• شماره خبر : 41125۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۳ خرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • هشدار دامپزشکی گلستان درباره احتمال وقوع تب کریمه کنگو

  احتمال شيوع تب خونريزي دهنده کريمه -کنگو با شروع فصل گرم و افزايش فعاليت کنه‌ها بيشتر مي‌شود.

  احتمال شیوع تب خونریزی دهنده کریمه -کنگو با شروع فصل گرم و افزایش فعالیت کنه‌ها بیشتر می‌شود.

  ، مدیرکل دامپزشکی گلستان درباره احتمال وقوع تب کریمه کنگو در استان هشدار دارد و از دامداران و افراد مرتبط با نگهداری و کشتار دام خواست تا با دقت و حساسیت بیشتری نکات بهداشتی را رعایت کنند.

  غلامرضا محرابی گفت:با توجه به شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع بیماری تب خون‌ریزی دهنده کریمه کنگو بیشتر می‌شود.

  محرابی افزود: دامداران از نقل و انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیربومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری و با استفاده از سموم مناسب، دام‌ها و جایگاه‌های دامی را مستمر سم‌پاشی کنند و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود روی بدن دام‌ها بپرهیزند.

  محرابی از افراد خواست هنگام خرد کردن گوشت از دستکش استفاده کنند زیرا تماس انسان با خون و بافت‌های آلوده دام می‌تواند برای انسان بیماری‌زا باشد.

  وی هم چنین از گلستانی ها خواست؛ گوشت‌های بدون برچسب و مهر دامپزشکی نخرند و درصورت استفاده از گوشت دام قربانی، پیش از مصرف دست کم ۲۴ساعت گوشت را در یخچال در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری کنند.

  مدیرکل دامپزشکی استان از شاغلان در کشتارگاه‌های دام نیز خواست؛ در صورت ایجاد زخم یا جراحت جلدی در هنگام کشتار و یا بروز علایم بیماری شامل تب بالا، دردهای عضلانی و سر درد، پرخونی مخاط چشم و خونریزی عمومی در بدن، سریع به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

  تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو Crimean Congo Haemorrhagic Fever(CCHF)) یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.