• شماره خبر : 38966۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۰ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • نرخ خرید تضمینی گندم، زیر قیمت منطقه است/ ما هم مانند کشاورزان راضی نیستیم

  مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم، نرخ خرید تضمینی گندم را در سال زراعی جاری زیر قیمت منطقه ای این محصول دانست و گفت: این نرخ دست کم 150 تا 160 تومان نیز زیر قیمت فوب خلیج فارس است.

  گندم

  مشاور وزیر جهاد کشاورزی:

  نرخ خرید تضمینی گندم، زیر قیمت منطقه است/ ما هم مانند کشاورزان راضی نیستیم

  مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم، نرخ خرید تضمینی گندم را در سال زراعی جاری زیر قیمت منطقه ای این محصول دانست و گفت: این نرخ دست کم ۱۵۰ تا ۱۶۰ تومان نیز زیر قیمت فوب خلیج فارس است.

  اسماعیل اسفندیاری پور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، با اشاره به بارندگی های مناسب در ماه های اخیر، وضعیت برداشت گندم امسال را خوب ارزیابی کرد و گفت: بارش های بموقع به افزایش عملکرد گندم منجر می شود و امسال تا ۱۴ میلیون تن گندم برداشت خواهیم کرد.

  وی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت به خواسته کشاورزان مبنی بر اصلاح نرخ گندم با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور، توجهی نمی کند، تصریح کرد: من در مقام مجری طرح گندم تنها می توانم در باره وضعیت تولید اظهار نظر کنم.

  مشاور حجتی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا از نرخ ۱۶۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم که با چانه زنی ها و حتی تهدید به استیضاح وزیر از سوی نمایندگان مجلس به دست آمد، رضایت دارید، گفت: اگر کشاورزان از این قیمت راضی باشند ما هم راضی هستیم.

  خبرنگار اگنا به مشاور وزیر گفت که تشکل های کشاورزی مانند بنیاد ملی گندم بارها نارضایتی خود را از قیمت گندم اعلام کرده اند، موضع شما چیست، وی اظهار کرد: بنابراین ما هم ناراضی هستیم اما تلاش می کنیم رضایت کشاورزان را جلب کنیم.

  مجری طرح گندم با اعلام پیش بینی برداشت ۱۴ میلیون تن گندم تا پایان فصل زراعی جاری، افزود: نخستین برداشت گندم امسال در استان بوشهر انجام شده و همچنان ادامه دارد. به دلیل برخورداری کشور از ۴ اقلیم مناسب، کشت گندم از مهر ماه شروع می شود و تا اوایل دی ماه تداوم خواهد داشت.

  اسفندیاری‌پور که افزایش برداشت بیش از یک میلیون تنی گندم را همراه با افزایش ۱۰۰ هزار هکتاری سطح کشت اعلام کرد، در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که مسئولان مربوط در بخش زراعت به ویژه جناب مهندس کشاورز همواره اعلام می کنند که تولید گندم در سال های اخیر با کاهش سطح و افزایش عملکرد به دست آمده است، اما شما می گویید افزایش سطح داریم، گفت: در سال های اخیر میانگین تولید گندم در واحد سطح با کاهش همراه بوده است و ۱۰۰ هزار هکتاری که امسال افزایش سطح داشتیم در مقابل کاهش سطح در سال های گذشته است.

  مشاور وزیر حجتی، قطع واردات ۷ میلیون تنی گندم را مهم ترین دستاورد دولت یازدهم و دوازدهم دانست و افزود: با تلاش کشاورزان عزیز و حمایت های دولت، سه سال متوالی است که گندم وارد نمی کنیم و دست کم سالانه از خروج ۲٫۷ میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.

  اسفندیاری‌پور گفت: کشور ایران با میانگین ۲۳۲ میلی‌متر بارندگی سالانه، در منطقه خشک و در کمربند خشکی واقع شده است، اما با برخورداری از چهار نوع اقلیم مناسب برای کشت گندم، امکان کاشت هر گونه گندم را دارد و این مزیت بزرگی است که شامل حال کشور عزیز ما شده است.

  وی تامین۴۲ درصد از پروتئین و ۳۸ درصد از انرژی مورد نیاز کشور را از مصرف گندم اعلام کرد و افزود: برنامه تولید گندم تا پایان برنامه هفتم توسعه طراحی شده است و به طور دقیق اجرا می شود و تداوم خواهد داشت.