- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

معرفی ۳۰ آفت کش جدید و ۲۵ واریته بذر و نهال به کشاورزان/ ۸۰ درصد پژوهش ها به مزارع راه می یابند

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی؛

رییس سازمان تات خبر  داد:

معرفی ۳۰ آفت کش جدید و ۲۵ واریته بذر و نهال به کشاورزان/ ۸۰ درصد پژوهش ها به مزارع راه می یابند

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از معرفی ۱۵۰ یافته در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: ۳۰ آفت کش و ۲۵ واریته بذر و نهال جدید به کشاورزان معرفی کرده ایم.

اسکندر زند، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، تصریح کرد: نزدیک به ۱۰۰ یافته دیگر نیز مربوط به توصیه های فنی و گوناگون در حوزه های مختلف کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه درصد بالایی از این طرح ها عملیاتی شده و به مزارع راه پیدا می کنند، اظهار کرد: بیش از ۸۰ درصد این یافته ها به مزارع راه می یابند و عملیاتی می شوند.

معاون حجتی ادامه داد: برای نمونه در بخش سموم، کشاورزان برخی از آفت کش ها را در مزارع شان استفاده می کنند و کاربردی شده است.

زند افزود: سازمان تات طرح های پژوهشی را خروجی محور کرده است. از این رو، تعداد طرح ها را اعلام نکردیم و تعداد یافته های قابل ترویج اکتفا کردیم که از این میزان بیش از ۸۰ درصد عملیاتی خواهد شد.

گفتنی است؛ برخی خبرگزاری ها پس از نشست خبری دیروز اسکندر زند، به نقل از وی به اشتباه اعلام کردند ۱۳۰ رقم آفت کش جدید معرفی شده است  در حالی که زند در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار اگنا، تصریح کرد ۳۰ آفت کش جدید را روانه بازار کرده اند و ۱۳۰ رقم نادرست است.

 

معرفی ۳ رقم جدید لیموترش مقاوم به آفت جاروئک

رییس سازمان تات درباره آفت جاروئک لیمو ترش نیز تصریح کرد: بخش بزرگی از باغ های لیموترش در جنوب کشور با این آفت از بین رفته است و ما ۴ رقم جدید لیموترش مقاوم نسبت به آفت جاروئک را شناسایی کرده ایم که در حال طی مراحل لازم هستند و امیدواریم دو یا سه رقم از آنها را به کشاورزان معرفی کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آفت کش و سم برای مقابله با جاروئک وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: آفت کشی برای مقابله با این بیماری وجود ندارد و تنها پیشگیری و تولید رقم مقاوم لیموترش در دستور کار قرار گرفته است.

 

صادرات واکسن به عراق؛ هند و ترکیه مشتریان بعدی

معاون وزیرجهاد کشاورزی همچنین از تبادلات دانش فنی ایران با سایر کشورها خبر داد و گفت: ترکیه در واکسن به دانش فنی ما نیاز دارد.

وی افزود: در حال حاضر واکسن عقرب را به کشور عراق صادر می کنیم.

او اظهار کرد: در زمینه دانش فنی کشورهایی مانند هند و ترکیه مشتری ما هستند که اگر بتوانیم به توافق برسیم، این تبادل ها اجرایی خواهند شد.

[2] [3] [4]