• شماره خبر : 45035۱۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۵ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • نیازمند سیاست‌های حمایتی متعدد جهت جلوگیری از شوک در قیمت نان هستیم

  رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: در آمریکا 20 ابزار حمایتی برای گندم وجود دارد که تعدد این سیاست‌ها موجب شده وقتی یارانه نان یا سوخت آزاد می‌شود دچار شوک نمی‌شوند که تمام دستاوردها و سیاست‌های قبلی نیز زیر سؤال نرود.

  رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی ،

  نیازمند سیاست‌های حمایتی متعدد جهت جلوگیری از شوک در قیمت نان هستیم

  رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: در آمریکا ۲۰ ابزار حمایتی برای گندم وجود دارد که تعدد این سیاست‌ها موجب شده وقتی یارانه نان یا سوخت آزاد می‌شود دچار شوک نمی‌شوند که تمام دستاوردها و سیاست‌های قبلی نیز زیر سؤال نرود.

   

  به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ؛ به نقل ازایلنا، علی کیانی‌ راد امروز در نشستی خبری با بیان این مطلب اظهار کرد: به رغم تمام سیاست‌های حمایتی مقامات کشور می‌گویند که حمایت آن‌ها از گندمکاران بیش از ۷۰ درصد نبوده است.

  وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده هدفدار است و بهای حمایت از مصرف‌کننده را نباید تولیدکننده بدهد.

  وی با انتقاد از سرکوب تولیدکننده با سیاست‌های اشتباه در سال‌های اخیر، افزود: بازار باید آزاد شود و نباید با کنترل قیمت تولیدکننده را سرکوب کنیم، در کشورهای جهان حمایت جامع و کامل از تولیدکننده و حمایت هدفمند از مصرف‌کننده انجام می‌شود.

  کیانی‌راد اضافه کرد: متاسفانه پس از کشف نفت، ما دچار نفرین منابع شده‌ایم درست همان اتفاقی که در هلند افتاد، یعنی دسترسی به منابع مالی زیاد حاصل از صادرات منابع طبیعی نظام‌های سیاست‌گذاری را منحرف کرد.

  وی با تاکید بر اینکه تزریق یک منابع مالی بزرگ در هنگام شکست بازار، راهکار مناسبی نیست، افزود: این راه‌حل موقت است و نتیجه ندارد به عنوان مثال، امسال که با انبوه تولید گوجه‌فرنگی در کشور مواجه شدیم، سال آینده با انبوه تولید و عرضه محصول دیگری مواجه خواهیم شد.

  رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در ادامه از برگزاری “دوره آموزش بین‌المللی مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر” در ایران خبر داد.

  کیانی‌راد ادامه داد: مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) یک مرکز منطقه‌ای و بین دولتی است که ارتباط عمیقی با سازمان فائو دارد و ۱۵ کشور از جمله هندوستان، مالزی، میانمار، نپال، سریلانکا، ویتنام، تایلند، افغانستان، ایران و … اعضای آن هستند.

  کیانی‌راد در توضیح برگزاری این دوره، اظهار کرد: این دوره آموزشی با حمایت کامل صندوق توسعه کارآفرینی امید از ۲۸ آبان تا ۷ آذرماه در تهران برگزار می‌شود و کشورهای عضو دانش و تجربیات خود در حوزه مسائل روستایی را به اشتراک‌گذاری می‌گذارند.

  کیانی‌راد در پایان سخنان خود گفت: در شرایط فعلی که کشور تحت تحریم‌های خصمانه قرار دارد، برگزاری چنین دوره‌هایی کمک می‌کند که بتوانیم توانمندی‌ها و تجربیات خود را در عرصه بین‌الملل نمایش دهیم.

  سقف تسهیلات به طرح‌های اشتغالزایی در روستاها تا چهار میلیارد تومان

  در ادامه این نشست، اصغر نورالله‌زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، به بیان جزئیات بیشتری درباره برگزاری دوره آموزشی سیرداپ در تهران،پرداخت و گفت: در این دوره سه پروژه موفق که در روستاهای کشور اجرا شده برای اعضای سیرداپ نمایش داده می‌شود.

  وی ادامه داد: یکی از سه پروژه مذکور ایجاد ۲۰۰۰ صندوق خرد محلی را در ۲۰۰۰ روستا با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی است. این صندوق‌ها کار آموزش روستاییان به ویژه زنان روستایی را انجام می‌دهند تا آن‌ها بتوانند کسب و کار خود را راه بیندازند.

  نورالله‌زاده طرح دوم را طرح “هر روستا یک محصول و هر خانه یک کارخانه” عنوان کرد که این طرح در ۱۰۰ روستا اجرا شده است.

  وی افزود: طرح سوم نیز طرح “روستای بدون بیکار” است که ما در این طرح با ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی، رستوران‌ها، واحدهای تولیدی صنایع دستی و مواردی از این قبیل، از روستاییان حمایت می‌کنیم. همچنین در این طرح، تمام فعالیت‌های متناسب با مزیت روستا مورد حمایت قرار می‌گیرد.

  وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نمی‌توان این طرح‌ها را در سراسر کشور اجرا کرد، گفت: فکر می‌کنیم طی ۱۰ سال آینده به صورت ملی در محیط‌های روستایی اجرا کنیم.

  نورالله‌زاده، سقف تسهیلات به طرح‌های اشتغالزایی در روستاها را تا چهار میلیارد تومان اعلام کرد.

  نورالله‌زاده در پایان سخنان خود گفت: در گلخانه‌ها این رقم کمتر و تا ۲۵۰ میلیون تومان با کارمزد ۶ درصد است.