• شماره خبر : 36066۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۵ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • موسسه رازی در بخش تحقیقات، عملکرد خوبی ندارد/ موسسه رازی باید تنها به بخش تولید بپردازد؟

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، مسئولیت اصلی این موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی را پژوهش و تحقیق دانست و تصریح کرد: این موسسه کمتر به وظایف اصلی خود پرداخته‌ است و من این مساله را در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی هم اطلاع دادم.

  جبران خسارت کشاورزان سیل زده

  انتقاد رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از مدیریت غیر علمی کشاورزی:

  موسسه رازی در بخش تحقیقات، عملکرد خوبی ندارد/ موسسه رازی باید تنها به بخش تولید بپردازد؟

   

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، مسئولیت اصلی این موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی را پژوهش و تحقیق دانست و تصریح کرد: این موسسه کمتر به وظایف اصلی خود پرداخته‌ است و من این مساله را در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی هم اطلاع دادم.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، احمدعلی کیخا در آیین روز ملی دامپزشکی، گفت: بیش از  ۹۰ سال از عمر موسسه تحقیقات و سرم‌سازی کشور می‌گذرد و براساس آخرین گزارش ها، این موسسه بیشتر در بخش تولید فعالیت می کند.

   

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با طرح این پرسش که آیا این موسسه باید تنها به بخش تولید بپردازد، از سیاست های بخش کشاورزی انتقاد کرد و گفت: سیاست‌گذاری‌ها و مدیریت‌هایی که در حوزه کشاورزی انجام می‌شود برآمده از فناوری‌های نوین نیست.

   

  کیخا افزود:‌ اینکه ما در زمان تخصیص بودجه در مجلس بیاییم و مسایلی را مطرح کنیم که بودجه برای بخش‌های مختلف بگیریم کافی نیست و این منجر به توسعه بخش نخواهد شد.

   

  وی ادامه داد: اگرچه اقدامات خوبی در چهار دهه گذشته در حوزه کشاورزی انجام شده، اما توسعه‌ای در این بخش صورت نگرفته است. کارها طبق برنامه و چارچوب خاصی نیست و بیشتر موردی و اتفاقی انجام می‌شود.

   

  بسیاری از تصمیمات کشاورزی خارج از بخش گرفته می شود

   

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار کرد: در بخش توسعه کشاورزی نیز با همه کارهایی که انجام شده و در عملکرد محصولات هم وضعیت بهتری داریم اما به نظر من توسعه واقعی در این بخش اتفاق نیفتاده است و نتوانستیم به توسعه کشاورزی دست یابیم.

   

  کیخا با اشاره به ایراداتی که در بخش کشاورزی و توسعه این بخش وجود دارد، گفت: بسیاری از تصمیمات و سیاست‌های خارج از بخش کشاورزی بر این حوزه تاثیر گذاشته است، اما بخشی از این مشکلات مربوط به داخل بخش است.

   

  وی در ادامه انتقاداتش گفت: حرف من این نیست که کاری در این حوزه انجام نشده است. در مجموع کشاورزی کشور به صورت علمی مدیریت نمی‌شود. ‌در حوزه نظری مبانی کشاورزی نیز ضعیف عمل کرده‌ایم و به یک چارچوب خاصی نرسیده‌ایم.

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین از تمامی دامپزشکان کشور خواست تا برنامه‌های خود را بر اساس فناوری‌های روز تبیین و الزامات آن را مطالبه کنند.