• شماره خبر : 31354۳ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۵ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • هرمزگان: رتبه نخست میناب در تولید میگوی پرورشی کشور

  رئیس اداره شیلات میناب گفت: این شهرستان با داشتن بیش از یک‌هزار و نهصد هکتار سطح زیرکشت مزارع میگو، رتبه نخست کشور در تولید میگوی پرورشی را به خود اختصاص داد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، خلیل حیدری با بیان اینکه میناب برای دومین سال پیاپی با تولید ۹ هزار و ۴۷۰ تن میگو رتبه نخست تولید این محصول در کشور را بدست آورده است، اظهار کرد: در سایت‌های پرورش میگوی تیاب شمالی و جنوبی میناب در سال ۹۶ با سطح زیر کشت یک هزار و نهصد هکتار بالغ بر ۹ هزار و ۴۷۰ تن میگو تولید شده است که ۶۲ در صد تولید میگوی استان را به این شهرستان اختصاص داده است.

  وی با اشاره به اینکه صنعت میگوی ایران از سال ۱۳۷۰ در منطقه کلاهی شهرستان میناب آغاز شد، عنوان کرد: شهرستان میناب همواره در صنعت تکثیر و پرورش میگو در کشور پیشرو است.

  حیدری با بیان اینکه طی سال‌‌های اخیر ‌استفاده از تکنولوژی‌های نوین پرورش در مزارع میگو در افزایش راندمان کار موثر بوده است، گفت: بالا بردن میزان تولید میگو در واحد سطح، بهبود کیفیت محصول، افزایش میانگین وزن میگو، کاهش هزینه‌های آماده‌سازی در دوره‌های بعدی پرورش میگو ‌و ‌امکان مقابله با نقاط بحرانی از طریق افزایش میانگین میزان اکسیژن در استخر از اهم مزایای استفاده از این تکنولوژی است.

  این مقام مسؤول، پایداری تولید، سودآوری برای تولیدکننده از طریق کاهش هزینه تولید، مقاوم کردن میگو در مقابل بیماری‌ها و جلوگیری از ورود استرس‌های محیطی به میگو، از بین بردن لایه‌بندی شوری و دما در آب استخر پرورش میگو و بهبود ضریب تبدیل غذایی را از دیگر مزایای مهم استفاده از این تجهیزات و فناوری‌ها برشمرد و اذعان کرد: با پیگیری انجام شده در اداره کل شیلات هرمزگان و شیلات شهرستان میناب این مهم در حال توسعه و ترویج بیش از پیش است که خوشبختانه در حال حاضر بالغ بر ۸۰ درصد مزارع پرورش میگوی شهرستان مکانیزه شده‌اند‌.

  حیدری در بخشی از سخنان خود با اشاره به آغاز عملیات لایروبی کانال‌های آبرسانی مزارع پرورش میگو در تیاب اظهار داشت: با پیگیری اداره کل شیلات هرمزگان و حمایت‌های استاندار و سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان اعتباری بالغ بر چهل و پنج میلیارد ریال، برای لایروبی کانال‌های آبرسان مجتمع پرورش میگوی تیاب شمالی و جنوبی در شهرستان میناب تأمین شد.

  وی گفت: کانال‌های آبرسان به حوضچه‌های پرورش میگو به شدت رسوب دارند و این امر باعث می‌شود که عملا آب در زمان‌هایی که نیاز است، از حجم آن کاسته و و میزان دبی آب کاهش یابد.

  حیدری خاطرنشان کرد: همه ساله این کانال‌ها به دلیل بهره‌برداری و آب بردگی و رسوب‌گذاری دیواره‌های کانال موجب بالا آمدن رسوبات کانال‌های آبرسان و انتقال آب به حوضچه‌های پرورش میگو می‌گردد، و این مساله باعث می‌شود خسارات و آسیب‌های جدی به کار پرورش میگو، تولید و بهداشت مزارع وارد شود.

  وی اضافه کرد: برای رفع مشکل پرورش دهندگان میگو، پایداری تولید و اشتغال در منطقه تا قبل از آغاز فصل تولید، لایروبی کانال‌های آبرسان مزارع پرورش میگوی تیاب انجام می‌شود.