• شماره خبر : 32437۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۸ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • برای ممنوعیت کشت برخی از محصولات کشاورزی برنامه ریزی لازم است

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کم آبی موجود در کشور گفت: به‌منظور ممنوعیت کشت برخی از محصولات باید برنامه‌ریزی وجود داشته باشد.

  محصولات کشاورزی

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

  برای ممنوعیت کشت برخی از محصولات کشاورزی برنامه ریزی لازم است

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کم آبی موجود در کشور گفت: به‌منظور ممنوعیت کشت برخی از محصولات باید برنامه‌ریزی وجود داشته باشد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، محمدصادق حسنی جوریابی در خصوص ممنوعیت کشت برخی محصولات با توجه به کاهش بارندگی‌ها، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که سال خشکی را پیش رو داریم و با توجه به کاهش میزان بارندگی‌ها در سطح کشور سال پرآبی را پیش رو نداریم، اما با این وجود برخی از مسائل در زمینه آب را می‌توان مدیریت کرد.

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه امکان کشت محصول برنج به‌عنوان محصولی با نیاز بالا به آب در استان‌های شمالی کشور وجود دارد، گفت: در استان‌هایی مانند شیراز و اصفهان با توجه به بحران آب موجود، کشت برنج صرفه اقتصادی ندارد.

  نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با توجه به کم‌آبی موجود در کشور باید برنامه‌ریزی به‌منظور ممنوعیت کشت برخی از محصولات وجود داشته باشد، ادامه داد: به عنوان مثال چغندرقند و هندوانه نیز آب بسیار زیادی را برای کشت نیاز دارند که اگر از نظر اقتصادی قیمت تمام شده آب و قیمت فروش هندوانه را مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که کشت این محصولات در برخی از استان‌ها عاقلانه نیست.

  وی اضافه کرد: تمامی این موارد باید در سال جاری در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با دقت بسیار زیادی بررسی، کنترل و مدیریت شوند تا بحران کم آبی را پشت سر بگذاریم.

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، در خصوص اینکه آیا وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند به خوبی ممنوعیت کشت برخی از محصولات کشاورزی را اجرا کند، اظهار داشت: نمایندگان مردم در مجلس وظیفه قانون‌گذاری و نظارت را دارند که باید در این مورد نظارت کنیم، در صورتی که نظارت ما دقیق و صحیح باشد اجرای ممنوعیت کشت به‌خوبی اجرا می‌شود، در غیر این‌صورت وزارت جهاد کشاورزی به‌دلیل محدودیت‌هایی که دارد زیر بار اجرای این طرح نمی‌رود و تنها به‌گونه‌ای عمل می‌کندکه آیین نامه را اجرایی کند.

  وی در پایان با تاکید بر اینکه نظارت نمایندگان باعث می‌شود که آیین‌نامه‌ها به‌صورت دقیق و صددرصدی اجرا شود، خاطرنشان کرد: در اجرای بسیاری از قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی رانت وجود دارد که باعث می‌شود مسئولین چشم پوشی کنند و قوانین را دور بزنند، اما به‌دلیل اینکه نمایندگان مردم در مجلس خارج از آن سیستم قرار دارند قدرت نظارتی آنها دقیق و بدون خط خاصی است و همچنین خواسته و منفعت شخصی ندارند.