• شماره خبر : 31952۲۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۶ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشور در رفسنجان رونمایی شد

  نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی در کشور که امکان مدیریت کشاورزی از راه دور را به سادگی فراهم می کند، در رفسنجان رونمایی شد.

  دستگاه هوشمند آب و هواشناسی

  نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشور در رفسنجان رونمایی شد

  نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی در کشور که امکان مدیریت کشاورزی از راه دور را به سادگی فراهم می کند، در رفسنجان رونمایی شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) عضو ملی نخبگان کشور و مدیر این طرح در حاشیه رونمایی از این اختراع در حوزه کشاورزی گفت: مراسم رونمایی از این دستگاه که به همت محققان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان طراحی و ساخته شده است، با حضور رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور و جمعی از دانش آموختگان و محققان این دانشگاه برگزار شد.

  معین ملامحمدی افزود: مطالعات، طراحی و ساخت این دستگاه، چهارسال و توسط ۳۰نفر از پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه ولیعصر رفسنجان و با هزینه ۹۰۰میلیون تومان انجام گرفته است.

  او با اشاره به بحران آب گفت: با توجه به بحران آب و کمبود منابع آبی، بارندگی کم و تبخیر زیاد آب و همچنین افت سطح آب سفره های زیرزمینی در این شهرستان و در کنار این معضلات، بروز سرمازدگی و گرمازدگی های دو سال اخیر، لازم بود  دستگاهی برای رفع این مشکلات طراحی شود.

  وی گفت: امسال پوکی پسته بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان به باغ های رفسنجان خسارت زد، بنابراین اجرای طرح های هوشمند در راستای مدیریت صحیح منابع آبی ضروری است تا محصول احیا شود و شاهد رونق اقتصادی باشیم.

  ملامحمدی درباره نحوه استفاده از دستگاه هوشمند آب و هواشناسی نیز اظهار کرد: کشاورز می تواند مزرعه خود را به این دستگاه معرفی و موقعیت آن را ثبت کند. مزرعه هر دو ساعت پایش می شود و سنسورهای دما، رطوبت، باد و … که به این دستگاه متصل هستند، به طور لحظه ای تغییرات و اطلاعات مزرعه را ثبت و اعلام می کند.

  وی ادامه داد: وقتی مزرعه به سیستم معرفی می شود کمبود آب را مشخص و بهترین زمان آبیاری را محاسبه و اعلام می کند. همچنین اندازه گیری سطح آب چاه کشاورزی، مدیریت هوشمند باغداری، اعلام حمله آفات از یک هفته قبل، تشخیص پوکی پسته، پیش بینی سرمازدگی و سرعت وزش باد، اعلام بهترین زمان برداشت محصول پسته، تشخیص بیماری های برگ پسته به صورت آنلاین، توصیه های فصلی کارشناس تغذیه و … از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه است.

  وی با اشاره به اینکه این دستگاه یکی از شگفت انگیزترین خدمات دنیای تکنولوژی امروز است، افزود: این پدیده مدیریت کشاورزی از راه دور در انواع چاه های کشاورزی، قنوات و انواع مزارع کشاورزی را به ساده ترین روش ها ارایه می کند.

  به گزارش ایرنا، ملامحمدی همچنین گفت: قیمت هر دستگاه بین ۱۵میلیون تا ۲۰میلیون تومان است که برای یک چاه کشاورزی کافی است.

  به گفته ملامحمدی این دستگاه که به تولید انبوه هم خواهد رسید را می توان علاوه بر استفاده در سایر نقاط کشور به خارج از کشور هم صادر کرد.

  وی تاکید کرد: بحران آب را در رفسنجان جدی بگیریم.

  گفتنی است؛ شهرستان رفسنجان با بیش از ۸۰ هزار هکتار یاغات پسته اقتصادش بر پایه این محصول صادراتی قرار دارد. این شهر با بیش از ۳۱۱ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری کرمان قرار دارد.