- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

نقش کلیدی APS در استارت انقلاب آبی

APS در استارت انقلاب آبي
نقش کلیدی APS [1] در استارت انقلاب آبی

دکتر جیمز اچ.تیدول (James H.Tidwell) رئیس سابق انجمن جهانی آبزی‌پروری [1]، رئیس بخش آبزیان فرانکورت و کنتاکی ایالات متحده با استفاده از بهترین کارشناسان جهان معاصر در زمینه آبزی‌پروری درباره نقش کلیدی «APS» در عرصه شیلات [1] دنیا دیدگاه‌ها و موارد عملی را مطرح کرده‌اند که نشان می‌دهد که ما با مطالعه، پژوهش و کار میدانی باید متوجه این نکته باشیم که با پروپاگاندای تبلیغاتی بدون محتوا، خیلی در عرصه‌های جهانی عقب هستیم.

اساتید برجسته آبزی‌پروری جهان همچون جفر آلن (استرالیا)، جیمز ام آبلینگ (ایالات متحده)، گری فورشل (آیداهو)، جان هارگریوز (لوئیزنا)، دی ان برون (کلمبیا)، جف هینشو (کارولینای شمالی)، جسی چاپل (آلاباما)، ریچارد لنگان (نیوهمشایر)، جان دبلیو لفلر (کارولینای جنوبی)، جیمز ای ـ راکسای (جزایر ویرجین)، ‌مایکل مازر (تگزاس)، اندرو جی.ری (می.سی.سی.پی جنوبی)، مایکل ماسنجل (سن دیگو)، رابرت رتو (ویلفیلد)، استیون دی. میمز (فرانکفورت)، رابرت آر، استیکینی (کالج تگزاس)، ریچارد جی، اوندوز (کنتاکی)، گریک تاکر (می.سی.سی.پی)، گرانویل دی.ترز (تگزاس)، مایکل بی. تیمنز (دانشگاه کرنل نیویورک)، با سرتیم این جمع متخصص در حوزه آبزی‌پروری به این باور رسیده‌اند که « نگاه به آینده چیست؟»، «چه نوع و ترکیب جدیدی از سامانه‌ها را در دوردست‌ها برای نیل به پیشرفت این صنعت نوپا شاهد خواهیم بود؟» و «چگونه تغییر آب و هوا می‌تواند بر آبزی‌پروری و توانایی آن برای تامین مقادیر زیاد پروتئین با کیفیت بالا برای جمعیت انسانی به‌ویژه در مناطقی از جهان که نیاز آنها به این مواد بیشتر است، تاثیر بگذارد؟»

طبق دیدگاه ملبارنستو (Melbo Reansto) از سازمان FAO (فائو)، «آبزی‌پروری در حال حاضر به عنوان کشاورزی نوظهور، تسریع‌کننده انقلاب آبی (Blue Revolution)، پاسخ به عرصه جهانی ماهی در آینده، ‌سریع‌ترین بخش تولید غذایی و آینده شیلات در دنیا شناخته می‌شود».

به یاد داشته باشیم وظیفه پیش‌ِرو دلهره‌آور است، انتظار می‌رود ASPی آبزی‌پروری در تامین امنیت غذای دریایی، بهداشت غذایی، کاهش فقر و توسعه اقتصادی نقش داشته باشد و ضمن پاسخ به این تقاضاها کمترین آسیب را به محیط‌زیست وارد کند و پیشینه منفعت را برای جامعه بشری در پی داشته باشد.

سامانه‌های تولید آبزی‌پروری (Aquaculture Production Systems) شامل سامانه‌های تولید، آینده و چالش‌ها، پیشینه آبزی‌پروری، کارکردها و خصوصیات تمام سامانه‌های مرتبط، ویژگی و طبقه‌بندی سامانه‌ها، پرورش صدف، پرورش آبزیان در قفس، آب‌های شیرین و مناطق محافظت شده دریایی، پرورش‌ ماهی در قفس اقیانوس‌ها، مخازن آبی، آبراهه‌های جریان‌دار، استخرها، مداربسته، بیوفلاک، پرورش آبزیان قسمت‌بندی شده، اکواپونیک، برنامه‌ریزی، روندهای آینده و مسائل مربوط به توسعه پایدار می‌باشد.

برای دکتر جیمز اچ.تیدول (James H.Tidwell) رئیس سابق انجمن جهانی آبزی‌پروری و تیم کارشناسی ایشان به عنوان یک ژورنالیست ایرانی آرزوی موفقیت می‌کنیم و اگر فهرست همکاران ایشان را مروری کنیم متوجه خواهیم شد که شش رئیس قبلی انجمن جهانی آبزی‌پروری در این سیستم مشارکت داشته‌اند. راستی در عرصه داخلی چند نفر نام این متخصصان زبده آبزی‌پروری را تا کنون شنیده‌اند؟

فراموش نکنیم یادگار ارزشمند این جمع متخصص؛ یعنی سامانه‌های تولید آبزی‌پروری (APS)، نقش کلیدی را در انقلاب آبی در سراسر جهان داشته و سایر کشورها با بررسی عملکرد خود در زمینه آبزی‌پروری راستی‌آزمایی کرده‌اند؛ پس باید بدانیم اگر به خود نیاییم شعار، نابسامانی و روزمرگی همه ما را از قافله‌های جهانی رشد و پیشرفت باز خواهد داشت.

علیرضا کیهان پور تحلیل گر بخش کشاورزی

[2] [3]