• شماره خبر : 27182۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۸ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • نیشابور مقام اول تولید گوشت و شیرخام در استان را داراست

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور گفت: شهرستان نيشابور روزانه 600 تا 650 تن شير خام و 9 هزار تن گوشت قرمز در سال توليد مي‌كند، اين شهرستان مقام اول توليد شير خام و گوشت قرمز را در استان به خود اختصاص داده است.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور گفت: شهرستان نیشابور روزانه ۶۰۰ تا ۶۵۰ تن شیر خام و ۹ هزار تن گوشت قرمز در سال تولید می‌کند، این شهرستان مقام اول تولید شیر خام و گوشت قرمز را در استان به خود اختصاص داده است.

  علی سلیمانی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور در نشست خبری عنوان کرد: دو وظیفه مهم دامپزشکی حفظ و حراست از سرمایه دامی و دیگری نظارت بر فرآورده‌های خام دامی و پروتئینی است؛ نیشابور پتاسیل‌های فراوانی در زمینه تولید فرآورده‌های دامی و طیور دارد.

  وی افزود: ۷۰ هزار راس دام سنگین در نیشابور داریم که این آمار بالایی است و همچنین ۷۰۰ هزار راس دام سبک در شهرستان وجود دارد.

  سلیمانی گفت: نیشابور مقام اول تولید شیر خام در استان را با روزانه حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ تن تولید شیر خام به خود اختصاص داده که از این میزان حدود ۳۰۰ تن جذب کارخانه‌های لبنی نیشابور می‌شود و با تولید ۹ هزار تن گوشت قرمز در سال مقام اول تولید گوشت قرمز در استان را داراست؛ همچنین نیشابور مقام سوم تولید عسل با ۲۱ هزار کندوی عسل را نیز به خود اختصاص داده است. ظرفیت تولید مرغ و تخم‌مرغ نیز در شهرستان افزایش یافته است.

  وی ادامه داد: ۱۲۰ نفر دامپزشک و سایر رده‌های دامپزشکی اعم از دکتر و کاردان و لیسانس در قالب درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، مراکز بسته‌بندی، مسئول فنی بهداشتی در مراکز جمع آوری شیر و کارخانجات خوراک دام، کشتارگاه‌ها در بخش خصوص و دولتی کار نظارت و خدمات رسانی به دامداران و تولیدکنندگان را انجام می‌دهند.

  سلیمانی با بیان این که در نیشابور حدود ۱۶ کلینیک و درمانگاه دامپزشکی و ۱۲ داروخانه دامپزشکی وجود دارد، گفت: خوشبختانه در ۶ ماهه اول سال جاری نه بیماری آنفولانزا و نه بیماری تب برفکی را به صورت همه گیری نداشته‌ایم و در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور هشدار داد: به کسانی که مبادرت به خرید جوجه های رنگی می‌کنند و یا پرنده‌های آبزی را بدون مجوز از شمال کشور وارد می‌کنند، هشدار می‌دهیم که بدون مجوز دامپزشکی اقدام به حمل اردک و مرغابی و پرندگان آبزی از شمال کشور نکنند.

  وی با تاکید بر این که در مرغداری های گوشتی هیچ گونه هورمونی استفاده نمی‌شود، گفت: یک میلیون و ۷۸۳ هزار و ۷۵۹ قطعه جوجه ریزی در مرغداری های نیشابور انجام شده است و ۲۴۳ واحد گوشتی مرغ تخم‌گذار در نیشابور داریم.