• شماره خبر : 35552۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۸ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • نگران بیش تولید سبزیجات و صیفی جات هستیم/راه اندازی سامانه رصد تولید سه محصول کشاورزی

  مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نگران بیش تولید سبزیجات و صیفی جات در کشور هستیم که در مدیریت بازار ما را دچار مشکل می کند.

  تولید سبزیجات و صیفی جات

  مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی:

  نگران بیش تولید سبزیجات و صیفی جات هستیم/راه اندازی سامانه رصد تولید سه محصول کشاورزی

  مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نگران بیش تولید سبزیجات و صیفی جات در کشور هستیم که در مدیریت بازار ما را دچار مشکل می کند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، حسین اصغری در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه ریزی تولید سبزیجات و صیفی جات فصلی ابلاغ و براساس نیاز سرانه داخلی، برنامه ۵ ساله صادرات و نیاز صنایع تبدیلی انجام می شود، اظهار کرد: برای کنترل سطح زیر کشت محصولات به همراهی کشاورزان نیاز داریم.

  اصغری درباره سامانه سما و تاثیر آن بر تولید سبزی و صیفی نیز گفت: سال گذشته وزیر جهاد کشاورزی، دستور طراحی سامانه ای برای رصد برخط کشت محصولات را صادر کرد.

  وی افزود: در دو هفته گذشته، این سامانه برای رصد تولید محصولات سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی راه اندازی شد تا گزارش دقیق سطح زیر کشت این سه محصول را در کشور مشخص شود.

  اصغری از راه اندازی این سامانه در ۸ استان کشور که در توسعه پایدار کشت به وزارت جهاد کشاورزی کمک می کنند، خبر داد و گفت: سامانه سما در سال ۹۸ در سایر استان ها نیز راه اندازی می شود.

  مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی درباره تاثیرگذاری این سامانه بر مدیریت بازار محصولات نیز اظهار کرد: اطلاع دقیق از آمار سطح زیرکشت محصولات کشاورزی به توسعه صادرات، همراهی صنایع تبدیلی و کاهش ضایعات را به همراه خواهد داشت.

  وی ادامه داد: آنچه که ما را آزار می دهد مواجهه یک باره با حجم زیادی از محصولات کشاورزی و نداشتن اطلاعات دقیق سطح زیر کشت است که امیدواریم با این سامانه اصلاح شود.

  اصغری برنامه افزایش سطح زیر کشت گلخانه ها در سال زراعی پیش رو حدود ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار اعلام و اظهار کرد: در این برنامه توسعه کشت نشایی، آبیاری تیپ، مالچ‌پاشی و جابجایی کشت محصولاتی مانند خیار، گوجه فرنگی و انواع سبزیجات به سطح گلخانه ها در دستور کار قرار دارد.

  مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کاهش سطح زیر کشت را نیز دو بخش انتقال به گلخانه ها و افزایش بهره وری و تولید بیشتر به ازای هر واحد آب پیگیری می کنیم، افزود: گوجه فرنگی از حدود ۱۵۰هزار هکتار به ۱۲۰ هزار هکتار و هندوانه نیز ۳۵ هزار هکتار سطح زیر کشت در سه، چهار سال آینده کاهش می یابد.

  وی افزود: کاهش سطح زیر کشت با توجه به انتقال کشت این محصولات به گلخانه ها و افزایش عملکرد آنها در واحد سطح اتفاق می افتد.