مشتری از بازارهای مختلف داخلی و خارجی میسر خواهد شد.

   

  • سیستم انعطاف پذیر گزارش گیری
   • ثبت داده‌های فرآیند تولید و امکان گزارش گیری از میزان مصرف مواد اولیه و تولیدات به صورت روزانه ، هفتگی و سالانه و در هر زمان میسر است که بر طبق نظر کارفرما قابل طراحی و اجرا می باشد.

   

  • نمایش و ثبت تمامی سیگنال های خطا و آلارم ها
   • تعریف خطاهای مختلف در کلاسه های گوناگون برای سیستم مانیتورینگ
   • ثبت رویدادها و مقادیر به عنوان آرشیوی از پیشینه ی عملکرد ماشین آلات
   • نمایش به موقع و دقیق خطاها در قالب های مختلف گرافیکی، متنی، جدولی

  در نتیجه ی سیستم ثبت و نمایش خطاها ، می توان سرعت و دقت عیب یابی را افزایش داد. و در این صورت مشکلات ناشی از بالا بودن زمان عیب یابی که تاثیر مستقیم بر روی روند افزایش هزینه های تولید خواهد داشت مرتفع خواهد شد. علاوه بر این به راحتی با استفاده از گزارش های عیوب و خطاهای متداول سیستم، می توان برای تعمیر و نگهداری سیستم برنامه ریزی های لازم را انجام داد.

  • امکانات ویژه
   • امکان مانیتورینگ کامل پروسه تولید در اتاق مدیر کارخانه و یا از طریق اینترنت در هر مکان
   • سیستم مدیریت مصرف انرژی ( کاهش مصرف انرژی ) و بهینه سازی
   • امکان ایجاد ارتباط بخش مانیتورینگ تولید با سیستم مالی کارخانه

   

   

   

  • تولید محصول استاندارد
   • در نتیجه ی اجرای اتوماسیون کامل و امکان اعمال دقت های لازم در مراحل مختلف توزین، ترکیب مواد، پروسه ی پخت و پلتنگ و در نهایت سرد کردن و بسته بندی، رعایت استانداردهای تولید بطور کامل میسر خواهد شد. و با در نظر گرفتن شرایط دیگری از جمله کیفیت مواد اولیه و فرمولاسیون مهندسی شده با اطمینان از پروسه تولید می توان برنامه‌ریزی لازم برای ارتقاء کیفیت محصول جهت صادرات را انجام داده و در نهایت پیاده سازی کرد.

   

  • حذف خطاهای انسانی و اپراتوری و..

   

  ب- برای صاحبان صنعت مرغداری

  • کاهش تلفات چرخه ی اولیه مصرف تولیدات ( دام و طیور )
  • کاهش هزینه های دارویی دام و طیور
  • تسهیل صادرات و ارز آوری و امکان تبدیل کشورمان به قطب تولید و صادرات خوراک دام وطیور و آبزیان ( به جهت تولید با معیار های استاندارد های جهانی ) و نیز توسعه کارآفرینی در این صنعت و گسترش صادرات پروتئین سالم و منطبق با استانداردهای بین المللی و…

  ج– برای جامعه انسانی

  • ارتقاء سلامت جامعه
  • کاهش هزینه های درمانی ناشی از مصرف پروتئین ناسالم
  • کاهش مرگ ومیر و بیماری های مختلف انسانی و کاهش هزینه های درمانی وکاهش تبعات دیگر اجتماعی و..

  در خاتمه امید است با نگاه سرمایه گذاری به تکنولوژی اتوماسیون صنعتی و دیدگاهی علمی به این صنعت ،  و حمایت های دولتی و ارزش نهادن به تولید در بخش خصوصی ، نتایج حاصله ی فوق موجب رونق اقتصادی ، اجتماعی و ارتقاء سلامت برای کشورمان به دنبال داشته باشد .

  درصورت تمایل نظرات خود را به آدرس  info@partcontrol.ir  ارسال فرمایید.

  http://www.aparat.com/v/haR3H

  تهیه شده توسط : کارگروه اتوماسیون در صنعت خوراک دام و طیور و آبزیان در شرکت پارت کنترل

   

  www.partcontrol.ir