• شماره خبر : 34901۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۱۱ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • کشورهای APEC جایگاه شان را در تولید تخم مرغ در جهان تثبیت می کنند

  کشورهای آسیا- اقیانوسیه نقش مهمی در پرورش مرغ تخمگذار و تولید تخم مرغ دارند. براساس آمار و با توجه به روند رشدشان طی سال های اخیر، انتظار می رود این کشورها در سال های آینده جایگاه شان را در صنعت تولید تخم مرغ در جهان تثبیت کنند.

  کشورهای APEC 

  کشورهای APEC جایگاه شان را در تولید تخم مرغ در جهان تثبیت می کنند

  کشورهای آسیا- اقیانوسیه نقش مهمی در پرورش مرغ تخمگذار و تولید تخم مرغ دارند. براساس آمار و با توجه به روند رشدشان طی سال های اخیر، انتظار می رود این کشورها در سال های آینده جایگاه شان را در صنعت تولید تخم مرغ در جهان تثبیت کنند.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از poultryworld، آمارها نشان می دهد نزدیک به دوسوم تخم مرغ تولیدشده در سال ۲۰۱۶ و ۶۰ درصد مرغ در جهان توسط این کشورها تعلق دارد.

  چین، به عنوان بزرگترین تولیدکننده تخم مرغ در جهان، نزدیک به ۳۶ درصد این محصول را که چهار برابر بیشتر از ایالات متحده آمریکا (۸٫۲ درصد) و ۱۰ برابر بیشتر از مکزیک (۳٫۷ درصد)، سومین تولیدکننده بزرگ تخم مرغ در جهان، است را تولید می کند.

  گزارش هان ویلیام ویندهورست، تحلیلگر آماری کمیسیون بین المللی تخم مرغ با عنوان «پویایی و مسیر صنعت تخم مرغ در کشورهای عضو APEC»، نشان می دهد که بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶، پرورش مرغ تخم گذار ۲٫۱۸ میلیارد قطعه (۵۶٫۲درصد) افزایش داشته است.

  در مدت مشابه، در کشورهای آسیا- اقیانوسیه، پرورش مرغ تخم گذار به ۸۲۰ میلیون قطعه افزایش یافت و رشد ۳۶٫۶ درصدی را تجربه کرد. سهم این کشورها در  رشد جهانی پرورش مرغ تخم گذار، ۳۷٫۸ درصد بوده است.

   

  یکه تازی چین و کاهش تولید در ژاپن

  نگاهی دقیق به آمار تولید طیور در کشورها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۶، در مجموع سهم ۵ کشور پیشرو (چین، آمریکا، اندونزی، مکزیک و روسیه) در میان کشورهای APEC در پرورش مرغ تخم گذار ۳۹٫۶ درصد است.

  چین با پرورش ۴۴٫۴ درصدی مرغ تخم گذار در صدر این فهرست قرار دارد و پس از آن، ایالات متحده آمریکا با ۱۱٫۹ درصد و اندونزی با ۸٫۲ درصد در رده های دوم و سوم جای گرفته اند.

  بر این اساس، تولید تخم مرغ در جهان بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶، ۲۸٫۹ میلیون تن (۶۴٫۱درصد) افزایش یافت. سهم کشورهای عضو آسیا- اقیانوسیه در این رشد چشمگیر، ۱۹٫۴ میلیون تن (۶۷٫۱درصد) بود.

  نگاهی دقیق تر به رنکینگ کشورها، نه تنها سلطه چین، بلکه ثبات نسبی صنعت تخم مرغ را در منطقه نشان می دهد، البته به جز ژاپن که با کاهش تولید مواجه است.

  براساس این گزارش، مقایسه رنکینگ کشورها با توجه به رشد نسبی آنها، تفاوت های چشمگیری را نشان می دهد.

  «حجم تولید ۹ کشور از ۲۱ کشور عضو APEC، دو برابر شده و نرخ رشد نسبی در کشورهایی مانند پرو (۲۰۸٫۵درصد)، ویتنام (۲۰۳٫۲درصد)، پاپوآ گینه نو (۱۷۵درصد) و شیلی (۱۳۵٫۴درصد) بسیار چشمگیر است.

  این در حالی است که رشد منفی در سه کشور ژاپن، تایوان و هنگ کنگ مشاهده می شود.

  نتایج این گزارش نشان می دهد که کشورهای عضو APEC می توانند در سال های آینده جایگاه شان را در صنعت تولید تخم مرغ در جهان مستحکم کنند.