• شماره خبر : 33325۲ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۹ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • نگرانی کشاورزان انگلیسی از شیوع بیماری های کلزا

  مطالعه جدید محققان انگلیسی نشان می دهد اثرگذاری ژن مقاوم کلزا در برابر بیماری ها کاهش یافته است، از این رو کشاورزان این کشور با مشکلاتی برای تولید این محصول مواجه خواهند شد.

  شیوع بیماری های کلزا

  نگرانی کشاورزان انگلیسی از شیوع بیماری های کلزا

  مطالعه جدید محققان انگلیسی نشان می دهد اثرگذاری ژن مقاوم کلزا در برابر بیماری ها کاهش یافته است، از این رو کشاورزان این کشور با مشکلاتی برای تولید این محصول مواجه خواهند شد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از allaboutfeed، کلزا سومین محصول پراهمیت انگلستان است و ۲٫۲ میلیون تن از این محصول در سال ۲۰۱۷ در این کشور برداشت شده است.

  کلزا، سومین منبع روغن گیاهی در جهان به شمار می رود و مصرف زیادی نیز برای خوراک حیوانات دارد. با این وجود، ۳ بیماری اصلی در جهان بر کلزای روغنی تاثیر می گذارد و سالانه ۱۵درصد بازده این محصول را کاهش می دهد.

  یکی از این بیماری ها «عامل شانکر ساقه» است که سالانه بیش از ۱۳۰ میلیون دلار آمریکا به کشاورزان انگلیسی خسارت وارد می کند.

  بر اساس مطالعات جدید انجام شده در دانشگاه هرتفوردشایر انگلستان، محققان کشف کرده اند که اثرگذاری ژن مقاوم کلزا در مقابل بیماری «عامل شانکر ساقه»، کاهش یافته و همین امر منجر به خسارت قابل توجهی در صنعت پرورش کلزا در انگلستان شده است.

  این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد تاثیر ژن مقاوم میزبان Rlm7 در کنترل پاتوژن عامل شانکر ساقه،  لپتوسفریا ماکولانس که اهمیت بسیاری دارد، در حال کاهش یافتن است.

   

  خسارت بیش از ۶ میلیون دلاری عوامل بیماری زا به تولید کلزا در انگلیس

  هنگامی که مقاومت میزبان با تغییرات در میزان عوامل بیماریزا موثر نیست، کولیتوارها (رقم) از دست می روند. همین امر سالانه حدود ۶٫۸۷ میلیون دلار آمریکا برای صنعت تولید کلزا هزینه دارد.

  بدون در نظر گرفتن مصرف قارچ کش ها برای کنترل عامل شانکر ساقه، کشاورزان بیشتر از کولتیوارهایی (رقم) استفاده می کنند که در برابر عوامل بیماری زا مقاوم هستند.

  بیماری «عامل شانکر ساقه» به دلیل دو عامل بیماریزای گیاه قارچی لپتوسفریا ماکولانس و ال. بیگلوبوسا به وجود می آید  که ماکولانس عامل مهاجم تری به شمار می رود.

  ژن های مقاوم میزبان در کولتیوارها علیه عوامل بیماریزای خاص عمل می کنند. Rlm7، ژن پراهمیتی است که در بسیاری از کولیتوارهای کلزا در انگلیس پرورش داده شده است.

  دکتر جورجیا میتروسیا، محقق انگلیسی در این باره می گوید: «در سالهای اخیر رشد کلزا در انگلستان افزایش یافته که برای صنعت کشاورزی و اقتصاد بریتانیا بسیار حائز اهمیت است.»

  وی ادامه داد: «این تحقیق برای صنعت کلزا یک هشدار است و امیدواریم استراتژی هایی برای حفظ کولتیوارهای موجود تجاری ارائه شود.»

  او افزود: «ترکیب مقاومت ژنی Rlm و مقاومت کمّی در همان کولتیوار و توسعه استراتژی هایی برای بهبود رشد ژن های مختلف Rlm در جهت برداشت ثابت کلزای روغنی در سال های آتی حائز اهمیت است.»

  منبع: https://www.allaboutfeed.net/