• شماره خبر : 31911۲۸ ۹۷
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۵ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • همدان: اقدامات پیشگیرانه از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان بطور مداوم در حال جریان است

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی با بیان اینکه استان همدان یک منطقه پاک در زمینه بیماری آنفلوآنزا محسوب می‌شود، اما دلیل بر انجام ندادن اقدامات پیشگیرانه نمی‌شود.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی با بیان اینکه استان همدان یک منطقه پاک در زمینه بیماری آنفلوآنزا محسوب می‌شود، اما دلیل بر انجام ندادن اقدامات پیشگیرانه نمی‌شود.

  وی اظهار داشت: حدود ۴۳ مورد اقدام پیشگیرانه در دو سال گذشته انجام گرفته که مهمترین آن تشدید مراقبت‌ها و اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای در استان است.

  وی با بیان اینکه مسئولان فنی ما در کشتارگاه‌های طیور مستقر هستند، تصریح کرد: هر شب یکی از کارشناسان دامپزشکی برای بازدید و کنترل در کشتارگاه‌های طیور حضور دارد تا محموله‌های مدنظر با تأیید و مجوز دامپزشکی وارد کشتارگاه ‌شوند.

  وی در ادامه افزود: رعایت الزامات بهداشتی در تمامی کشتارگاه‌های طیور استان در اولویت است.

  مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ هزار مورد مراقبت فعال در سطح استان انجام شده است، گفت: بازدیدهای مشترک با اداره کل محیط زیست استان از تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده انجام شده و همچنان بر اساس برنامه مدون شده در جریان است.

  دکتر رسولی با بیان اینکه اطلاع رسانی اختصاصی به تولید کنندگان و مرغداران درباره بیماری آنفلوآنزا انجام شده، اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع آنفلوآنزا جمع شدن مرغداران در یک مکان توصیه نمی‌شود و به همین دلیل است که اطلاع رسانی بدون جمع شدن آن‌ها که امکان انتشار آلودگی را دارد، از طرق مختلف انجام می‌شود.

  وی افزود: بیش از ۳۰ هزار مورد آزمایش‌های تخصصی این حوزه در سطح استان انجام شده که خوشبختانه تاکنون نتیجه آن پاک بودن استان همدان است.

  این مقام مسئول با اشاره به اینکه اکثر اقدامات ما چه به شکل انفرادی و چه همکاری بین دستگاهی در حال انجام است، گفت: یکی از مؤلفه‌های خطر وجود بازارچه‌های پرندگان است که البته در مواردی اقدام به تعطیلی آنان کردیم.

  وی گفت: در جلساتی که با مسئولان استان برگزار شده همواره بر ایجاد یک بازارچه پرندگان که قابلیت کنترل و ضدعفونی کردن آن وجود داشته باشد؛ تأکید کردیم و طرح آن را ارائه دادیم.

  وی تصریح کرد: به اتحادیه مرغ فروشان و پرنده فروشان مجوز داده شده تا برای ایجاد یک بازارچه عرضه کننده پرندگان که در دل شهر نباشد و قابلیت قرنطینه و ضدعفونی کننده داشته باشد، اقدام کنند.

  وی با اشاره به اینکه اگر بیماری وارد استان شود می‌تواند پایه‌های این صنعت را به خطر اندازد، افزود: از همین رو تمام تدابیر لازم برای پیشگیری و جلوگیری از نفوذ آلودگی به مرغداری‌ها با واکنش سریع و به موقع انجام خواهد گرفت.
  در پایان مدیرکل دامپزشکی استان از مردم خواست که موارد مشکوک را به شماره ۱۵۱۲ در سراسر استان اطلاع دهند